Membrany wstępnego krycia kiedyś i dziś

2023-02-06 13:17 Materiał sponsorowany
Membrany MARMA
Autor: Marma Polskie Folie

Z powodów politycznych, po 1990 roku pojawiły się w Polsce ulepszone lub całkiem nowe materiały budowlane. Największe nowości były efektem rozwoju chemii budowlanej. Wśród materiałów dachowych należały do nich różnego rodzaju folie budowlane. Pod tym pojęciem kryły się: paroizolacje, wiatroizolacje i folie uszczelniające pokrycia dachów pochyłych, nazwane później foliami wstępnego krycia (w skrócie FWK). Te ostatnie spowodowały najwięcej zmian w sposobie budowania dachów. Zastąpiły one papy układane na deskowaniu, które spełniały funkcję pokryć tymczasowych zapewniających dalszą budowę w okresie długiego (w PRL) oczekiwania na pokrycia zasadnicze.

Szybkie tempo w jakim te folie zdobywały sobie rynek uzasadniały duże oszczędności spowodowane ich użyciem. FWK kładło się szybciej a ich koszt był dużo mniejszy od desek, co znacząco obniżało wydatki budujących się. Jednak już pod koniec XX wieku pojawiły się w Polsce membrany wstępnego krycia (w skrócie MWK), które okazały się jeszcze lepszym materiałem spełniającym tą samą funkcję uszczelniania pokryć. Ich zastosowanie upraszczało i ulepszało konstrukcje dachowe. Dzięki ich wysokiej paro-przepuszczalności uległa znaczącej poprawie izolacyjność termiczną dachów i budynków, a uproszczony system dachu (rys.) ułatwił wykorzystanie poddasza do celów mieszkalnych. Z tych powodów, we współczesnym budownictwie są one masowo stosowane i stale ulepszane. MWK wbudowywane w latach 90-dziesiątych miały niskie ciężary jednostkowe (niskie gramatury: 90 – 120 g/m²). Natomiast dzisiaj najchętniej stosowane są membrany o większej grubości, o gramaturach wynoszących: 150 – 220 g/m². Z tego powodu zwiększyła się ich trwałość.

Membrany MARMA
Autor: Marma Polskie Folie

Folie do paroizolacji

Pisząc o foliach budowlanych trzeba koniecznie wspomnieć o paroizolacjach, które też mają duże znaczenie dla energooszczędności budynków. Ta grupa produktów również stale się rozwija, co zwiększa różnorodność oferty i możliwości doskonalenia konstrukcji dachowych. Tak się złożyło, że paroizlacje były pierwszym produktem firmy Marma Polskie Folie, która powstała ponad 30 lat temu i spopularyzowała tą grupę produktową. Samo słowo „paroizlacja” zostało utworzone i zastrzeżone przez Marma Polskie Folie. Na początku produkowane paroizolacje były jednowarstwowymi foliami polietylenowymi. Dzisiaj oferta firmy jest już dużo bogatsza, bo pełna wielowarstwowych laminatów. Do najciekawszych z nich należy Vapour Regulator, który ulepsza kontrolę nad parą wodną i ułatwia uzyskanie szczelności powietrznej zewnętrznych przegród budowlanych. Produkcja tej nowoczesnej odmiany paroizoalcji trwa już 15 lat

Membrany MARMA
Autor: Marma Polskie Folie

Membrany wstępnego krycia

Jednak firma Marma Polskie Folie ulokowała najwięcej nowości wśród MWK. Membrany tego typu są w firmie produkowane od 2001 roku według unikalnej, nowatorskiej technologii polegającej na łączeniu poszczególnych warstw filmem funkcyjnym. Film ten powoduje, że membrany są wodoodporne i jednocześnie wysoko paro-przepuszczalne. Ten sposób produkcji oraz celowa innowacyjność firmy umożliwiły wprowadzenie na rynek wielu nowości. Najbardziej wyróżniającą się jest Ekran Włochaty, który od wprowadzenia w 2009 roku stale zwiększa swoją popularność, ponieważ łączy w sobie bardzo wysoką paro-przepuszczalność z dużą wytrzymałością mechaniczną. Są to ważne dla MWK cechy, trudne do uzyskania w innych technologiach produkcji. Produkt ten był jednym z pierwszych określanych mianem ekranów, które tworzą grupę najlepszych membran wstępnego krycia. Warto podkreślić uniwersalność Ekranu Włochatego, który sprawdził się znakomicie na wielu dachach w funkcji warstwy poślizgowo-rozdzielającej układanej pod pokryciami z blach łączonych na rąbki lub zatrzaski. Ostatnią nowością firmy Marma Polskie Folie jest membrana o nazwie IDEA 175, z nowym filmem monolitycznym o bardzo wysokiej paro-przepuszczalności i dużej wytrzymałości mechanicznej oraz elastyczności. Tego typu produkty są przyszłościowe, ponieważ przy mniejszej gramaturze wykazują się większą wytrzymałością mechaniczną, co sprzyja środowisku naturalnemu w dwojaki sposób: zmniejsza zużycie surowców i zwiększa energooszczędność budynków.

Membrany MARMA
Autor: Marma Polskie Folie
Poszerz swoją wiedzę!

Zapraszamy wszystkich czytelników do odwiedzenia strony dedykowanej wyłącznie produktom dachowym: www.dachowa.com.pl , na której zawarte są wszystkie niezbędne i ciekawe informacje dotyczące MWK, paroizolacji i wiatroizolacji. Szeroki zakres prezentowanej tam wiedzy wynika między innymi z tego, że w firmie od 2003 roku prowadzone są badania membran i prowadzone są na modelach dachów eksperymenty zmierzające do określenia optymalnych własności dla tej grupy produktów.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie