Ekogroszek gumowy pojawił się w sieci jako alternatywa dla węgla. Czy można nim palić?

2022-09-02 11:36
spalanie śmieci
Autor: Gettyimages Palenie odpadami jest zakazane

Ekogroszek gumowy zamiast węgla? Absolutnie nie! W sieci można natknąć się na oferty sprzedaży "ekogroszku gumowego". To nic innego jak odpady, a palenie nimi jest zakazane!

Z powodu problemów z kupnem węgla na zimę i jego wysokiej ceny (Ile będzie kosztował węgiel na zimę? Czy węgla nie zabraknie?), w internecie pojawiły się kuriozalne oferty tzw. ekogroszku gumowego. Ostrzegamy, to nic innego jak śmieci! Gumowe odpady. W żadnym wypadku nie należy kupować takiego produktu, a aukcje czy takie oferty sprzedaży warto zgłaszać do administratorów stron internetowych, ponieważ są to trujące odpady i spalanie ich jest nielegalne.

- Ludzie będą spalać odpady tej zimy, a smog będzie gigantyczny. Ludzie będą się dusić i umierać. Rząd nie jest przygotowany na taki obrót sprawy - przestrzega Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Ekogroszek gumowy i inne odpady są zakazane!

W sieci pojawia się coraz więcej nielegalnych ofert sprzedaży odpadów do spalania w piecach. A ich ceny wcale nie są niskie! "Ekogroszek gumowy" sprzedawany w cenie prawie 3 tys. zł za tonę to odpady gumowe, niedozwolone do spalania! Są też oferty sprzedaży odpadów skórzanych. Wszystko to są śmieci! I obowiązuje całkowity zakaz ich spalania. Ich spalanie jest trujące, niebezpieczne dla naszego zdrowia i zanieczyszcza środowisko.

Palenie w piecu odpadami jest nielegalne

Czarny dym wydobywający się z komina to znak, że ktoś spala w piecu śmieci i niebezpieczne odpady. Co zrobić w takiej sytuacji? Możemy wezwać straż miejską albo nawet policję. Na skutek wezwania służby mają obowiązek przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, a w razie potwierdzenia naruszeń - ukarać mandatem osobę, która pali śmiecie!

W piecu obowiązuje bezwzględny zakaz spalania plastikowych pojemników i butelek po napojach, zużytych opon i innych odpadów z gumy, czy przedmiotów z tworzyw sztucznych. Podczas spalania takich odpadów wydzielają się szkodliwe i rakotwórcze substancje.

Art. 379 Ustawy - Prawo ochrony środowiska daje też uprawnienia do kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska starostom, wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast. Organy te mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów lub funkcjonariuszy straży gminnych. W trakcie kontroli są oni uprawnieni do:

  • wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren (czyli także na prywatną posesję);
  • przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
  • żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
  • żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.

Jakie są kary za palenie śmieci w piecu

Właściciel, który nie przestrzega przepisów i pali śmieci oraz inne nielegalne odpady, może być ukarany grzywną do 5000 zł! Choć niestety zazwyczaj kończy się to mandatem karnym w wysokości do 500 zł nałożonym przez straż miejską. Ale mandatem można być ukaranym kilka razy.

Warto też pamiętać, że na terenie poszczególnych województw obowiązują uchwały antysmogowe, które wprowadzają ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych. Przykładowo bezwzględny zakaz używania pieców węglowych czy kominków obowiązuje na terenie Krakowa. Pisaliśmy o tym w artykule: Składanie wniosku o dodatek węglowy w Krakowie jest bezpodstawne! Mieszkańcy nie dostaną dopłaty do węgla

Uchwały antysmogowe wyraźnie zabraniają stosowania określonych paliw lub urządzeń do ich spalania. Ich nieprzestrzeganie i palenie węglem może być podstawą do nałożenia grzywny w wysokości nawet do 5000 zł. Dlatego zanim napalimy w kominku, warto sprawdzić, czy nie naruszymy prawa.