Naturalne pokrycia dachowe. Strzecha, wióry osikowe i gonty

2020-11-18 13:40
Dom kryty gontem
Autor: Andrzej Szandomirski Dom kryty gontem

Neutralna barwa strzechy, gontów drewnianych lub wiórów osikowych sprawia, że dach nie odcina się od otoczenia, ale doskonale wpisuje w krajobraz. Oceń, kiedy naturalne pokrycie dachowe pasuje do budynku i jego otoczenia.

Strzecha na dachach skośnych

Strome dachy pokryte trzciną, znacznie bardziej trwałą i odporną na warunki atmosferyczne niż słoma, możesz dziś spotkać w wielu regionach Polski. Wraz z upływem czasu przybierają one niejednolity szary odcień, który w połączeniu z fakturą strzechy nadaje całości wyjątkowy wyraz. Należy jednak pamiętać, iż pokrycia ze słomy bądź trzciny prezentują się najlepiej w określonym typie budownictwa – o stosunkowo niewielkich gabarytach i tradycyjnych formach. Szara, o nieco szorstkiej fakturze strzecha doskonale komponuje się ze ścianami wykonanymi z surowych bali czy też oblicowanych drewnianą szalówką. Jej ciemniejąca wraz z upływem lat powierzchnia stanowi zaś interesujący kontrast dla bieli otynkowanych ścian. Oprócz wspomnianych cech strzecha ma jeszcze jeden niezaprzeczalny walor kompozycyjny – idealnie nadaje się do kształtowania lukarn czy wolich oczek, dzięki którym spadzisty szary dach zdaje się falować i nabiera niemal organicznego charakteru.

Sprawdź też: Czerwony dach z falistej dachówki betonowej. Rekomendacje >>>

Gonty drewniane

Profilowane drewniane deszczułki o długości 40-60 cm, szerokości 6-10 cm i grubości około 1,5 cm są najczęściej robione ze świerku, z jodły, dębu lub modrzewia. Zależnie od techniki wykonania możesz wśród nich wyróżnić gont cięty o gładkiej, równej powierzchni oraz nieregularny gont łupany powstający zgodnie z naturalnym układem włókien drewna. Materiał ten, podobnie jak trzcinowa strzecha, z biegiem lat nabiera charakterystycznej szarej barwy z całą gamą mających niezaprzeczalny urok nieregularności i przebarwień. Drewniane deszczułki, jakkolwiek znane i stosowane od stuleci, doskonale pasują zarówno do architektury tradycyjnej, jak i na wskroś nowoczesnej. Drewniany dwór o wysokim stromym dachu, ze wspartym na kolumnach gankiem i bocznymi alkierzami będzie się świetnie prezentował w zestawieniu z szarym gontem. Jego neutralne barwa i faktura mogą stanowić także uzupełnienie prostych form współczesnych domów nawiązujących do modernizmu.

Sprawdź też: Ekoceramika. Co sprawia, że ceramiczne płytki i dachówki są ekologiczne? >>>

Naturalne pokrycie dachowe
Autor: Andrzej Szandomirski Znane od stuleci dachy kryte wiórem osikowym lub gontem są coraz chętniej stosowane w domach o prostych, nowoczesnych kształtach

Wiór osikowy i dranice

Wśród lekkich technologii wymienić należy również znacznie mniej popularne dranice i wióry osikowe. Te pierwsze przypominają swoją formą gont, chociaż ze względu na znacznie większą długość pojedynczego elementu (sięgającą 3 m) dają nieco inny efekt wizualny. Pojedynczy wiór rozmiarami nie różni się właściwie od gontu, jest jednak znacznie od niego cieńszy, a jego grubość wynosi zaledwie 0,5 cm. Wymusza to szczególną technikę krycia, ukończony dach powinien bowiem mieć od pięciu do dziesięciu warstw wiórów. Z reguły praca ta wymaga biegłości wykonawców, choć znajdziemy wióry o profilowanych krawędziach, dzięki którym ich montaż stał się łatwiejszy i mniej czasochłonny.

Sonda
Dach czerwony czy szary?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie