Budowa domu o powierzchni 200 mkw. będzie możliwa bez pozwolenia. Ministerstwo zapowiada zmiany

2023-01-23 7:01
Budowa domu
Autor: Piotr Mastalerz

Budowa domu o metrażu 150-200 mkw. nie będzie wymagała pozwolenia na budowę. Taką informację pod koniec 2022 roku przekazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

- Zaraz po moim przyjściu na urząd ministra rozwoju przeanalizowaliśmy sytuację domków do 70 m, które już wcześniej mogły być budowane bez pozwoleń. I okazuje się, że te procesy są bezpieczne, te budowy toczą się zgodnie z zasadami sztuki - powiedział Buda we wtorek w Polskim Radio 24.

Od 2023 roku budowa domu 150-200 m kw. nie będzie wymagała pozwolenia? 

- Nasza decyzja, żeby rozszerzyć te przepisy o wszystkie domy jednorodzinne bez względu na powierzchnię - czyli jeżeli budujemy nawet dom 150-200 metrowy, to tutaj również pozwolenie nie będzie potrzebne. Te przepisy od początku roku już będą obowiązywać - powiedział minister.

Jego zdaniem to jest bardzo dobra informacja dla tych, którzy na wiosnę będą się przygotowywali do budowy własnego domu.

Agnieszka Kupść, Architekt, Doradca ds. Projektów Gotowych
Agnieszka Kupść, Architekt, Doradca ds. Projektów Gotowych

Nowelizacja prawa budowlanego wprowadzająca uproszczoną procedurę zgłoszenia budowy domów o powierzchni zabudowy większej niż 70m2 nie została jeszcze uchwalona. Nadal obowiązują przepisy, zgodnie z którymi, przy budowie domów jednorodzinnych mamy do wybory trzy ścieżki postępowania urzędowego.

1. Zgłoszenie budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego dotyczy wolno stojących domów jednorodzinnych, bez względu na ich powierzchnię i ilość kondygnacji. Spełniony musi być jeden warunek - obszar oddziaływania budynku mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany. Jeżeli do zgłoszenia nie zostanie wniesiony sprzeciw, to w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia można przystąpić do rozpoczęcia budowy domu.

2. Zgłoszenie budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w trybie uproszczonym dotyczy wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70m2, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora. W takim przypadku nie ma konieczności zatrudniania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Do budowy można przystąpić po doręczeniu zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej.

3. Pozwolenie na budowę dotyczy pozostałych budynków jednorodzinnych. Z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę można wystąpić również w przypadku budowy, która wymaga jedynie jej zgłoszenia. Do budowy można przystąpić po uzyskaniu prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę.

Od 2022 roku domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę

Od początku 2022 roku można korzystać z uproszczonej procedury budowy domów do 70 m kw. - na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym, bez pozwolenia na budowę, a także bez konieczności ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. W przypadku gdy na danym terenie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, potrzebne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Termin na wydanie W-Z dla domu do 70 m kw. wynosi 21 dni. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. Wiemy, ile takich domów się buduje

MRiT wcześniej informowało, że planuje dalsze uproszczenie procedury budowlanej. Projekt nowelizacji Prawa budowlanego zakłada, że na podstawie zgłoszenia, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, będzie można wznosić także domy jednorodzinne powyżej 70 m kw. Będzie musiał to być budynek o nie więcej niż dwóch kondygnacjach, wybudowany na własne potrzeby. W tym przypadku ma pozostać natomiast obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Przeczytaj koniecznie: Od 2023 r. pozwolenie na budowę domu nie będzie potrzebne? Rewolucja w prawie budowlanym

Zobacz projekty domów Muratora