Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i system rynnowy

2017-05-02 15:37

Najbardziej destrukcyjne działanie na materiał, z którego zbudowany jest dach ma aura jesienno-zimowa z mrozem, częstymi opadami deszczu i śniegu oraz wahaniami temperatury. Jak zadbać o dach i rynny, żeby utrzymać je w dobrym stanie przez całą zimę?

System Galeco PVC
Autor: Galeco

Bez względu na to, czy pokrycie dachowe i orynnowanie są nowe czy służą już wiele lat, warto regularnie kontrolować ich stan. Dzięki temu w porę można zlokalizować różne nieszczelności i uszkodzenia oraz podjąć prace konserwacyjne. Wszelkie niedopatrzenia mogą bowiem odbić się na stanie dachu i szczelności systemu rynnowego.

Czyszczenie i konserwacja rynien przed zimą

Zalegające w rynnach gałęzie, liście, igliwie oraz inne organiczne zanieczyszczenia, choć niepozorne, mogą stanowić poważny i realny problem dla funkcjonowania całego systemu rynnowego. Jego niedrożność uniemożliwia odpływ wody, której nagromadzenie podczas opadów deszczu czy odwilży może powodować wylewanie się jej poza boczne krawędzie kosza i przedostawanie na folię wstępnego krycia. W przypadku jej uszkodzenia może dojść do przeciekania dachu. Sprawa staje się jeszcze poważniejsza wraz z nadejściem pierwszych mrozów. Nanoszone przez kilkanaście miesięcy zanieczyszczenia, często blokują się i osiadają pod wpływem ciężaru w rynnach, a niskie temperatury prowadzają do ich zamarznięcia, tworząc blokadę odpływu. W takiej sytuacji rynny nie tylko nie pozwalają na zsuwanie się z dachu śniegu, ale też dochodzi do zawilgocenia ścian, powstawania grzybów czy nawet niszczenia konstrukcji murów. Przeciążone rynny mogą także łamać się lub odpadać pod naporem śniegu, stwarzając zagrożenie dla mieszkańców lub przechodniów znajdujących się w pobliżu budynków.

Dlatego też należy dbać o systematyczne czyszczenie rynien. Nie jest to trudne i każdy właściciel domu z pewnością samodzielnie poradzi sobie z tym zadaniem. Pierwszy krok to usunięcie dużych zanieczyszczeń pochodzenia roślinnego. Drugi krok to usunięcie pyłów i kurzu za pomocą szczotki o delikatnym, miękkim włosiu. Podczas czyszczenia należy uważać, by nie uszkodzić i nie porysować rynien. Następnie można rynny umyć. Do tego celu wykorzystuje się zwykłe węże ogrodowe lub myjki ciśnieniowe.

Po czyszczeniu można przystąpić do konserwacji. Przede wszystkim należy sprawdzić szczelność systemu i wszystkie mocowania oraz uszczelki. Ubytki impregnuje się specjalnym preparatem, który zabezpieczy powierzchnie metalowych rynien przed rdzą. W miejscach nieszczelności stosuje się uszczelniacze kauczukowe, silikonowe lub bitumiczne.

Czyszczenie i konserwację rynien należy przeprowadzać dwa razy w roku.

Usuwanie śniegu i zabezpieczenia przed zsuwającym się śniegiem

Zalegający na dachu śnieg to oczywiście normalna sytuacja w czasie zimy, jednak może być poważnym zagrożeniem dla konstrukcji dachu, a nawet budynku. Kiedy pokrywa śniegu rośnie, razem z nią wzrasta obciążenie, które może zarwać całą konstrukcję nośną pokrycia. Jest to niebezpieczne dla dachów o niewielkim stopniu nachylenia lub płaskich. Do odśnieżania dachu można zatrudnić firmę specjalizująca się w tego typu pracach.

Na dachu warto zamontować akcesoria zapobiegające gwałtownemu osuwaniu się pokrywy śnieżnej (płotki i śniegołazy). Są one szczególnie ważne w przypadku dachów stromych. Zastosowanie ich zapewnia bezpieczeństwo osób znajdujących się w pobliżu, często też chronią auta przed uszkodzeniami spowodowanymi przez ciężki, spadający z dachu śnieg albo lód. Najczęściej montuje się je w drugim lub trzecim rzędzie dachówek licząc od okapu. Tego typu akcesoria chronią również całą instalację rynnową przed oberwaniem. Natomiast sposobem na zabezpieczenie rynien przed zamarzającą wodą jest montowanie w nich elektrycznych kabli grzewczych.

Płotek przeciwśnieżny
Autor: Andrzej Szandomirski Płotek przeciwśnieżny zamontowany na dachu

Warto systematycznie kontrolować stan pokrycia dachowego

Niestety nie zawsze jesteśmy świadomi uszkodzeń czy innych nieprawidłowości występujących na dachu. W celu ich wykrycia i prawidłowej naprawy, przegląd dachu powinniśmy zlecić profesjonalnej firmie dekarskiej, posiadającej odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Wszystkie wykonane prace dobrze jest zapisywać w książce serwisowej dachu, co pozwoli dokładnie kontrolować wszelkie przeprowadzane naprawy.

Dekarze doskonale wiedzą, które elementy są narażone na uszkodzenia i gdzie najczęściej występują różnego rodzaju trudności. Pozwala to znacznie szybciej określić problem i rozwiązać kłopot, zmniejszając ryzyko pogłębiania się konkretnej usterki, a co za tym idzie również ograniczenia kosztów związanych z późniejszą ich naprawą.

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na różnego rodzaju wykruszenia, najczęściej preparatów uszczelniających bądź niektórych elementów dachu, przyczyniające się do przenikania wilgoci pod połać. W przypadku znalezienia nieszczelności, uszkodzone elementy należy wymienić na nowe, a wszystkie ubytki dokładnie uzupełnić.

Elementy dachu szczególnie narażone na uszkodzenia

W pierwszej kolejności narażone są miejsca styku połaci ze ścianami bocznymi, koszami, lukarnami oraz zlewniami dachowymi. Różne kąty stykania się płaszczyzny dachu to również większe prawdopodobieństwo uszkodzeń spowodowanych większą ilością wody występujących w tych miejscach. Najłatwiej oczywiście wymienić i remontować pokrycie dachowe składające się z niewielkich elementów np. dachówki ceramiczne czy panele blachy. Do tego dachówki charakteryzują się dość dużą odpornością na trudne warunki atmosferyczne i wytrzymałością na uszkodzenia, dzięki czemu wymiany nie są tak częste i kosztowne.

Czytaj również: Jaka blacha na dach?

Na styku komina i pokrycia dachowego

Wyjątkowo newralgicznym miejscem na połaci jest łączenie blachy z kominem. Obróbkę komina należy wykonać specjalistycznym uszczelniaczem dekarskim. Gwarantuje on szczelność i trwałość na wysokim poziomie, zachowując przy tym swoje właściwości nawet na kilkanaście lat. W razie zużycia, wystąpienia ubytków lub zniszczenia uszczelniacz należy wymienić na nowy.

Pozostałe podkategorie