Fundamenty betonowe. Ściany fundamentowe monolityczne

2011-02-08 13:56

Monolityczne ściany fundamantowe wykonuje się z betonu klasy C12/15, C16/20 lub C20/25 (dawniej B15, B20 lub B25). Beton można zamówić w wytwórni lub przygotować na placu budowy. Ściany fundamantowe betonowe są stabilne, trwałe, szczelne i mają równe powierzchnie, które łatwo izolować. Wymagają jednak pracochłonnego ustawienia desowania albo gotowego systemu szalunków.

Fundamenty betonowe. Ściany fundamentowe monolityczne
Autor: Andrzej T. Papliński Problemem przy wznoszeniu fundamentów monolitycznych jest konieczność robienia deskowania. Dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie stalowych szalunków

Ściany monolityczne są najmocniejsze i najbardziej szczelne. Wymagają jednak pracochłonnego ustawienia deskowania. Warto więc wypożyczyć gotowy system blatów szalunkowych. Ponieważ mieszanka betonowa musi mieć odpowiednią klasę wytrzymałości, nie powinno się przygotowywać jej na budowie, tylko zamówić gotową w wytwórni. Ściany fundamentowe monolityczne są rozwiązaniem niewiele odbiegającym popularnością od bloczków, a w przypadku ścian piwnic chyba nawet częściej wybieranym.

Ściany fundamentowe monolityczne

Ściana monolityczna, czyli wylewana z betonu. Beton, zwłaszcza zbrojony, jest bardzo mocny, wytrzymuje obciążenia ściskające i rozciągające, jest też odporny na wilgoć. Dzięki temu ściany fundamantowe betonowe są stabilne, trwałe, szczelne i mają równe powierzchnie, które łatwo izolować. Wymagają jednak pracochłonnego ustawienia desowania albo gotowego systemu szalunków. Wykonanie fundamentu bezpośrednio w wykopie wąskoprzestrzennym może być niebezpieczne, ponieważ w trakcie prac grunt mógłby się osunąć i połączyć z betonem, poważnie osłabiając wytrzymałość fundamentu. Ściany monolityczne mogą być betonowe lub żelbetowe. Można nawet wykonać ściany z betonu wodoszczelnego i uniknąć w ten sposób dodatkowych prac izolacyjnych. Ściany fundamentowe zazwyczaj nie wymagają zbrojenia, chyba że ze względu na przykład na słaby grunt jest ono narzucone w projekcie. Ściany piwnic zbroi się, aby zwiększyć ich wytrzymałość na obciążenie boczne od parcia gruntu.

Beton do budowy ścian monolitycznych

Do betonowania najlepiej używać gotowej mieszanki z wytwórni. Ma się wtedy gwarancję, że jej klasa rzeczywiście jest taka, jakiej potrzebujemy. Do budowy ścian monolitycznych powinno się stosować beton klasy C12/15, C16/20 lub C20/25 (dawniej B15, B20 lub B25). Można zamówić go w wytwórni lub przygotować na placu budowy, to drugie rozwiązanie jest bardziej czasochłonne i ryzykowne, gdyż mieszanka betonowa do wykonania ścian monolitycznych musi mieć odpowiednią klasę wytrzymałości. Alternatywą jest też zrobienie fundamentów z droższego betonu wodoszczelnego, który ma mniejszą nasiąkliwość.

Zawsze przed układaniem betonu deskowanie należy zwilżyć wodą (jeśli jest ono z desek) lub specjalnym preparatem zapobiegającym przyklejeniu betonu do deskowania (gdy używa się gotowych blatów ze sklejki). Żeby beton się nie rozwarstwiał, powinien być zrzucany z odpowiedniej wysokości. Im jest rzadszy, tym musi być ona mniejsza. Gdy ma konsystencję ciekłą, powinien być zrzucany z wysokości nie większej niż 50 cm.

Jeśli ściany betonuje się latem, kiedy temperatura nie spada poniżej 15°C, deskowanie można rozebrać już po kilku dniach. W przypadku gorszych warunków pogodowych czeka się z tym do dwóch tygodni. Świeże ściany, jeszcze w deskowaniu i zaraz po jego usunięciu, przez dwa tygodnie powinno się zraszać wodą. Ponieważ szalunki po rozdeskowaniu raczej nie dają się ponownie wykorzystać w innym miejscu – są zabrudzone mieszanką i ziemią, docięte pod określony wymiar – lepiej na czas budowy wypożyczyć systemowe blaty. Koszt wynajmu jest porównywalny z zakupem i obróbką desek, a prace przebiegają znacznie szybciej.

Fundamenty betonowe. Ściany fundamentowe monolityczne
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Budowa monolitycznej ściany fundamentowej

Fundamenty monolityczne: deskowanie

Problemem przy wznoszeniu fundamentów monolitycznych jest konieczność robienia deskowania. Zajmuje to dużo czasu i wymaga sporej ilości drewna, dlatego korzystniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie deskowania systemowego wielokrotnego użytku. Deskowanie można rozebrać najszybciej po dwóch dniach, lecz tylko wtedy, gdy temperatura nie spada poniżej 15°C. W niskiej temperaturze wiązanie betonu możne trwać nawet 12 dni. W domach jednorodzinnych obciążenia nie są zbyt duże, dlatego z reguły wykonuje się ściany fundamentowe betonowe, a nie ściany fundamentowe żelbetowe (ze zbrojeniem zaprojektowanym przez konstruktora). Pionowych ścian fundamentowych z betonu raczej się nie zbroi. Jedynie w ich górnej części układa się zbrojenie wieńczące z czterech prętów średnicy 6 mm i zamkniętych strzemion. Zbroi się przede wszystkim ściany piwnic, aby zwiększyć ich wytrzymałość na obciążenie boczne od parcia gruntu.

Pozostałe podkategorie