Jak poprawić efektywność energetyczną domu? Zadbasz o portfel i środowisko
Budynki wciąż są odpowiedzialne za olbrzymie zużycie energii i co z tego wynika dużą emisję gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza. Poprawiając efektywność energetyczną domu, dbasz nie tylko o swój portfel, lecz także o środowisko. Jakie są najważniejsze kroki ku zwiększeniu efektywności energetycznej budynku?
Spis treści
- Jak poprawić efektywność energetyczną budynku?
- Wymiana urządzenia grzewczego
- Ocieplenie przegród zewnętrznych
- Wymiana stolarki okiennej i drzwi
- Zadbaj o szczelność
- Wymiana instalacji
- Elektroniczne sterowanie
Najpierw zastanówmy się, czym jest efektywność energetyczna budynku. Mówiąc prostymi słowami, jest to suma energii, której potrzebujesz do tego, żeby komfortowo mieszkać w swoim domu. Bierzemy pod uwagę koszty energii wykorzystywanej do dostarczenia ciepła, wentylacji i klimatyzacji budynku. Wymogi dla domów jednorodzinnych są określone w Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Bierze się pod uwagę dwie wartości. Są to:
- wielkość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną Ep do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej, który nie powinien być większy niż 70 kWh/m² rocznie.
- odpowiednia izolacyjność cieplna przegród zewnętrznych, czyli ścian, dachu, podłogi na gruncie, której wartość minimalna jest zapisana w przepisach.
Sprawdź też: Czym się różni dom pasywny od domu energooszczędnego?
Jak poprawić efektywność energetyczną budynku?
Musimy sprawić, żeby zapotrzebowanie na energię było mniejsze niż dotychczas. Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest kompleksowa termomodernizacja. Ale jak wykonać ją prawidłowo? Niezbędne jest przeprowadzenie fachowego audytu energetycznego budynku. Specjalista po obejrzeniu budynku, przeprowadzeniu wywiadu i przeglądu dokumentacji oraz wykonaniu niezbędnych pomiarów, oceni nie tylko obecny standard energetyczny domu, lecz także wskaże kilka wariantów poprawienia jego efektywności energetycznej z uwzględnieniem kosztów oraz przewidywanych oszczędności. Następnie można przystąpić do prac modernizacyjnych. Oto jakie są najważniejsze zmiany w domu.
Wymiana urządzenia grzewczego
Podstawowym krokiem jest wymiana źródła ciepła na urządzenie nowoczesne, energooszczędne, czyli jak najwyższej klasy energetycznej, i o jak najniższej emisji zanieczyszczeń. Wybór jest duży, bo możemy zainstalować pompę ciepła, kocioł gazowy albo na pelety. To są obecnie stosowane urządzenia grzewcze o najwyższej sprawności. Można również wykorzystać jedno z wielu mniej sprawnych elektrycznych źródeł ciepła, np. grzejniki elektryczne, folie grzewcze, piece akumulacyjne.
Ocieplenie przegród zewnętrznych
Żeby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, konieczne jest dobre zaizolowanie ścian zewnętrznych i dachu. W starych domach może nie być w ogóle ocieplenia lub warstwa styropianu albo wełny mineralnej może mieć tylko kilka centymetrów. Obecnie dostępne na rynku materiały termoizolacyjne mają znacznie lepsze parametry niż te stosowane przed laty. Po wykonaniu nowej termoizolacji efekt poprawy komfortu cieplnego będzie łatwo odczuwalny. Warto też odkopać fundamenty i je ocieplić warstwą styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego.
Wymiana stolarki okiennej i drzwi
Dopełnieniem ocieplenia przegród jest wstawienie nowych okien i drzwi. Nowoczesne znacznie lepiej chronią budynek przed ucieczką ciepła – mają niski współczynnik przenikania ciepła. Warto zdawać sobie sprawę, że odpowiednie są tylko okna z potrójnym pakietem szybowym i drzwi z wypełnieniem skrzydła z materiału termoizolacyjnego. Mogą być w nich zastosowane również przekładki termiczne.
Zobacz: Wskaźnik Ep. Jak zmniejszyć Ep budynku?
Zadbaj o szczelność
Wykonując termoizolację i wymieniając stolarkę, trzeba pamiętać o unikaniu mostków cieplnych. Poszczególne odcinki ocieplenia budynku, np. na elewacji i w połaci dachu, powinny być ze sobą połączone. Wszelkie styki mur-okno, mur-drzwi powinny być wykonane tak, żeby chronić przed ucieczką ciepła, czyli z taśmami uszczelniającymi lub węgarkiem.
Wymiana instalacji
Przy okazji wymiany urządzenia grzewczego warto też wymienić instalację centralnego ogrzewania. W starych domach rury i grzejniki mogą być pokryte od środka kamieniem i skorodowane. Jeśli jest to wykonalne, dobrze też wymienić instalację elektryczną. Obecnie stosowane urządzenia elektroniczne są znacznie wrażliwsze na usterki instalacji. Zastosowanie nowoczesnego wyposażenia instalacyjnego pozwoli w pełni wykorzystać parametry urządzeń głównych w instalacji.
Elektroniczne sterowanie
Dopełnieniem nowoczesnych rozwiązań technologicznych jest precyzyjne korzystanie z urządzeń wtedy, gdy koszt ich pracy będzie najniższy. Powinno się więc stosować termostaty, czujniki temperatury na zewnątrz i wewnątrz domu, programatory czasowe. Systemy zarządzania energią pozwolą zoptymalizować profil korzystania z energii elektrycznej w domu.