Jak oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie? Czy warto zakręcać grzejniki? Na to zwróć uwagę!

2022-09-29 13:04
Obniżenie temperatury
Autor: GettyImages Oszczędzanie ciepła nie jest trudne, a przynosi znaczne korzyści

Ogrzewanie w tym sezonie będzie nas sporo kosztować. Czeka nas trudny sezon grzewczy. Co zrobić, żeby oszczędzać ciepło i płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie? Jak w prosty sposób obniżyć koszty ogrzewania. Czy warto zakręcać grzejniki?

Koszty ogrzewania w sezonie grzewczym 2022/2023 wielu spędzają sen z powiek. Drastyczne podwyżki sprawiają, że zaczynamy szukać oszczędności. Dzięki umiejętnemu korzystaniu z ciepła i kilku nieskomplikowanym zabiegom możemy znacząco zaoszczędzić. Nawet proste działania pozwolą uzyskać zauważalne zmiany w domowym budżecie. Zwróć uwagę, jaka temperatura panuje w poszczególnych pomieszczeniach i zacznij ją świadomie kontrolować. 

Czy 17 stopni w mieszkaniu to nie za mało? Takie rozwiązanie proponuje minister klimatu Anna Moskwa

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zachęca do oszczędzania. - Musimy jeszcze sporo się nauczyć, jeżeli chodzi o te dobre nawyki, wyłączanie, włączanie światła, nietrzymanie ładowarek, ogrzewanie na poziomie niższych temperatur - powiedziała szefowa MKiŚ w Radiu ZET. Jak przyznała, sama obniżyła temperaturę w domu, do 17 stopni w przestrzeniach wspólnych oraz 19 stopni w tych bardziej użytkowanych pomieszczeniach. - Można się do tego przyzwyczaić, to też jest zdrowa temperatura dla organizmu - podkreśliła Moskwa.

Dlaczego warto obniżyć temperaturę w domu o jeden stopień?

Jak wskazują wyliczenia Izby Gospodarczej Ciepłownictwa Polskiego jeden stopień mniej w pomieszczeniu to zmniejszenie wysokości rachunków za ciepło o około 5-8 %. Obniżenie temperatury o 2 stopnie to proporcjonalnie jeszcze wyższe oszczędności.

Jaka temperatura w mieszkaniu jest optymalna?

Według badań realizowanych na zlecenie producentów ciepła systemowego większość Polaków utrzymuje temperaturę swoich mieszkań na poziomie 22 stopni i więcej, co nie tylko nie sprzyja zdrowiu, ale także znacznie obciąża domowy budżet. W okresie jesienno-zimowym temperatura w pomieszczeniu powinna oscylować w granicach 20-21°C. Zdaniem lekarzy 20°C to optymalna temperatura pomieszczeń na co dzień. To właśnie w tej temperaturze z reguły czujemy się najlepiej. Co ważne - 20 stopni jest nam potrzebne, gdy jesteśmy w mieszkaniu. W przeciwnym razie temperatura może być niższa do naszego powrotu. W ten sposób nie zmarnujemy ciepła i zaoszczędzimy na rachunkach.

Każdy z nas inaczej odczuwa temperaturę. Mimo to powinniśmy przyjąć pewne standardy za uniwersalne dla dobra wszystkich domowników. Optymalna temperatura pokojowa jest zróżnicowana w zależności od funkcji danego pomieszczenia. Oczywiście temperatury najlepiej ustawiać według własnych preferencji, natomiast zawsze należy uwzględnić fakt, iż zarówno przegrzanie, jak i długotrwałe przebywanie w niedogrzanych pomieszczeniach mają swoje negatywne skutki.

Optymalna temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu to:

 • salon 20-22 °C

W salonie poleca się utrzymywanie temperatury ok. 20°C. Większość osób będzie odczuwała komfort cieplny – nie będzie im ani za zimno, ani za ciepło.

 • kuchnia 16-19 °C

W kuchni temperatura powinna być niższa  – ok. 16-19°C. To pomieszczenie jest regularnie dogrzewane podczas gotowania przez rozgrzany piekarnik i kuchenkę.

 • sypialnia 17-19 °C

Przyjmuje się, że w sypialni termometr powinien wskazywać około 17-18°C. Jeśli temperatura będzie wyższa organizm nie zregeneruje się wystarczająco.

 • łazienka 22-24 °C

Termometr w tym pomieszczeniu powinien wskazywać więcej niż w przypadku kuchni, sypialni czy salon. Chodzi głównie o komfort korzystających z łazienki.

 • pokój dziecięcy  20-22 °C

Warto na kilka dni obniżyć temperaturę o 1 lub 2 stopnie. Różnica w temperaturze pomieszczenia będzie właściwie ledwie odczuwalna.

Jak regulować temperaturę w pomieszczeniach?

Termostat grzejnikowy to niewielkie urządzenie, dzięki któremu możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu. Jak go właściwie regulować i co oznaczają poszczególne wartości - cyfry od 0 do 5, umieszczone na pokrętle przy kaloryferze? Zasada jest prosta: im większa cyfra, tym większa temperatura w pomieszczeniu. Jednak co oznaczają poszczególne poziomy i w jakich przypadkach stosować każdy z nich?

 • poziom 1 - ok. 12 °C : ten poziom zaleca się stosować np. na klatce schodowej lub w garażu,
 • poziom 2 - ok. 16 °C : to temperatura polecana do sypialni,
 • poziom 3 - ok. 20 °C : temperatura powinna być ustawiana w salonie, kuchni czy jadalni, czyli pomieszczeniach, w których spędzamy większość swojego czasu,
 • poziom 4 - ok. 24 °C : taki poziom ciepła jest zalecany w pokojach dziecięcych, a także łazienkach,
 • poziom 5 - ok. 28 °C : poziom stosowany jest zwyczajowo w pomieszczeniach takich jak pływalnie,
 • poziom 0 lub znak śnieżynki * : wbrew pozorom znak śnieżynki nie oznacza, że grzejnik zostaje całkowicie wyłączony - będzie emitowana najniższa z możliwych temperatur, a więc 6-8 °C. Zabezpiecza to grzejnik i całą instalację przed zamarznięciem.

Czy wychodząc z domu na dłużej lub wyjeżdżając na urlop, zakręcać kaloryfer?

Wiele osób całkowicie zakręca kaloryfery kiedy wychodzi z domu uważając, że w ten sposób oszczędza. Czy warto zakręcać grzejniki? Niestety, nic bardziej mylnego. Całkowite wyłączenie ogrzewania zamiast oszczędności, spowoduje wzrost kosztów za energię. Wychłodzonych ścian nie można nagrzać w kilka godzin nawet, gdy termostat będzie ustawiony na maksymalne nagrzewanie. Nagrzanie wychłodzonego mieszkania z 10°C do komfortowych 20°C pochłonie dużo więcej energii niż utrzymanie niższej temperatury. Ponadto zbyt niskie temperatury utrzymywane przez zbyt długi czas doprowadzają do powstawania grzybów i pleśni. Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie ciepła jest skręcenie temperatury do 17-18°C, gdy wychodzimy do pracy czy szkoły. 

Podczas dłuższej nieobecności średnia temperatura w domu powinna oscylować w granicach 15-16 stopni. Utrzymywanie jeszcze niższej temperatury jest już niezalecane. Pamiętajmy, że nadmierne wychłodzenie sprawi, że po powrocie trudno będzie nam z powrotem dogrzać mieszkanie. Przesadne obniżanie temperatury nie da większych oszczędności, a może skutkować zawilgoceniem i zagrzybieniem ścian. 

Jak obniżyć koszty ogrzewania? Proste i skuteczne sposoby

 • Wyreguluj zawory

Regulację temperatury w mieszkaniu zdecydowanie ułatwiają termostaty. Często nie wiemy, że nasze pokrętła mają przyporządkowane im konkretne temperatury. Dlatego zapoznaj się z instrukcją tych, które masz w mieszkaniu i wyreguluj je tak, aby temperatura w poszczególnych pomieszczeniach dostosowana była do swoich indywidualnych potrzeb oraz pory dnia. 

 • Uszczelniaj okna

Jeżeli w najbliższym czasie nie planujesz remontu, uszczelnij okna, kup samoprzylepnie uszczelki gumowe lub silikonowe i naklej na brzeg futryny. Ważne, aby jak najszybciej zlokalizować nieszczelności i je zlikwidować.

Przeczytaj: Regulacja okien i wymiana uszczelek

Chłód przedostający się przez wszelkie szpary w oknach będzie obniżał efektywność grzejnika. Nie chodzi tu o hermetyczne zamykanie pomieszczeń, ale po prostu o zniwelowanie możliwości nadmiernej ucieczki ciepła. Poprawa będzie odczuwalna natychmiast, a koszt uszczelek to nie więcej niż kilkanaście złotych.

 • Załóż ekrany zagrzejnikowe

Aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność wytworzonego ciepła można również wykorzystać ekrany odbijające ciepło. Pomyślmy więc o zamontowaniu specjalnego ekranu z foli aluminiowej, który odbija ciepło w kierunku pokoju i ogranicza straty ciepła przenikającego przez ściany. Montuje się je pomiędzy ścianą a grzejnikiem. To nic trudnego, chodzi o arkusz folii aluminiowej przyklejony np. na styropianie (materiale termoizolacyjnym). Koszt założenia ekranów jest niewielki. .

Przeczytaj więcej: Ogrzewanie mieszkania i zatrzymywanie ciepła. Jak utrzymać ciepło w mieszkaniu? 

Obniżenie temperatury do 19 stopni. Tak Europa będzie oszczędzać energię

Całą Europę czeka w tym roku szczególnie trudny sezon grzewczy z powodu braku dostaw gazu z Rosji. Część państw wprowadza nowe regulacje ograniczające ogrzewanie do 19 stopni. Rozważają nawet kary dla tych, którzy będą ogrzewać mieszkania i pomieszczenia powyżej tej temperatury. 

Przeczytaj też: Będzie ciemno na ulicach? Ceny prądu zmuszają miasta i gminy do zdecydowanych cięć!