Czy w upał otwierać okna w domu? Odpowiedź może zaskoczyć!

2022-08-10 21:46
Otwieranie okien w upał
Autor: GettyImages Czy w upał powinniśmy otwierać okna i wietrzyć mieszkanie? Jak się okazuje odpowiedź nie jest oczywista

Czy w czasie upału otwierać okna, czy pozostawić je zamknięte? Rozwiewamy wątpliwości i tłumaczymy, dlaczego nie warto wietrzyć w godzinach największego upału. Upał w domu potrafi dać się we znaki zwłaszcza na poddaszu. Otwieranie okien w czasie upału spowoduje, że temperatura wewnątrz będzie jeszcze wyższa.

Jak sobie radzić z upałem w domu? Jest kilka prostych sposobów, które pozwolą przetrwać gorące dni i pozbyć się nadmiaru ciepła w mieszkaniu. Przeczytaj więcej o domowych sposobach na upał: Jak przetrwać upał w mieszkaniu bez klimatyzacji? 

W upalne dni gorąco jest nie tylko na zewnątrz, ale także we wnętrzach naszych domów. Wysokie temperatury szybko stają się uciążliwe. Co zatem możemy zrobić, by zapewnić sobie przyjemny mikroklimat wnętrzu? Czy można otwierać okna i wietrzyć mieszkanie w upały? Chociaż intuicja podpowiada nam, aby tak zrobić, to może nie być najlepsze rozwiązanie. Podpowiadamy, jak sobie radzić z upałem, szczególnie gdy mieszkamy w bloku i mamy okna od strony południowej. Upał też jest bardzo dokuczliwy na poddaszu, które szybko się nagrzewa. Dowiedz się, jak dbać o wnętrza i czy otwierać okna w upał, w których przecież chcemy się schować, by na zewnątrz panują wysokie temperatury.

Czy powinno się otwierać okna w upał?

W czasie upalnych dni wiele osób otwiera okna, licząc, że pozwoli to nieco obniżyć temperaturę w domu, przewietrzyć wnętrza i wpuścić do mieszkania odrobinę świeżego powietrza. Okazuje się, że nie jest to dobry pomysł, gdyż efekt będzie odwrotny. Otwierając okna w upał, wpuścimy do środka gorące, nagrzane powietrze, które w rezultacie znacznie zwiększy temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli mamy mocno nasłonecznione mieszkanie w upał okna powinniśmy zamknąć i zasłonić roletami, czy ciemnymi zasłonami.

Otwierając okna od jesieni do wiosny można w ten sposób szybko wymienić powietrze we wnętrzach i je ochłodzić, latem niestety nie ma na to szans. Podczas upałów najlepiej w ogóle nie otwierać okien. I je zasłonić. Okna można otworzyć dopiero wieczorem i w nocy, kiedy powietrze jest najchłodniejsze.

Sposoby na upał - czy wietrzyć mieszkanie w ciągu dnia?

Oczywiście wymiana powietrza w mieszkaniu jest konieczna, jednak podczas upałów należy to robić mądrze. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest otwieranie okien i wietrzenie domu we wczesnych godzinach porannych lub późnym wieczorem, kiedy powietrze na zewnątrz jest najchłodniejsze. 

Jak sobie radzić z upałem? Rolety i zasłony zaciemniające

Nie tylko nie należy otwierać okien w czasie upałów. Ważniejsze jest też zasłanianie okien, które są narażone na długotrwałą ekspozycję na słońcu. W ten sposób ograniczymy nagrzewanie się pomieszczeń. Bez tego w czasie upału ani rusz.

Okna powinny być osłonięte roletami zewnętrznymi, jasnymi, grubymi zasłonami lub roletami wewnętrznymi. Tak naprawdę nie ma znaczenia czym zasłonisz okno, ważne, aby zrobić to jak najwcześniej i szczelnie. Jest dość mocno odczuwalna różnica temperatury w pokojach z zaciągniętymi i niezaciągniętymi roletami, kiedy na dworze panuje upał.

Upał na poddaszu. Jak zasłonić okna?

Okien nie otwieramy w czasie upału także na poddaszu. Ponadto należy jest osłonić. Najlepsze na poddasze są markizy lub rolety zewnętrzne – chronią przed nagrzaniem same okno, są skuteczniejsze niż wewnętrzna roleta (podobnie jak izolacja ścian od zewnątrz jest lepsza niż od wewnątrz). Są też wewnętrzne żaluzje z aluminium – odbijają światło, ale nie chronią tak dobrze jak zewnętrzne: nagrzewają się i oddają część ciepła do pokoju. Jeśli nie zdążymy zamontować rolet można ratować się domowymi sposobami na upał na poddaszu. Rozwiązanie tymczasowe, ale skuteczne na okno dachowe: kupujemy tanie turystyczne alumaty (karimata - z jednej strony folia aluminiowa, z drugiej cienka pianka). Koszt - kilkanaście złotych na okno. Przyszywamy  do każdej maty sznurki, by wiatr jej nie zwiał. Kładziemy na oknie od zewnątrz, oczywiście srebrnym do góry, przywiązujemy od wewnątrz, związując troczki i przymykamy jak najmocniej okno. Inne doraźne rozwiązanie chroniące przed upałem na poddaszu to rozwinięcie na oknie dużego grubego ręcznika lub bawełnianego dywaniku i przyciśnięcie go górą okna. Nie jest to klima, ale skuteczność jest spora – można wytrzymać w upał na poddaszu. To najtańsze i dostępne dla każdego tymczasowe rozwiązanie na upały.