Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry osikowe i gonty

2020-11-18 13:40 Błażej Ciarkowski
Dom kryty gontem
Autor: Andrzej Szandomirski Dom kryty gontem

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie odcina się od otoczenia, ale doskonale wpisuje w krajobraz. Oceń, kiedy naturalne pokrycie dachowe pasuje do budynku i jego otoczenia.

Strzecha na dachach skośnych

Strome dachy pokryte trzciną, znacznie bardziej trwałą i odporną na warunki atmosferyczne niż słoma, możesz dziś spotkać w wielu regionach Polski. Wraz z upływem czasu przybierają one niejednolity szary odcień, który w połączeniu z fakturą strzechy nadaje całości wyjątkowy wyraz. Należy jednak pamiętać, iż pokrycia ze słomy bądź trzciny prezentują się najlepiej w określonym typie budownictwa – o stosunkowo niewielkich gabarytach i tradycyjnych formach. Szara, o nieco szorstkiej fakturze strzecha doskonale komponuje się ze ścianami wykonanymi z surowych bali czy też oblicowanych drewnianą szalówką. Jej ciemniejąca wraz z upływem lat powierzchnia stanowi zaś interesujący kontrast dla bieli otynkowanych ścian. Oprócz wspomnianych cech strzecha ma jeszcze jeden niezaprzeczalny walor kompozycyjny – idealnie nadaje się do kształtowania lukarn czy wolich oczek, dzięki którym spadzisty szary dach zdaje się falować i nabiera niemal organicznego charakteru.

Sprawdź też: Czerwony dach z falistej dachówki betonowej. Rekomendacje >>>

Gonty drewniane

Profilowane drewniane deszczułki o długości 40-60 cm, szerokości 6-10 cm i grubości około 1,5 cm są najczęściej robione ze świerku, z jodły, dębu lub modrzewia. Zależnie od techniki wykonania możesz wśród nich wyróżnić gont cięty o gładkiej, równej powierzchni oraz nieregularny gont łupany powstający zgodnie z naturalnym układem włókien drewna. Materiał ten, podobnie jak trzcinowa strzecha, z biegiem lat nabiera charakterystycznej szarej barwy z całą gamą mających niezaprzeczalny urok nieregularności i przebarwień. Drewniane deszczułki, jakkolwiek znane i stosowane od stuleci, doskonale pasują zarówno do architektury tradycyjnej, jak i na wskroś nowoczesnej. Drewniany dwór o wysokim stromym dachu, ze wspartym na kolumnach gankiem i bocznymi alkierzami będzie się świetnie prezentował w zestawieniu z szarym gontem. Jego neutralne barwa i faktura mogą stanowić także uzupełnienie prostych form współczesnych domów nawiązujących do modernizmu.

Sprawdź też: Ekoceramika. Co sprawia, że ceramiczne płytki i dachówki są ekologiczne? >>>

Naturalne pokrycie dachowe
Autor: Andrzej Szandomirski Znane od stuleci dachy kryte wiórem osikowym lub gontem są coraz chętniej stosowane w domach o prostych, nowoczesnych kształtach

Wiór osikowy i dranice

Wśród lekkich technologii wymienić należy również znacznie mniej popularne dranice i wióry osikowe. Te pierwsze przypominają swoją formą gont, chociaż ze względu na znacznie większą długość pojedynczego elementu (sięgającą 3 m) dają nieco inny efekt wizualny. Pojedynczy wiór rozmiarami nie różni się właściwie od gontu, jest jednak znacznie od niego cieńszy, a jego grubość wynosi zaledwie 0,5 cm. Wymusza to szczególną technikę krycia, ukończony dach powinien bowiem mieć od pięciu do dziesięciu warstw wiórów. Z reguły praca ta wymaga biegłości wykonawców, choć znajdziemy wióry o profilowanych krawędziach, dzięki którym ich montaż stał się łatwiejszy i mniej czasochłonny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Radek
|

Super pomysł z naturalnym pokryciem dachowym zwłaszcza jeżeli cały dom jest z naturalnego surowca. Najładniejsze są te wykonane te z bali drewnianych.