Czy Baltic Pipe zapewni dostawę gazu? PGNiG ma kontrakt!

2022-08-19 15:00

PGNiG zakontraktowało dostawy gazu przez Baltic Pipe. W październiku ma rozpocząć działanie gazociąg Baltic Pipe. To sposób na zapewnienie bezpieczeństwa gazowego Polski. Ile gazu nim popłynie? Czy zimą wystarczy gazu?

Baltic Pipe
Autor: Balticpipe.eu Prace przy budowie Baltic Pipe dobiegaja końca

Baltic Pipe to system gazociągów, którym do Polski za pośrednictwem Danii ma płynąć gaz ze złóż w Norwegii. To alternatywa dla gazu dostarczanego przez Gazprom, który przez wiele lat stanowił główne źródło zaopatrzenia Polski w ten surowiec. Przesył gazu za pośrednictwem Baltic Pipe ma ruszyć 1 października.

W pierwszych miesiącach popłynie nim znacznie mniej gazu, niż wynosi maksymalna przepustowość. Tę Baltic Pipe powinien osiągnąć w 2023 r. Czy stanie się to jeszcze tej zimy?

Baltic Pipe - ile gazu dostarczy

Za pośrednictwem Baltic Pipe do Polski będzie dostarczany gaz bezpośrednio ze złóż w Norwegii i na Morzu Północnym. Gaz-System, operator gazociągu, powinien rozpocząć jego przesył 1 października 2022 r. Początkowo będzie to tylko ułamek możliwości - 0,8 mld m3 do końca 2022 r. W roku kolejnym ilość przesyłanego gazu ma wzrosnąć aż do maksymalnego wypełnienia gazociągu. Przypomnijmy, że maksymalna przepustowość Baltic Pipe wynosi 10 mld m3, z czego 8 mld m3 zarezerwowało PGNiG.

Państwowa spółka PGNiG, która jest największym dostawcą gazu na naszym rynku, zapewnia, że dostawy gazu na bezpiecznym poziomie będą zrealizowane.

Przeczytaj też: Wzrost cen gazu. Nowe taryfy PGNiG. Ile kosztuje 1m3 gazu?

Przemysław Wacławski, wiceprezes PGNiG, zapewnił w rozmowie z PAP Biznes, że: "Aktualny bilans gazu zabezpiecza sezon grzewczy". Prezes Wacławski poinformował, że PGNiG ma podpisane kontrakty na dostawy gazu z kilkoma wielkimi koncernami gazowymi, m.in. francuskim Totalem, co zapewni wypełnienie zakontraktowanego przesyłu na ten rok.

Przeczytaj też: Jak otrzymać dopłaty do gazu w 2022 r.

Co do zaopatrzenia Polski w gaz w 2023 r. prezes Wacławski oświadczył, że spółka prowadzi na ten temat rozmowy z dostawcami gazu z szelfu norweskiego, ale ponieważ negocjacje trwają, nie udziela na ten temat informacji. "Jesteśmy w mocno zaawansowanych rozmowach z co najmniej kilkoma podmiotami na szelfie. Nie możemy i nie chcemy ujawniać ich przebiegu" - powiedział Wacławski.

Gaz
Autor: Gaz-System Schemat gazociągu Baltic Pipe

Dywersyfikacja dostaw gazu do Polski

Polska zużywa ponad 20 mld m3 gazu rocznie. W związku z kryzysem energetycznym przyjmuje się, że w 2022 r. może być to 18 mld m3. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewnia, że magazyny gazu w Polsce są pełne. Z tym, że ich pojemność jest znacznie mniejsza niż nasze zapotrzebowanie na gaz. Zapasy gazu tam zgromadzone to 3,2 mld m3, które wystarczą tylko na 2-3 miesiące. Polska ma własne źródła gazu – w 2021 r. wyprodukowała 3,7 mld m3 gazu. Większość gazu musi być importowana. Największym dostawcą gazu był Gazprom, który w kwietniu br. wstrzymał dostawy gazu do Polski (z tego źródła kupowaliśmy ok. 10 mld m3).

Przeczytaj też: Ceny gazu 2022. Gaz jeszcze droższy! PGNiG bierze kilkumiliardowy kredyt

Gaz
Autor: PGNiG Źródła zaopatrzenia PGNiG w gaz

Drugą dużą pozycją importu jest gaz LNG sprowadzany za pośrednictwem gazoportu w Świnoujściu (ok. 4 mld m3). Trwają prace nad podniesieniem jego wydajności do ok. 8 mld m3. Polska sprowadza także gaz z kierunku zachodniego i południowego (2,3 mld m3, włączając w to własne złoża PGNiG w Norwegii).