Elewacja domu jednorodzinnego: jakie zalety i wady ma cokół z kostki granitowej? Jak go wykonać?

2014-03-14 12:05

Cokół w elewacji domu jednorodzinnego ma pełnić przede wszystkim funkcję ochronną. Kostka granitowa jest materiałem trwałym i łatwym w utrzymaniu. Sprawdź, jak wykonać cokół z kostki granitowej oraz jakie są jego zalety i wady.

Cokół z kostki granitowej
Autor: Andrzej Szandomirski W tym domu na cokole zastosowano kostkę granitową. Takiego samego materiału użyto do wyłożenia nawierzchni. Pionowa płaszczyzna cokołu jest naturalną kontynuacją opaski wokół domu. Tak wkomponowany detal wygląda nowocześnie, jest elegancki i praktyczny.

Zadaniem cokołu jest ochrona dołu ściany przed zamoknięciem i zabrudzeniem. Jego wysokość wynosi zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów. Można go kształtować na wiele sposobów. Część cokołowa może być szersza niż sama ściana, wówczas najczęściej cokół chronimy okapnikiem, tak jak parapet.

Cokół na elewacji budynku – jak widzą go architekci

Cokół może być podcięty, węższy niż ściana – zwykle przy takim rozwiązaniu stosuje się na tej wysokości inny, często bardziej wytrzymały materiał izolacyjny i wykończeniowy. Jeżeli jest w jednej płaszczyźnie ze ścianą, szerokość warstw cokołu i ściany powyżej musi być taka sama. Obecnie nawet w domach jednorodzinnych architekci często dążą do zminimalizowania wysokości cokołu lub całkowitego pominięcia go, aby optycznie nie dzielił elewacji. Trudno jest jednak wówczas przeciwdziałać naturalnemu niszczeniu dolnego fragmentu fasady, szczególnie jeśli jest wykonana z łatwo brudzącego się budulca.

Cokół z kostki granitowej – jakie ma zalety i wady

Granit to naturalny, trwały materiał, który nawet wiele lat po położeniu wygląda porządnie. Na cokole z kostki granitowej nie widać brudu i zacieków. Nie wymaga szczególnej konserwacji. Niestety, nie jest to rozwiązanie tanie. Koszt zrobienia cokołu o wysokości trzech rzędów kostki (wliczając w to robociznę i materiały: klej, kostkę, kątownik i kotwy) wyniósł mniej więcej 100 zł za 1 m.

W jaki sposób prawidłowo wykonać cokół w elewacji domu?

O tym, jaki będzie kształt cokołu oraz jakim materiałem będzie wykończony, decyduje projektant już na wstępnym etapie projektu budowlanego. W przypadku cokołu z kostki kamiennej problemem jest jej waga. Ponieważ z 1 tony kostki możemy uzyskać 8 m2 powierzchni, można obliczyć, że 1 m cokołu o wysokości trzech rzędów kostki waży około 30 kg. Trzeba zaplanować, jak kostka zostanie „powieszona” na cokole wykończonym na przykład styropianem. Aby ciężki cokół z płytki kamiennej nie odpadł, najczęściej robi się to na dwa sposoby – podwieszając go na kątownikach stalowych lub podmurowując. Należy to przewidzieć na etapie projektowania.

Podparcie kostki kątownikiem stalowym kotwionym do części konstrukcyjnej budynku jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Przykręcając kątownik, trzeba tylko uważać, aby właściwie zabezpieczyć przebicie przez izolację przeciwwilgociową. Można też na etapie budowy, jeszcze przed ociepleniem budynku, przygotować stalowe marki (elementy wspornikowe zakotwione w ścianie), a następnie zabezpieczyć je przeciwwilgociowo. Podmurowanie cokołu, czyli przygotowanie fundamentu pod kamień (lub kostkę), w domu podpiwniczonym to najczęściej poszerzenie ściany piwnicy o trzecią warstwę, na której układa się ciężki materiał. W domu bez piwnicy można wybetonować mały fundament (najlepiej związany ze ścianą fundamentową domu), na którym będzie można oprzeć kostkę. W podobny sposób projektuje się oparcie dla cokołu z cegły klinkierowej.

Pozostałe podkategorie