Z ogrodu widok na sarny i ptaki, z domu - na rzekę i drzewa. Tak wygląda "oaza spokoju i relaksu", czyli Dom nad rzeką

2024-12-18 12:59

W Wielkopolsce w 2025 roku ruszy budowa domu-oazy. Ukryty wśród drzew, na skarpie stanie dom, który ma wtopić się w otoczenie, dając swoim mieszkańcom przestrzeń do wypoczynku. Architekci z AMJ studio zaprojektowali we wnętrzach domowe SPA z basenem, zadbali o widoki na rzekę i lasy, a przy domu przewidzieli altanę-czatownie, z której można oglądać dzikie zwierzęta.

Spis treści

  1. Natura na pierwszym planie
  2. Domowe SPA i spotkania z sarnami
  3. Minimalizacja wpływu na środowisko
Murator Remontuje #2: Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?: Regulacja okien i drzwi
Materiał sponsorowany

W Wielkopolsce powstanie wkrótce dom na skarpie otoczony zielenią i drzewami. Z okien rozciągać się będzie widok na rzekę. Za projekt odpowiada poznańskie biuro architektoniczne AMJ studio.

Natura na pierwszym planie

Podstawowym punktem zaczepienia dla projektu była malownicza działka z równie malowniczym widokiem i otwarcie na nią domu. Dom ma się w nią jednocześnie wtopić, zachowując walory terenu. Elewacje zostaną zatem wykończone w kolorach ziemi, a materiałem przewodnim będzie naturalne drewno egzotyczne.

Wypełni strefy indywidualnych tarasów dachowych oraz wydatnych nawisów bryły. To rozwiązanie nie tylko wzbogaci estetykę budynku, ale także podkreśli jego ekologiczny charakter.

- mówią architekci.

Domowe SPA i spotkania z sarnami

Dom ma spełniać funkcję nie tylko mieszkalną, ale i relaksacyjną. We wnętrzach zaprojektowano więc strefę SPA z basenem rekreacyjnym, a w części dziennej przewidziano widokowe przeszklenia otwarte na rzekę i zieleń na terenie działki.

Również otoczenie domu zostało zaprojektowane z myślą o wypoczynku - główną osią będzie ścieżka widokowa. Wkomponowana w skarpę i otwarta na rzekę altana stanie tu w charakterze czatowni - umożliwi bliższe kontakty z dzikimi zwierzętami i ptakami, które odwiedzają te okolice.

Komunikację między piętrami wspomagać będzie winda osobowa.

Minimalizacja wpływu na środowisko

Architekci z AMJ studio przewidzieli w projekcie wykorzystanie nowoczesnych technologii ograniczających wpływ na środowisko.

W dobie zmian klimatycznych i rosnącej świadomości ekologicznej, stanowi on [dom - przyp. red.] doskonały przykład zrównoważonego podejścia do architektury. Zastosowano odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne oraz pompę ciepła. Fotowoltaika zainstalowana na dachu pozwoli na produkcję energii elektrycznej, co przyczyni się do znacznego zmniejszenia kosztów eksploatacji budynku. Z kolei gruntowa pompa ciepła umożliwi wykorzystanie energii geotermalnej, zapewniając efektywne ogrzewanie i chłodzenie wnętrz przez cały rok.

- informują architekci.

Budowa ruszy w 2025 roku. Dom będzie mieć powierzchnię 430 m2. 

Autorzy projektu: mgr inż. arch. Adam Jankowski, mgr inż. arch. Kamil Paszek, mgr inż. arch. Łukasz Lipski, mgr inż. arch. Joanna Sitak

Zobacz także: Wsunięto go między dąb, sosnę i brzozę. W podwarszawskich Markach powstanie nietuzinkowa bryła

Murowane starcie
Termoizolacja - styropian czy wełna. MUROWANE STARCIE