Więźba pod lupą
Przymierzając się do remontu dachu, trzeba pamiętać, że przed zmianą pokrycia na nowe, z innego materiału, niż było dotychczas, należy sprawdzić stan techniczny drewnianej konstrukcji dachu.
Autor: Piotr Mastalerz
Sprawdzić należy, czy:
- na więźbie nie ma śladów grzybni,
- w drewnie nie widać otworów wygryzionych przez owady,
- drewno nie jest przegniłe; zgnilizna może przypominać nieszkodliwą siniznę, jednak zaatakowane zgnilizną drewno jest miękkie jak masło,
- w miejscach, gdzie dach przeciekał, więźba nie wypaczyła się i zbytnio nie ugięła,
- miejsca połączeń się nie obluzowały.
Wszystkie te uszkodzenia znacznie osłabiają drewno i wykonaną z niego konstrukcję. Można łatwo je zaobserwować, jednak warto poprosić o pomoc fachowca, najlepiej konstruktora, który nie tylko sprawdzi, w jakim stanie jest więźba, ale również przeliczy, czy jest ona w stanie przenieść ciężar nowego pokrycia. Zwłaszcza, że w przypadku wymiany pokrycia z lekkiego na cięższe, na przykład z płyt azbestowo-cementowych na dachówkę, albo gdy na starym pokryciu chcemy ułożyć nowe, pomoc konstruktora jest niezbędna. Jeśli konstrukcję dachu nadgryzł ząb czasu, fachowiec może zadecydować o wymianie niektórych uszkodzonych elementów więźby, a gdy obliczenia wypadną niepomyślnie, zaprojektować jej wzmocnienie. Trzeba pamiętać, że jeżeli wymiana pokrycia wymaga jednoczesnej ingerencji w konstrukcję dachu, powinniśmy wystąpić o pozwolenie na budowę. Potrzebny do tego będzie projekt modernizacji dachu.