Membrany wstępnego krycia kiedyś i dziś

2023-02-06 13:17 Materiał sponsorowany

Z powodów politycznych, po 1990 roku pojawiły się w Polsce ulepszone lub całkiem nowe materiały budowlane. Największe nowości były efektem rozwoju chemii budowlanej. Wśród materiałów dachowych należały do nich różnego rodzaju folie budowlane. Pod tym pojęciem kryły się: paroizolacje, wiatroizolacje i folie uszczelniające pokrycia dachów pochyłych, nazwane później foliami wstępnego krycia (w skrócie FWK). Te ostatnie spowodowały najwięcej zmian w sposobie budowania dachów. Zastąpiły one papy układane na deskowaniu, które spełniały funkcję pokryć tymczasowych zapewniających dalszą budowę w okresie długiego (w PRL) oczekiwania na pokrycia zasadnicze.

Membrany MARMA
Autor: Marma Polskie Folie

Szybkie tempo w jakim te folie zdobywały sobie rynek uzasadniały duże oszczędności spowodowane ich użyciem. FWK kładło się szybciej a ich koszt był dużo mniejszy od desek, co znacząco obniżało wydatki budujących się. Jednak już pod koniec XX wieku pojawiły się w Polsce membrany wstępnego krycia (w skrócie MWK), które okazały się jeszcze lepszym materiałem spełniającym tą samą funkcję uszczelniania pokryć. Ich zastosowanie upraszczało i ulepszało konstrukcje dachowe. Dzięki ich wysokiej paro-przepuszczalności uległa znaczącej poprawie izolacyjność termiczną dachów i budynków, a uproszczony system dachu (rys.) ułatwił wykorzystanie poddasza do celów mieszkalnych. Z tych powodów, we współczesnym budownictwie są one masowo stosowane i stale ulepszane. MWK wbudowywane w latach 90-dziesiątych miały niskie ciężary jednostkowe (niskie gramatury: 90 – 120 g/m²). Natomiast dzisiaj najchętniej stosowane są membrany o większej grubości, o gramaturach wynoszących: 150 – 220 g/m². Z tego powodu zwiększyła się ich trwałość.

Membrany MARMA
Autor: Marma Polskie Folie

Folie do paroizolacji

Pisząc o foliach budowlanych trzeba koniecznie wspomnieć o paroizolacjach, które też mają duże znaczenie dla energooszczędności budynków. Ta grupa produktów również stale się rozwija, co zwiększa różnorodność oferty i możliwości doskonalenia konstrukcji dachowych. Tak się złożyło, że paroizlacje były pierwszym produktem firmy Marma Polskie Folie, która powstała ponad 30 lat temu i spopularyzowała tą grupę produktową. Samo słowo „paroizlacja” zostało utworzone i zastrzeżone przez Marma Polskie Folie. Na początku produkowane paroizolacje były jednowarstwowymi foliami polietylenowymi. Dzisiaj oferta firmy jest już dużo bogatsza, bo pełna wielowarstwowych laminatów. Do najciekawszych z nich należy Vapour Regulator, który ulepsza kontrolę nad parą wodną i ułatwia uzyskanie szczelności powietrznej zewnętrznych przegród budowlanych. Produkcja tej nowoczesnej odmiany paroizoalcji trwa już 15 lat

Membrany MARMA
Autor: Marma Polskie Folie

Membrany wstępnego krycia

Jednak firma Marma Polskie Folie ulokowała najwięcej nowości wśród MWK. Membrany tego typu są w firmie produkowane od 2001 roku według unikalnej, nowatorskiej technologii polegającej na łączeniu poszczególnych warstw filmem funkcyjnym. Film ten powoduje, że membrany są wodoodporne i jednocześnie wysoko paro-przepuszczalne. Ten sposób produkcji oraz celowa innowacyjność firmy umożliwiły wprowadzenie na rynek wielu nowości. Najbardziej wyróżniającą się jest Ekran Włochaty, który od wprowadzenia w 2009 roku stale zwiększa swoją popularność, ponieważ łączy w sobie bardzo wysoką paro-przepuszczalność z dużą wytrzymałością mechaniczną. Są to ważne dla MWK cechy, trudne do uzyskania w innych technologiach produkcji. Produkt ten był jednym z pierwszych określanych mianem ekranów, które tworzą grupę najlepszych membran wstępnego krycia. Warto podkreślić uniwersalność Ekranu Włochatego, który sprawdził się znakomicie na wielu dachach w funkcji warstwy poślizgowo-rozdzielającej układanej pod pokryciami z blach łączonych na rąbki lub zatrzaski. Ostatnią nowością firmy Marma Polskie Folie jest membrana o nazwie IDEA 175, z nowym filmem monolitycznym o bardzo wysokiej paro-przepuszczalności i dużej wytrzymałości mechanicznej oraz elastyczności. Tego typu produkty są przyszłościowe, ponieważ przy mniejszej gramaturze wykazują się większą wytrzymałością mechaniczną, co sprzyja środowisku naturalnemu w dwojaki sposób: zmniejsza zużycie surowców i zwiększa energooszczędność budynków.

Membrany MARMA
Autor: Marma Polskie Folie
Poszerz swoją wiedzę!

Zapraszamy wszystkich czytelników do odwiedzenia strony dedykowanej wyłącznie produktom dachowym: www.dachowa.com.pl , na której zawarte są wszystkie niezbędne i ciekawe informacje dotyczące MWK, paroizolacji i wiatroizolacji. Szeroki zakres prezentowanej tam wiedzy wynika między innymi z tego, że w firmie od 2003 roku prowadzone są badania membran i prowadzone są na modelach dachów eksperymenty zmierzające do określenia optymalnych własności dla tej grupy produktów.

Partnerzy
Pozostałe podkategorie