Obróbki blacharskie dachu i komina - gdzie je montować?
Dokładnie i starannie wykonane obróbki blacharskie skutecznie chronią przed przeciekaniem wody przez pokrycie dachu. Zwykle obróbki robi się je z blachy, choć są od tego odstępstwa.
Gdzie mocuje się obróbki
Obróbki blacharskie mocuje się w miejscach, w których dach jest najbardziej narażony na przeciekanie:
- w koszach, czyli w zagłębieniach między połaciami,
- w okapie na dolnej krawędzi połaci,
- na szczycie dachu.
Montuje się je też wokół wszystkich elementów wystających ponad dach: kominów, włazów, okien dachowych i wywietrzników. Zwykle obróbki robi się z blachy, choć są od tego odstępstwa: materiał na obróbki dobiera się bowiem do rodzaju pokrycia dachu. W niektórych miejscach można nie wykonywać obróbek, tylko zastosować inne rozwiązania proponowane przez producentów pokryć dachowych, na przykład specjalnie ukształtowane dachówki lub elastyczne taśmy.
Łączenie obróbek
Obróbki blacharskie zwykle robi się w warsztacie lub – jeśli ma się odpowiedni sprzęt – bezpośrednio na budowie. Większość obróbek mocuje się przed ułożeniem pokrycia na dachu. Elementy obróbek powinno się bardzo dokładnie dopasowywać i łączyć. Zwykle stosuje się łączenia na rąbki dwóch rodzajów:
- leżące – pojedyncze lub podwójne,
- stojące – pojedyncze albo podwójne.
Niektóre firmy wykonują elementy obróbek bezpośrednio na placu budowy. Specjalna maszyna ze zwoju długiego arkusza blachy kształtuje obróbkę potrzebnej długości – bez połączeń.
Zarówno wytwarzanie, jak i mocowanie obróbek wymaga dużej dokładności oraz jest bardzo pracochłonne. Dlatego też lepiej, powierzyć tę pracę doświadczonemu blacharzowi, który ma odpowiedni sprzęt do wyginania i kształtowania blachy.