Czym ocieplić poddasze - wełną czy pianką? Czym najtaniej i dobrze ocieplić poddasze?

2023-11-22 16:51

Do ocieplenia poddasza użytkowego obecnie najczęściej stosuje się wełnę mineralną albo pianę poliuretanową. Od pewnego czasu populara staje się też celuloza.Które ocieplenie jest najtańsze? Które ocieplenie będzie skuteczne? Radzimy, czym najlepiej ocieplić poddasze?

Spis treści

  1. Koszt ocieplenie poddasza celulozą
  2. Cena za ocieplenie poddasza pianą natryskową
  3. Cena za ocieplenie poddasza wełną mineralną
Ocieplenie i wykończenie ścian zewnętrznych. Szkoła budowania.

Jeśli weźmiemy pod uwagę cenę ocieplenia poddasza, to najlepiej wybrać celulozę wdmuchiwaną w konstrukcję dachu. Porównując koszt wykonania ocieplenia o podobnych parametrach termoizolacyjnych, ten odnoszący się do celulozy będzie najniższy. Nieco więcej zapłacimy za pianę PUR. Najdroższe jest ocieplenie z wełny mineralnej. Jeżeli zależy nam na redukcji kosztów, możemy zrezygnować z wynajęcia ekipy do ocieplenia poddasza. W przypadku piany natryskowej i celulozy jest to niemożliwe. Tylko ekipy ze specjalistycznym sprzętem mogą to wykonać. Wełnę mineralną możemy ułożyć samodzielnie i wtedy koszt ocieplenia będzie niższy. Jednak ułożenie celulozy przez ekipę może nas kosztować tyle samo co sama wełna, a nie musimy tracić czasu na samodzielne układanie termoizolacji.

Uwaga! Wszystkie podane ceny są podane dla ocieplenia o grubości 30 cm, które zapewnia lepszy (na poziomie 012 W/(m2K) niż wymagany przepisami współczynnik U dla dachu.

Koszt ocieplenie poddasza celulozą

Od pewnego czasu coraz popularniejsze są oferty ocieplenia poddasza granulatem celulozy. Za wdmuchnięcie 30 cm granulatu celulozy o gęstości 45 kg/m3 trzeba zapłacić od 85 do 110 zł/m2. Celuloza ma nieco wyższy współczynnik przewodzenia ciepła λ niż piana PUR i wełna mineralna. W tym przypadku cena dotyczy granulatu celulozy o lambdzie 0,038 W/(mK), czyli warstwa termoizolacyjna będzie zapewnić minimalnie gorszy opór cieplny niż wymienione wyżej ocieplenie z wełny mineralnej lub piany PUR. Granulat celulozy wdmuchuje się w już zabudowaną przestrzeń pod skosami przez otwory przygotowane na całym poddaszu.

Cena za ocieplenie poddasza pianą natryskową

Koszt wykonania na warstwy ocieplenia w postaci 30 cm piany otwartokomórkowej wynosi 110-125 zł/m². W cenę wliczona jest piana o współczynniku przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,036-0,037 W/(mK).

Cena za ocieplenie poddasza wełną mineralną

Jeśli przyjmiemy podobne parametry termoizolacyjne i grubość warstwy wełny mineralnej, to za ocieplenie poddasza musimy zapłacić ekipie 130-155 zł/m². Za sam materiał, czyli 30 cm wełny o lambdzie 0,036-0,037 W/(mK) trzeba zapłacić 80-86 zł/m². Więc jeśli zrezygnujemy z wynajęcia wykonawcy, koszt jest zdecydowanie mniejszy. Trzeba też pamiętać, że jest bardzo duża różnica kosztów ułożenia ocieplenia. Znajdziemy ekipy, które potrafią wyceniać swoją pracę nawet na 100 i więcej zł/m².

Pozostałe podkategorie