| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Jak łączyć kolory? Idealne zestawienia: ściany, listwy przypodłogowe, drzwi (zdjęcia)

Jak łączyć kolory? Idealne zestawienia: ściany, listwy przypodłogowe, drzwi (zdjęcia)

Prezentujemy idealne zestawienia kolorystyczne. Jak do ciemnej podłogi dobrać listwy przypodłogowe. Jaki kolor ścian pasuje do podłogi egzotycznej? Co najlepiej podkreśli rysunek słoi na drewnianej posadzce? Co zrobić, by ściana w mocnym kolorze wyglądała efektownie we wnętrzu? I jak do tego wszystkiego dopasować drzwi? Obowiązuje kilka wnętrzarskich zasad.

Autor: Łukasz Kozyra

Ten sam materiał wykończeniowy na podłodze w kuchni i salonie to coraz popularniejsze rozwiązanie - szczególnie jeśli się posiada np. kuchnię otwartą. Podłoga z płyt gresowych o różnych kolorach dobrze komponuje się z jasnymi ascetycznymi ścianami.

Jaka jasna podłoga?

Jasna podłoga zawsze wygląda odświętnie. Zarówno tradycyjna – z buku, dębu czy sosny, jak i egzotyczna – bambusa czy drewna tauari. Jasna podłoga odbija światło, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe.

Od kiedy na rynku pojawiły się gatunki egzotyczne w jasnych odcieniach, popularność polskiego buku i dębu spadła. Tauari, guatambu, merbau – twardsze i mniej kapryśne – wypierają tradycyjne polskie drewna. Ale też zaczynamy doceniać swojski jesion, który nasze mamy i babki uważały za zbyt pstrokaty. Szarobiały,  z wyraźnym rysunkiem słojów idealnie trafia w postminimalistyczny gust. Coraz częściej pojawia się w eleganckich apartamentach i zwykłych mieszkaniach.

Jaka ściana i listwa przypodłogowa do jasnej podłogi?

Jakie listwy przypodłogowe pasują do jasnych podłóg? Jasne w kolorze klepki to już przeszłość. Teraz listwa domaga się uznania jej osobowości: jest mocną kolorystycznie granicą oddzielającą podłogę od ściany. Na przekór tradycji ciemna, nawet czarna, ma za zadanie przełamać wrażenie zlewania się ściany z podłogą. Świetne rozwiązania to stiukowe listwy podsufitowe użyte jako cokoły podłogowe. Mają ozdobne profile i reliefowe zdobienia. Nadają wnętrzu pałacowy, dekoracyjny charakter. Jeśli taki pomysł wydaje się nam mieszczański i pretensjonalny, można pomalować stiukowy cokół na jakiś mocny kolor, co nada całości charakter pastiszu.

Jasne podłogi można też oddzielić od ściany wysokim białym cokołem, pod warunkiem że ściana jest w intensywnym mocnym kolorze. Czarna listwa – opaska ma sens, pod warunkiem, że styl wnętrza uzasadnia taki zabieg. Na przykład orientalne mieszkanie z indonezyjskimi niskimi stolikami i czarnymi detalami zyska, jeśli zastosujemy czarne wysokie cokoły. Mogą być gładkie albo przetarte, imitujące beton.

Jaka ściana do jasnej podłogi?

Do jasnych podłóg nie pasują białe ściany. Najlepiej wyglądają ciemne, kontrastowe powierzchnie. Jeśli nie mamy odwagi, żeby pomalować na czerwono czy antracytowo wszystkie cztery ściany, oddajmy kolorowi chociaż jedną. Zobaczymy wtedy, jak zyskuje podłoga w kontakcie z kolorem.

Jaka listwa przypodłogowa do ciemnej podłogi?

Ciemna podłoga nadaje wnętrzu kolonialny charakter, dodaje powagi. Taka podłoga idealna jest do gabinetów i salonów. Zmniejsza optycznie, nadaje się więc tylko do dużych wnętrz.

Z listwami trzeba być ostrożnym. Jeśli zrobimy je w kolorze bardzo ciemnej podłogi, to na jasnej ścianie mogą wyglądać jak czarne podkolanówki. Im ciemniejsza podłoga, tym węższa listwa z tego samego drewna.

I nie trzymajmy się tego, że listwa musi nawiązywać profilem do framugi drzwi. Może być zupełnie inna: cieniutka listewka o kwadratowym przekroju i kolorze innym niż ściana i podłoga, wysoka, biała o dekoracyjnym profilu czy biały bloczek o przekroju prostokąta. Jeśli nie mamy listwy w odpowiednim kolorze, spróbujmy sami pobejcować ją na właściwy odcień. Zwróćmy też uwagę na kształt. Cokoły o przekroju kwadratu czy prostokąta to rozwiązanie nietradycyjne (tradycyjne zwężają się ku górze), ale bardzo modne. Świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach o geometrycznym zacięciu. Nie polubią ich skrzętne gospodynie, bo na ich górnej powierzchni, tuż przy ścianie, zbiera się kurz.

Jaka ściana do ciemnej podłogi?

Jeśli ciemna podłoga, to koniecznie jaśniejsza ściana, bo w przeciwnym razie z mieszkania zrobimy kryptę.

Do ciemnych podłóg w ciepłym odcieniu warto zaryzykować ścianę w intensywnym zimnym kolorze. Fioletową, turkusową, niebieską. Kontrast wydobędzie ciepły odcień drewna, podkreśli rysunek słojów. Jeśli zdecydujemy się na szarość, powinna być ona przetarta, o wyraźnej fakturze przypominającej beton.

Przeczytaj dodatkowo:
Beton architektoniczny. Wykończenie wnętrz w...

Beton to doskonale znany materiał konstrukcyjny. Nie każdy wie, że istnieje też beton architektoniczny....

Ścianki z luksferów, szkła hartowanego i pleksi

Dobrym sposobem na uzyskanie wrażenia przestronności jest zastosowanie we wnętrzu przezroczystych przesłon....

Płytki betonowe na elewacje i do wnętrz

Płytki betonowe to pomysł na ciekawą aranżację zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji. Zobacz...

Struktura ściany jako oryginalna dekoracja i...

Struktura ściany wraca do wnętrzarskich łask! Czas nasycić nasze ściany nie tylko kolorem, ale i fakturą. To...

Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Malowanie pokoju dziecięcego - zdrowe farby do...

Podpowiadamy czego musisz się dowiedzieć o farbach do ścian planując remont pokoju dziecięcego. Dowiedz...

Jak dopasować kolor ścian do podłogi. Jakie listwy podłogowe wybrać do podłogi. Jak dobrac drzwi do podłogi. Podpowiadamy, jak łaczyć kolory we wnętrzu. Prezentujemy idealne zestawienia kolorystyczne: podłoga, ściana, drzwi, listwy przypodłogowe. Zobacz dobre połączenie kolorów we wnętrzu. Jaką wybrać podłogę. Jakie drzwi do jasnej podłogi, a jakie do ciemnej. Podpowiadamy, jaki kolor ścian do jasnej podłogi, a jaki gdy ciemna podłoga. Jakie listwy przypodłogowe? Kolor we wnętrzu bez tajemnic.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.