Nowoczesne materiały na elewację: panele i płyty elewacyjne, siding, ceramika

2012-09-12 16:10
Elewacja wykończona materiałami nowoczesnymi
Autor: PRODEMA Od niedawna tradycyjne płytki zastępuje się modnymi płytami, klinkier - ceramiką nowej generacji, a naturalne materiały wysokiej jakości - imitacjami. Producenci deklarują, że nowe materiały są trwalsze i nie wymagają konserwacji. Jak wypadają w rankingu cenowym (fot. PRODEMA)?

Panele i płyty elewacyjne: wybieramy nowoczesne materiały. Płyty włóknocementowe, ceramika nowej generacji, imitacje materiałów naturalnych, czy sidingi z powodzeniem zastępują tradycyjne materiały elewacyjne. Producenci materiałów do wykończenia elewacji domów jednorodzinnych deklarują, że nowe materiały są trwalsze i nie wymagają konserwacji. Jaki jest koszt takiej elewacji? 

Nowoczesne materiały budowlane - wybieramy materiały do wykończenia elewacji - przegląd.

Elewacyjne panele lub płyt włóknocemntowe

 • Nowoczesne płyty włóknocementowe niestety nie należą do najtańszych sposobów wykończenia elewacji, najczęściej stosuje się je na fragmentach ścian w nowoczesnych realizacjach. Koszt płyty to około 110-150 zł/m2
 • Duży wpływ na cenę takich paneli lub płyt elewacyjnych ma kolor – droższe, często robione na zamówienie są na przykład białe płyty (koszty wzrastają wówczas o 30%).
 • Decydując się na wykończenie elewacji płytami włóknocementowymi, trzeba doliczyć również koszt rusztu, na którym będą one zamocowane do ściany. To dodatkowy koszt 40-70 zł do każdego m2, ponadto montaż kosztuje 70-100 zł/m2
 • Płyty włóknocementowe, mimo że dość kosztowne, niestety nie są wieczne – można je uszkodzić na przykład nożem. Taką płytę da się jednak wymienić – pod warunkiem że nadal są w ofercie producenta w tym samym formacie i kolorze.
 • Płyty lub panele elewacyjne będą ekonomicznie uzasadnione tylko wtedy, gdy w projekcie przewidziano ocieplenie metodą lekką suchą.

Sprawdź też: duże płyty elewacyjne - modna elewacja domu>>>

Panele elewacyjne: okładziny drewnopodobne

 • Najtańszą imitacją drewnianej okładziny jest siding (okładzina winylowa). Kosztuje 30-50 zł/m2. Nowoczesne panele elewacyjne imitujące drewno są nierzadko droższe niż ich naturalny pierwowzór. Droższe są płyty HPL laminowane z rdzeniem papierowym – 1 m2 można kupić za około 100 zł/m2.
 • Za tynk z wyciśniętą strukturą drewna i kolorem do złudzenia przypominającym wybrany gatunek zapłacimy 150-180 zł/m2.
 • Bardzo kosztowne są również bakelitowe płyty oklejone naturalnym fornirem – to koszt (z robocizną) 650-1000 zł/m2. Producenci dają jednak gwarancję, że nie wypaczą się one ani nie pękną, nie wymagają też konserwacji tak jak naturalne drewno. Przez lata oszczędzimy więc na kosztach impregnacji oraz ewentualnej wymiany uszkodzonych czy zniszczonych desek.
 • Innym rozwiązaniem zastępującym drewno na elewacji jest jej wykończenie płytami ze sklejki – koszt 1 m2 waha się w granicach 50-120 zł.
 • Montaż płyt czy paneli elewacyjnych to koszt około 50-70 zł/m2, a koszt rusztu to dodatkowe 40-70 zł/m2.

Elewacja z kamienia sztucznego

 • Dostępne są pytki betonowe imitujące kamień – najczęściej tańsze od surowca naturalnego. 1 m2 takiej okładziny można kupić już za 30 zł. 
 • Również koszt montażu płytek imitujących naturalny kamień jest niższy niż w przypadku kamienia naturalnego. Płytki mocuje się na klej albo zaprawę. Ułożenie na elewacji okładziny z imitacji kamienia kosztuje około 50-70 zł/m2.
 • Elementy okładziny ze sztucznego kamienia nie wymagają impregnacji ani innych zabiegów pielęgnacyjnych.
 • Okładzinę kamienną można zastąpić płytkami gresowymi przyklejanymi do ściany – można je kupić już za około 50 zł/m2.

Elewacja z nowoczesnej ceramiki

 • Godnym zastępstwem dla tradycyjnego klinkieru w postaci płytek znanych od lat mogą być okładziny z ceramicznych płyt – cena 1 m2 wynosi minimum 400 zł.
 • Elewacja może być również wykończona specjalnymi ceramicznymi dachówkami płaskimi w kształcie na przykład rombu. Ważne, aby producent wyraźnie informował, że oprócz zastosowania na dachu mogą być układane również na elewacji. 1 m2 takiej okładziny kosztuje około 100 zł.
 • Nowoczesne materiały ceramiczne wymagają fachowego, nie zawsze taniego montażu. Jego koszt może wynosić od 100 nawet do 300 zł za ułożenie 1 m2 tego typu elewacji. Droższe jest ułożenie okładziny z małoformatowych elementów.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie