Maksymalne podwyżki ciepła systemowego i ciepłej wody. Centralne ogrzewanie będzie droższe o 40%?

2022-08-25 10:17
ciepło systemowe
Autor: Gettyimages Rząd przyjął ustawę o pomocy finansowej rekompensującej podwyżki cen paliw energetycznych. Z pomocy skorzystają gospodarstwa domowe korzystające z ciepła systemowego. - W tym przypadku blokujemy podwyżki za ogrzewanie do 40 proc., zapewniając system dopłat dla ciepłowni.

Maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego wyniesie 40 proc. - zapewniła na konferencji prasowej minister Anna Moskwa. Większe podwyżki będą zablokowane. Dofinansowanie ciepła systemowego to pomoc dla tych, którzy korzystają z ciepła dostarczanego przez ciepłownie.

Po posiedzeniu rządu 23 sierpnia premier Mateusz Morawiecki, któremu towarzyszyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz wiceminister finansów Sebastian Skuza, wzięli udział w konferencji prasowej. Jej celem było przedstawienie projektów ustaw, które mają stanowić zabezpieczenie obywateli przed wysokimi cenami energii cieplnej. Dużo uwagi poświęcono odbiorcom ciepła systemowego oraz sposobowi, jak ograniczyć ich rachunki za ogrzewania.

Druga ustawa, którą 23 sierpnia przyjął rząd dotyczy dodatków energetycznych dla gospodarstw domowych wykorzystujących inne źródła ciepła niż węgiel. Dowiedz się jak otrzymać dopłaty do ogrzewania: Ustawa o wsparciu dla odbiorców ciepła przyjęta przez rząd! Kto dostanie dopłatę do ogrzewania?

Spis treści

  1. Ciepło systemowe - blokada podwyżek
  2. Ciepłownie a podwyżki czynszu
  3. Dopłaty dla ciepłowni, żeby uniknąć podwyżek dla mieszkańców
  4. Szkoły, szpitale i kościoły też pod ochroną

Ciepło systemowe - blokada podwyżek

Mieszkańcy bloków lub budynków komunalnych, a także członkowie wspólnot mieszkaniowych mogą odetchnąć z ulgą. Rząd ogłosił projekt ustawy zapewniającej blokadę nadmiernych podwyżek za ciepło systemowe dla osób, których domy lub mieszkania są ogrzewane przez ciepłownie. Podwyżki opłat za ogrzewanie dla odbiorców końcowych nie będą mogły być wyższe niż 40%. Minister klimatu środowiska Anna Moskwa zapewniła, że kwota rachunków za ogrzewanie i ciepłą wodę, którą zaoszczędzi gospodarstwo domowe w całym sezonie grzewczym wyniesie od 1 tys. do prawie 4 tys. zł. Kwoty te zostały wyliczone dla 4-osobowej rodziny mającej 70-metrowe mieszkanie. W pierwszym przypadku odnosi się do sytuacji, gdy ciepłownia zasilająca to mieszkanie jako paliwa używa węgla, w drugim - gazu.

Ciepło systemowe
Autor: KPRM Wyliczenie oszczędności dla gospodarstw domowych

Ciepłownie a podwyżki czynszu

Bardzo duża grupa gospodarstw domowych korzysta z ciepła systemowego. To znaczy, że ciepła woda w ich kaloryferach i kranach jest produkowana w ciepłowniach. Na terenie naszego kraju działa bardzo dużo mniejszych i większych ciepłowni. Przeważają te mniejsze, lokalne. Minister Moskwa podała, że “43% odbiorców ciepła objętych jest systemem taryfowania. Najczęściej produkują one ciepło z węgla lub gazu, a te surowce w ostatnim czasie bardzo podrożały. Nie obejdzie się więc bez podwyżek rachunków dla spółdzielni mieszkaniowych lub urzędów komunalnych, które przeniosą większe koszty na opłaty czynszowe. Minister Moskwa poinformowała, że “Większość tych ciepłowni jest objętych systemem taryfowania”, a to pozwala kontrolować podwyżki czynszów.

Dopłaty dla ciepłowni, żeby uniknąć podwyżek dla mieszkańców

Projekt ustawy przewiduje dopłaty dla ciepłowni, które im zrekompensują większe koszty wytworzenia ciepła. ”Aby ograniczyć wzrost cen ciepła dla gospodarstw domowych, blokujemy podwyżki zapewniając jednocześnie system dopłat dla ciepłowni”. Mechanizm ochrony konsumentów ciepła będzie następujący: “To ciepłownia składa wniosek taryfowy do URE, otrzymuje wsparcie i tym samym taryfa zatwierdzana dla obywatela, jest taryfą niższą” - wyjaśniła Anna Moskwa. Maksymalna podwyżka dla odbiorców ciepła ma wynosić 40 proc.” - dodała minister środowiska. Tak opisała sposób wyliczenia możliwej podwyżki. “Będzie to taryfa na poziomie średniej ceny z marca, według danych URE plus maksymalnie 60 proc. ceny surowca”.

Na mocy innej ustawy gospodarstwa domowe wykorzystujące do ogrzewania węgiel  mogą ubiegać się o dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł. Wnioski można już składać w samorządach. Przeczytaj: Jak dostać dodatek węglowy 2022? Gdzie złożyć wniosek? Poradnik

Szkoły, szpitale i kościoły też pod ochroną

Ochrona przed podwyżkami opłat za ciepło systemowe będzie dotyczyć również instytucji ważnych z punktu widzenia działania państwa, np. szkół, szpitali, a także kościołów.

Jak poinformował rząd wsparcie do ciepła systemowego ma obowiązywać przez cały najbliższy sezon grzewczy - od października 2022 r. do kwietnia 2023 r.