Jak wentylować poddasze nieużytkowe? Ekspert odpowiada
Czytelnik pyta, który sposób wentylacji poddasza podczas ocieplania elewacji jest bardziej poprawny w przypadku jego dachu? Na największej w Polsce grupie budowlanej „Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową” (ponad 500 tysięcy obserwujących!) można czasem napotkać drobne złośliwe uwagi, ale przede wszystkim sporo rzeczowych odpowiedzi od ekspertów i budowlanych praktyków. Prezentujemy je w naszym cyklu.
Pan Kamil napisał na grupie Muratora: „Który sposób wentylacji poddasza podczas ocieplania elewacji jest bardziej poprawny przy moim dachu - z pozostawioną szczeliną wentylacyjną między płytami styropianu a połacią dachu, czy bez tej szczeliny? Poddasze nieużytkowe, ocieplenie stropu styropianem w kilku warstwach, łącznie 30 cm. Dach nie będzie ocieplany. Dach z pełnym deskowaniem oraz papą”.
Społeczność grupy „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową” odpowiada:
- Szczelina przy murłacie oraz otwór w kalenicy. Na etapie wykonania elewacji warto wykonać otwory przelotowe w ścianach szczytowych (jeżeli takie ściany istnieją). Drewno wygląda na tartaczne i w pełni suche będzie po zimie (albo i po kolejnej). Dzięki szczelinom przy murłacie najłatwiej doprowadzić powietrze w każdym obszarze dachu. Przy takim poddaszu priorytetem jest wentylacja. Dodatkowo warto ocieplić murłatę, by połączyć to ocieplenie z izolacją na stropie.
- Przy deskowaniu wykonaj szczelinę i doprowadź do wentylacji połaci dachowej nad izolacja stropu.
- Dach, jaki by nie był, czy użytkowy, czy nie, czy ocieplony, czy nie, na pewno musi być wentylowany!
- Pamiętaj, że termoizolacja stropu musi się łączyć z termoizolacją elewacyjną (często zapominana „ciągłość izolacji”). Dodatkowo przy nieizolowanym dachu ściany szczytowe od wewnątrz muszą być izolowane, aby nie były narażone na temperaturę, która będzie panować na strychu (zimą będzie zbliżona do temperatury zewnętrznej, a latem zdecydowanie wyższa). Nie ma znaczenia czy zostawisz szczeliny wentylacyjne między styropianem a deskowaniem, czy zrobisz otwory w ścianach szczytowych. Ważne, żeby była ciągłość izolacji i w dowolny sposób rozwiązany przepływ powietrza na poddaszu.
Jak wentylować poddasze nieużytkowe?
Ekspert Muratora dopowiada:
Termoizolacja na poddaszu nieużytkowym jest zazwyczaj ułożona na stropie. W tej sytuacji wymianę powietrza zapewniają otwory wykonane w ścianach szczytowych i ewentualnie szczeliny przygotowane w kalenicy.
Termoizolacja powinna być przewietrzana na wszystkich poddaszach, także nieużytkowych i to niezależnie od tego, z jakiego jest materiału, a więc nie tylko z wełny, ale i styropianu, płyt PIR czy polistyrenu XPS.
Dołącz do grupy Gdybym budował drugi raz – mądry Polak przed budową i zadaj swoje pytanie lub podziel się opinią.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.