Jaki kolor elewacji uspokaja, a który wtopi dom w otoczenie? PORADNIK
Elewacje budynków mogą się albo wyróżniać, albo stapiać z otoczeniem. Jaki kolor elewacji wybrać, aby pasował do naszego charakteru lub sprzyjał relaksowi? Podpowiadamy i wyjaśniamy, skąd biorą się konotacj koloru elewacji domu z klimatem domu oraz charakterem domowników.
Biały uniwersalnym kolorem elewacji domu?
To barwy o niezliczonej liczbie odcieni: biel mleka, mąki, śmietany, czosnku, kalafiora, skorupek jaj. Powszechnie lubiane, zalecane przez radiestetów, kojarzone są z równowagą i spokojem, a także weselem, porządkiem i tolerancją. Biel czasami odbierana jest jako zbyt chłodna i bezosobowa. W tradycji polskiej architektury biel kojarzy się z białym dworkiem i pobielaną chatą. Dzisiaj w architekturze jest bardzo często wybieranym kolorem ze względu na łatwe zestawienia jej z innymi barwami. Wbrew pozorom jednak biała elewacja domu na tle ciemnej zieleni wyróżnia budynek z otoczenia.
Szare fasady domu
Odcienie znane z natury: mgła, kulki dmuchawca, zachmurzone niebo, krople rosy, pióra czapli. Świetlista, stonowana, delikatna szarość uspokaja i wycisza. Stanowi znakomite tło dla kolorowych detali, zieleni i kwiatów. Obok istnieje szarość niedobra, tłumiąca, obrazująca przeciętność, obojętność, smutek i nudę. Szarość na elewacjach domów nie jest dzisiaj zbyt lubiana ze względu na to, że niefortunnie dobrany odcień głównego koloru elewacji może przypominać zakurzoną biel i kojarzyć się z brudem i zaniedbaniem. Szarość pokrywa bloki bez wyrazu – byle jakie, niekochane domy, od których się ucieka.
Autor: Piotr Mastalerz
W Polsce długą tradycję ma zastosowanie na ścianach wszelkich odcieni bieli. Elewacja w bieli wygląda szlachetnie, ale też można za jej pomocą osiągnąć efekt czystości i świeżości
Elewacje budynków w brązach i beżach
To kolory ziemi, suchych liści i traw, łupin cebuli, ziarnek kminku, miedzi, ciemnego bursztynu i gryczanego miodu, czekolady i kawy, gałęzi krzewów i kory drzew. W kulturze wielu narodów – symbol trwania, powściągliwości, prostoty, skromności, zaufania. Naturalny koloryt drewna daje poczucie ciepła, solidności, tworzy otoczenie przyjazne, bo znane z natury i tradycji. Często architekci proponują użycie fragmentów drewnianej oblicówki na elewacjach. W ten sposób dom staje się „cieplejszy” i bardziej swojski.
Dla kogo czarny kolor elewacji?
Brunatny węgiel, żyzny czarnoziem, dąb uszlachetniony długim leżeniem w wodzie, czarne pnie drzew. Te barwy symbolizują powagę, tajemniczość, a także złe moce magii. Szarawa czerń gontowych dachów szła w parze z czarnym brązem bali ścian wiejskich domostw. Ten niezwykły kolor uzyskiwano dawniej, łącząc paloną glinkę z przypaloną mąką, lnianym olejem i sokiem z ćwikłowych buraków, a na terenach Rzeszowszczyzny – wykorzystując do malowania odpady ropy naftowej. Stosowana w niewielkich ilościach czerń w zestawieniu z innym kolorem może wydobywać jego urodę, podkreślić ciekawy odcień, zaakcentować elementy konstrukcji, zwrócić uwagę na rysunek detalu. Neutralne kolory elewacji mogą być interesująco spożytkowane. Pasują do domu, który ma wtopić się w otoczenie, ale odpowiednie użycie bieli, szarości czy czerni sprawi, że dom stanie się oryginalny.
Elewacja w kolorze żółcieni
Odwołują się do słońca, migotliwego piasku, połysku miodu i słomy, świeżości złocistych kwiatów i owoców.
Dom w tonacji zieleni
Rozliczne odcienie od ziaren bobu i groszku, oliwki, skórki gruszek, zieleni przesyconych słońcem, szarozielonych traw i szuwarów aż do ciemnych iglaków i mchów. Żółcienie i zielenie na elewacjach domów łączone są z reguły z odcieniami kolorów neutralnych: z bielą i brązem.
Elewacje domów w błękitach
W architekturze wybierane są odcienie od chłodnych, powietrznych barw jasnego nieba, poprzez różne tonacje wody aż do granatu irysów i bratków, który teraz pojawia się dość często w stolarce, dla zaakcentowania rysunku okien i drzwi lub detali ogrodzenia.Szarawy jasny błękit przypomina dawną tradycję malowania na niebiesko ścian chałup. Był to znak, że mieszka tam panna na wydaniu. Używano do tego farbki do bielizny – ultramaryny – dodając jej do wapna, którym pokrywano ściany. Błękity łączone są często z odcieniami neutralnych barw: bieli i szarości.
Czerwienie na elewacji domu
W naturze istnieje wiele pięknych odcieni: od kwiatów wiśni i róży, poprzez owoce jarzębiny, maliny, poziomki, czerwień wina z charakterystycznym dla polskiego folkloru kolorem bordo aż do fioletu, wrzosu i ciemnej barwy kąkolu i buraka. W historii barwa czerwona kojarzyła się z bogactwem, dostojeństwem i reprezentacją.W naszych czasach, pomijając konotacje polityczne, przywołuje w pamięci niewykończone latami, ceglane domy o kruszejących elewacjach, nigdy nietynkowanych. W Skandynawii elewacje domów maluje się na różne, niekiedy dość mocne odcienie czerwieni. Z gamy tej aprobowany jest u nas kolor cegieł, dachówek i klinkieru, terakoty i różowego piaskowca. Czerwień pięknie odbija się od zieleni, która ją dopełnia.