Dodatek węglowy jednak nie dla wszystkich? Sejmowe komisje nie poparły poprawek Senatu

2022-08-05 13:20
Dodatek węglowy
Autor: GettyImages Dodatek węglowy jednak nie dla wszystkich? Sejmowe komisje nie poparły poprawek Senatu w sprawie rozszerzenia dofinansowania

W czwartek Senat rozszerzył pomoc państwa, ustanawiając dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł na każde gospodarstwo domowe, również te korzystające z pelletów, gazu czy oleju opałowego. W dniu dzisiejszym sejmowe komisje nie poparły poprawek Senatu.

4 sierpnia br. Senat zaproponował poprawki do ustawy o dodatku węglowym. Zmiana polega na tym, że dodatek w wysokości 3 tys. zł będą mogły otrzymać też osoby, które ogrzewają swój dom nie tylko węglem, ale także pelletem, gazem, olejem opałowym.

Przeczytaj koniecznie: Dodatek węglowy po poprawkach Senatu. Obejmie też inne źródła!

Dodatek węglowy dla wszystkich gospodarstw? Sejmowe komisje na "nie"

W dniu dzisiejszym sejmowa komisja ds. energii, klimatu i aktywów państwowych oraz komisja finansów rozpatrzyły blisko 30 poprawek senackich do ustawy o dodatku węglowym.

Sejmowe komisje nie poparły poprawek Senatu, których konsekwencją byłby rozszerzenie prawa do dodatku węglowego w wysokości 3 tys zł. na wszystkie gospodarstwa domowe, niezależnie od tego, czym są ogrzewane.

Dla kogo dodatek węglowy

Każde gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe. – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. ma prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 3 tysięcy złotych

Na 1 gospodarstwo domowe przysługuje 1 dodatek. Przy wypłacie dodatku węglowego nie będzie brane pod uwagę kryterium dochodowe, a sam dodatek będzie zwolniony z opodatkowania. Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Szczegóły: Dodatek węglowy - dla kogo, na jakich zasadach?