Zobacz 7 najdroższych pałaców na sprzedaż w Wielkopolsce. Parki, jeziora i zabytkowe wnętrza
Ofert zabytkowych rezydencji w Wielkopolsce nie brakuje - królują pałace, a najdroższy z nich kosztuje obecnie niemal 10 milionów złotych. Zebraliśmy zdjęcia najbardziej kosztownych wielkopolskich pałaców na sprzedaż. Niektóre są świeżo po remoncie, inne dopiero na niego czekają. Czy dostaną drugie życie?
Autor: Przemyslaw Duda - Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0 PL / bez zmian
Pałac w Goli
Spis treści
- Pałac w Granówku - 1,5 mln zł
- Pałac w Karczewie - 1,65 mln zł
- Pałac w Mielnie - 2,6 mln zł
- Pałac w Głuchowie - 2,75 mln zł
- Pałac w Goli - 2,98 mln zł
- Pałac w Lubstowie - 8,9 mln zł
- Pałac w Rozbitku - 9,6 mln zł
Wielkopolska obfituje w zabytkowe pałace i dwory. Rozstrzał cenowy jest dość spory (od paruset tysięcy do kilku milionów złotych), można więc bez większego problemu trafić na obiekt tańszy niż mieszkanie w Warszawie czy w innym dużym mieście. Do ceny kupna trzeba będzie jednak doliczyć koszt remontu. Zróżnicowany jest też stan zabytkowych rezydencji. Na sprzedaż wystawia się byłe hotele, byłe domy prywatne, dość dobrze utrzymane nieużytki oraz kompletne ruiny.
Zebraliśmy dla Was 7 najdroższych pałaców Wielkopolski i ułożyliśmy od najtańszego do najdroższego - poniżej znajdziecie ich zdjęcia oraz opis. Ceny pochodzą z serwisu realportico.pl.
Pałac w Granówku - 1,5 mln zł
Neoklasycystyczny zabytkowy pałac z 1830 roku leży w powiecie Grodziskim, niedaleko Poznania. Jego fundatorem był Jan Nepomucen Nieżychowski. Dookoła rozciąga się park o powierzchni 5,5 hektara, pełen zabytkowych drzew. Od strony ogrodu zaprojektowano taras na piętrze wsparty na kolumnach jońskich. Po wojnie mieściły się tu przedszkole i szkoła podstawowa (wciąż świadczą o tym lamperie i typowe PRL-owskie lampy we wnętrzach); w pomieszczeniach zachowała się oryginalna stolarka. Dziś pałac stoi opuszczony.
Oświatowa przeszłość obiektu ma swoje plusy - dojazd jest wygodny, a do działki podciągnięte są media. Niegdyś parter budynku porastał gęsty bluszcz.
Pałac w Karczewie - 1,65 mln zł
Pochodzący z początku XIX wieku pałac powstał dla Mikołaja Mielżyńskiego, później przebudowano go dla Józefa Kęszyckiego - kartusz herbowy Kęszyckich wciąż zdobi centralny ryzalit. Karczewski pałac również znajduje się pod Poznaniem, w gminie Kamieniec.
Wpisany do rejestru zabytków potężny (mierzy ponad 1300 m²) klasycystyczny pałac z elementami neobarokowymi skrywa dość oszczędne wnętrza, jednak zachowała się w nich oryginalna stolarka oraz klatki schodowe z drewnianymi schodami. Rezydencję otacza park z trzema stawami i pomnikami przyrody - tereny zielone zajmują niemal 4 ha.
Pałac w Mielnie - 2,6 mln zł
Piękny eklektyczny Pałac Wendorff w Mielnie ma berlińskich architektów - Erdmana i Spindera. Powstał w 1901 roku i jest wpisany do rejestru zabytków. Otaczający go park ma powierzchnię ponad 4 hektarów; do pałacu przynależy jezioro oraz cenny starodrzew. W pobliżu całe mnóstwo zieleni - pola oraz lasy. Rezydencja została wyposażona w najważniejsze media; sąsiadują z nią budynki gospodarcze.
We wnętrzach zachowały się oryginalne posadzki, drewniane schody, stolarka, wspaniała, wysoka reprezentacyjna sala oraz trzy kominki. Ogród zdobi pomnik Atlasa.
Pałac w Głuchowie - 2,75 mln zł
W niewielkiej wsi 30 km od Poznania stoi pałac Żółtowskich z końca XVII wieku, pełen wspaniałych detali, które wciąż zdobią wnętrza, razem z zachowaną stolarką. Przebudowany jeszcze w XVIII wieku, dziś zyskał odnowioną elewację; przeprowadzono parę koniecznych napraw - w tym dachu - i przystosowano częściowo do funkcji hotelowej.
Powierzchnia działki to niecałe 5 hektarów. Na niej, oprócz pałacu (ponad 1500 m² powierzchni użytkowej), stoi też karczma i magazyny oraz stajnia dla koni.
Pałac w Goli - 2,98 mln zł
Pałac niedaleko Gostynia powstawał ponad 30 lat - zaczęto jeszcze w XVIII wieku, a zakończono w 1820. Właścicielem był wtedy Andrzej Potworowski. Na elewacji wciąż widnieje herb rodu i, co ciekawe, to Potworowscy wciąż są właścicielami obiektu. Pałac w Goli otoczony jest parkiem, a z okien rozciąga się widok na jezioro.
Gdy budynek należał jeszcze do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa prowadzono tu działalność noclegową - wnętrza są w bardzo dobrym stanie, jednak piętro rezydencji pozbawione jest pałacowego klimatu.
Zobacz także: Zamki i pałace Warszawy. 31 najpiękniejszych rezydencji magnackich w stolicy Polski
Pałac w Lubstowie - 8,9 mln zł
Na zlecenie rodu Słubickich, w drugiej połowie XIX wieku powstał pod Koninem pałac w Lubstowie. Rezydencję położoną na wzniesieniu, nad jeziorem Lubstowskim, zaprojektował architekt Stanisław Hebanowski, autor Teatru Polskiego w Poznaniu. Neoklasycystyczny piękny pałac jest w bardzo dobrym stanie - przeszedł gruntowny remont, a 2000m² wnętrz zdobią zachowane detale z motywami roślinnymi, kominki, ozdobne portale czy drewniana klatka schodowa. Wciąż znajduje się tu odrestaurowana zabytkowa biblioteka oraz reprezentacyjna sala balowa. Otacza go park pełen starych drzew o powierzchni 4 hektarów, ze stawem oraz grabową aleją.
Pałac w Rozbitku - 9,6 mln zł
Najdroższy obecnie pałac w Wielkopolsce wystawiony na sprzedaż - neogotycki Pałac w Rozbitku - pochodzi z 1858 roku i leży ok. 60km od Poznania. 25-pokojowy obiekt wieńczą dwie wieże. Powierzchnia działki deklasuje resztę budynków z listy - park otaczający pałac (rezydencja ma powierzchnię ok. 2 tys. m²) zajmuje aż 25 hektarów, a na jego terenie znajduje się największa w Polsce platanowa aleja i staw z wyspą pełen ryb.
Początkiem lat 2000 popadający w ruinę Pałac w Rozbitku został przejęty i wyremontowany przez kompozytora i zdobywcę Oscara, Jana A.P. Kaczmarka. Budynek jest wyremontowany i zadbany, wyposażony w windy oraz media. Biblioteka, sala balowa, jadalnia z kuchnią zachowały pałacowy klimat. Dookoła znajdują się dawne budynki m.in. wozowni czy gorzelni.
Zobacz także: 7 najdroższych pałaców na sprzedaż na Dolnym Śląsku. Te cenne zabytki możesz mieć
Autor: Maciej Gładysiewicz/Archiwum Muratora