Zamrożenie cen gazu 2023 i dodatek gazowy. Rząd przyjął projekt ustawy o maksymalnej cenie gazu w 2023 r.

2022-11-26 0:17
Tarcza gazowa
Autor: Andrzej Szandomirski Tarcza gazowa 2023. Zamrożona cena gazu i nowy dodatek gazowy

Cena gazu w 2023 roku ma być zamrożona. Będzie też dodatek gazowy zależny od dochodu. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku gazu. Kto skorzysta z dopłat do gazu ziemnego?

Na stronach Sejmu w piątek 25 listopada opublikowano komunikat, że rząd przyjął projekt ustawy zamrażającej ceny gazu w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Po ustawach dotyczących dodatków do opału i zamrożenia cen energii elektrycznej, rząd proponuje kolejne rozwiązania dla gospodarstw domowych, które korzystają z gazu ziemnego.

Najważniejsze cele ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu to:

  • utrzymanie w przyszłym roku ceny gazu na poziomie ok. 200 zł/MWh,
  • zamrożenie wysokości stawek opłat dystrybucyjnych za gaz,
  • wypłata dodatku gazowego dla najuboższych.

Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze - wiem, że wiele rodzin ogrzewających swoje domy gazem obawia się nadchodzących miesięcy. Mój rząd przygotował rozwiązania niosące ulgę w czasie putinflacji.

Maksymalna cena gazu 2023

Ustawa przewiduje, że w przyszłym roku zostanie wprowadzona maksymalna cena gazu na poziomie około 200 zł/MWh oraz zamrożona zostanie wysokość stawek opłat dystrybucyjnych. Ma to spowodować, że w 2023 roku koszty gazu dla odbiorców nie będą wyższe niż tegoroczne.

Kto skorzysta z zamrożenia cen gazu?

Z ceny maksymalnej gazu skorzystają wszyscy odbiorcy gazu ziemnego, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej, czyli:

  • gospodarstwa domowe ogrzewające się gazem ziemnym,
  • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
  • producenci ciepła lokalnego dla gospodarstw domowych w spółdzielniach,
  • podmioty, które świadczą kluczowe usługi dla społeczeństwa, czyli opieka zdrowotna, pomoc społeczna, szkoły, uczelnie, żłobki, kościoły.

Zamrożona taryfa gazu będzie obowiązywała wszystkich bez względu na próg dochodowy!

- Z jednej strony mrozimy taryfę, z drugiej strony będziemy dla tych z progiem dochodowym analogicznym do dodatku osłonowego, czyli 2,1 tys. zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1,5 tys. zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego, zwracać równowartość VAT-u na podstawie faktury, którą osoba, gospodarstwo domowe otrzyma - powiedziała Anna Moskwa.

Rekompensaty dla przedsiębiorstw za utrzymanie maksymalnej cen gazu

Poza tym w ustawie gazowej, analogicznie jak w ustawie dotyczące maksymalnej ceny prądu, w zamian za utrzymanie cen gazu dla odbiorców na poziomie ceny maksymalnej, przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty. Jak podała minister Anna Moskwa, koszt nowej tarczy gazowej wyniesie ok. 30 mld zł. Przeczytaj też jak skorzystać z obniżenia cen prądu i gdzie złożyć wniosek, czyli oświadczenie o zamrożenie cen prądu: jak je wypełnić i kto musi je złożyć?

Dopłata do gazu 2023

W 2023 roku będzie też wprowadzony dodatek gazowy, analogicznie jak był przyznawany dodatek osłonowy. Dopłata do gazu będzie uzależniona od dochodu. Gospodarstwom domowym, które zużywają paliwa gazowe do celów grzewczych, przysługiwać będzie refundacja poniesionych kosztów podatku VAT. Zwrot pobranego VAT dotyczyć będzie osób, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego:

  • 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego,
  • 1500 zł/os. w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Równowartość VAT-u zwracana będzie na podstawie faktury. Jak mówiła w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, ze zwrotu VAT zapłaconego przy zakupie gazu może skorzystać ok. 300 tys. gospodarstw domowych.

Minister Anna Moskwa dodała, że jedyną zmianą w stosunku do tegorocznych rachunków za gaz będzie przywrócenie stawki VAT. Obecnie, w ramach tarczy antyinflacyjnej, VAT na gaz wynosi 0.

Cena gazu 2023

Bez interwencji rządu i zamrożenia cen gazu, jak napisał na Twitterze Norbert Maliszewski, Szef Rządowego Centrum Analiz, sekretarz stanu w KPRM - W 2023 r., opłaty za gaz wzrosłyby co najmniej 3-krotnie (wg prognozy nawet do 792 zł/MWh). Z zamrożenia wszystkich opłat za gaz na poziomie z 2022 r., (stawka za gaz 204 zł/MWh) przy VAT 23% skorzysta każdy, w kieszeni Polaków pozostanie ~29 mld złotych!