Oszustwa na gazownika. PSG przestrzega! Podają się za pracowników gazowni i wyłudzają pieniądze
Kiedyś na wnuczka, teraz na gazownika. PSG przestrzega przed oszustami pukającymi do mieszkań i podającymi się za pracowników gazowni. Fałszywi gazownicy wyłudzają pieniądze. Wchodzą do mieszkań pod pretekstem kontroli instalacji i wyciągają pieniądze na czujniki gazu. PSG apeluje o ostrożność i radzi, jak zachować się kiedy do drzwi zapuka osoba podająca się za gazownika. Pracownicy gazowni nie mają prawa pobierać żadnych opłat od klientów!
Oszuści podający się za gazowników, pod pretekstem sprawdzania szczelności instalacji gazowej, wchodzą do mieszkań i wyłudzają pieniądze. PSG alarmuje i prosi o czujność. Przypominając, że pracownicy gazowni nie mają prawa pobierać od nas żadnych opłat! Czas przed uruchomieniem sezonu grzewczego, to okres przeprowadzania corocznych kontroli szczelności instalacji gazowych. Przestępcy podając się za pracowników gazowni oferują mieszkańcom m.in. po znacznie zawyżonych cenach detektory ulatniającego się gazu lub usługę sprawdzenie szczelności i sprawności instalacji gazowych.
Kto odpowiada za okresową kontrole instalacji gazowej
Zgodnie z prawem budowlanym oraz rozporządzeniami MSWiA każdy zarządca nieruchomości ma obowiązek corocznego przeglądu instalacji gazowych. Obowiązek okresowej kontroli obejmuje również właścicieli i zarządców budynków indywidualnego budownictwa jednorodzinnego, zagrodowego i letniskowego. Powinni te czynności zlecić osobie uprawnionej. Z przeprowadzonej rocznej kontroli stanu technicznego instalacji gazowej kontrolujący zobowiązany jest sporządzić protokół i niezwłoczne przekazać zlecającemu (właścicielowi/zarządcy budynku).
Przeczytaj też: Gaz w domu - jak wykonać instalację gazową w domu?
Jak nie dać się oszukać fałszywym gazownikom?
Zwłaszcza przed rozpoczęciem sezonu grzewczego w spółdzielniach mieszkaniowych w teren ruszają kontrole gazowników. Polska Spółka Gazownictwa zaleca wzmożoną ostrożność. Tym bardziej, że fałszywych gazowników najczęściej uwiarygadnia strój, profesjonalny sprzęt do sprawdzania szczelności instalacji oraz teczka z rzekomymi listami adresowymi „klientów”. Warto pamiętać, że pracownicy spółki, jak również firmy zewnętrzne działające na jej zlecenie, nie mają prawa pobierać żadnych opłat bezpośrednio od klientów.
PSG zaleca, aby za każdym razem, kiedy przedstawiane informacje budzą jakiekolwiek wątpliwości, skontaktować się z najbliższą gazownią. Do dyspozycji klientów jest także Contact Center, gdzie pod ogólnopolskim numerem telefonu +48 22 444 33 33 - czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 do 18.00 - można dokonać weryfikacji pracowników gazowni oraz czynności przez nich prowadzonych.
Przeczytaj też: Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, na jakie dopłaty możesz liczyć?
Polska Spółka Gazownictwa apeluje o ostrożność
Polska Spółka Gazownictwa zaleca wzmożoną czujność. To od naszej postawy zależy bezpieczeństwo nas samych, jak i naszych bliskich. Jako przestrogę przywołuje historię z Warszawy, gdzie mężczyzna podający się za pracownika gazowni pod pretekstem dokonania badania szczelności przewodów gazowych wchodził do mieszkań, a następnie w pobliżu piecyka gazowego umieszczał urządzenie, które wydawało dźwięki i w którym świeciła się kontrolka na czerwono. Później wmawiał mieszkańcom, że czujnik zareagował na wyciek gazu. Po czym zakręcał dopływ gazu, informując, że musi to zrobić ze względów bezpieczeństwa, a za kilka dni przyjadą fachowcy z gazowni w celu usunięcia usterki. Dodawał, że do tego czasu nie będzie w mieszkaniu jednak ciepłej wody. Kiedy właściciele mieszkania wyrażali dezaprobatę, pytając o inne rozwiązanie, wówczas mężczyzna mówił, że rozszczelnienie instalacji jest niewielkie i można je kontrolować przy użyciu czujnika, który ma przy sobie. Jeśli osoba, z którą rozmawiał, zdecydowała się na jego kupno, wtedy on zostawi odkręcony gaz i w mieszkaniu będzie ciepła woda. Koszt czujnika wynosił 599 zł.
Właścicielka mieszkania nie była przekonana co do uczciwości pana podającego się za pracownika gazowni. Wykonała połączenie do jednej z warszawski gazowni, w której miałby być zatrudniony kontroler. Szybko uzyskała informację, że nikt taki nie jest zatrudniony w Polskiej Spółce Gazownictwa.
Jakie kwalifikacje powinien posiadać wykonawca instalacji gazowych?
Wykonawca – niejednokrotnie właściciel firmy − jeśli prowadzi osobiście roboty budowlane, powinien posiadać uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie, a jeżeli ich nie posiada, to ma obowiązek zatrudnienia takich osób w charakterze kierownika robót w uzgodnieniu z inwestorem. Należy tu zaznaczyć, że obowiązek powołania kierownika budowy/kierownika robót leży po stronie inwestora, który pobiera przed rozpoczęciem robot od uzgodnionej (powołanej) osoby, wymagane przez ustawę, oświadczenie o przyjęciu obowiązków.