Jak optycznie powiększyć pokój lub łazienkę? 9 sprawdzonych sposobów projektantów wnętrz
Podsuwamy kilka pomysłów na to, jak optycznie powiększyć pokój lub łazienkę. Sprawdź też, co zrobić, aby pokój wyglądał na mniejszy niż w rzeczywistości. Oto kilka optycznych tricków wykorzystywanych przez projektantów wnętrz.
Autor: Jacek Kucharczyk
Ściana z mlecznego szkła w nieoczywisty sposób powiększa przestrzeń kuchni, pokazując fragment aranżacji sąsiedniego pomieszczenia i oddalone światła jego lamp
Zwykle najważniejsze jest to, żeby wnętrze miało odpowiednie proporcje i spełniało swoje funkcje. Za wysokie pomieszczenia można obniżyć, a niskie – optycznie podwyższyć. Możesz kształtować przestrzeń, dzieląc ją za pomocą różnego rodzaju ścian – mobilnych i stałych – lub ustawiając wielofunkcyjny mebel... Istotny wpływ na twojewrażenia mają również sposób oświetlenia, kolor i faktura wykończenia.
1. Ściany lub drzwi przesuwne
Niekiedy twoje oczekiwania są zmienne – raz potrzebujesz dużej powierzchni, innym razem wolisz, by była ona podzielona na mniejsze strefy. Jeśli są to pomieszczenia służące zwykle jako całość, nie musisz dzielić ich tradycyjnymi drzwiami (i tak zwykle otwartymi). W takim przypadku sprawdzą się podziały, które są mobilne. Najlepiej zrobić je ścianami panelowymi, suwanymi w specjalnych prowadnicach osadzonych w podłodze i suficie.
Ściany lub drzwi przesuwne można wykorzystać nie tylko do podziału przestrzeni, ale także do ukrycia pewnych funkcji. Mogą one stanowić część zabudowy meblowej. Wyobraź sobie, jaką niespodziankę sprawia odkrycie, że drzwi szafy to wejście do innego pomieszczenia. Firmy proponują panele o różnych gabarytach. Zwykle udaje się je dobrać do wysokości pomieszczenia, czyli mają od 200 do nawet 300 cm. Dostępne są także takie o wysokości odpowiadającej tradycyjnym drzwiom 200-210 cm i szerokości 60-120 cm oraz mniejsze, wykonywane na zamówienie.
Panele ścienne lub drzwiowe mogą być drewniane, szklane lub w kolorowej płycie laminowanej. Są płyty z tworzyw sztucznych z zatopionymi fragmentami roślin, metali i innych materiałów. Naklejone na rozsuwane panele wielkoformatowe fotografie odrealnią lub ozdobią przestrzeń.
Kasety do paneli suwanych
Istnieją specjalne kasety do paneli suwanych wbudowane w ścianę. Pozostają niewidoczne, a skrzydło drzwi chowa się w ścianę. W ten sposób można montować panele o wymiarach 60-110 cm szerokości i około 260 cm wysokości. Zwykle obudowuje się je płytami gipsowo-kartonowymi (po wyszpachlowaniu i pomalowaniu całej ściany nie widać kasety, a jedynie jeżdżące po szynie skrzydło drzwiowe). Jeśli nie ukryjesz prowadnic paneli ściennych w specjalnie zaprojektowanej szczelinie sufitu podwieszanego, pozostaną widoczne. Niekiedy mogą być celowo eksponowane, stając się istotnym elementem aranżacji wnętrza. Niektóre systemy są właśnie tak zaprojektowane, by pokazywać ich techniczne elementy.
2. Niepełne podziały wnętrz
W domach istnieją przestrzenie, których nie chce się oddzielać pełnymi ścianami. Szukaj wtedy sposobów na ich częściowe wydzielenie. Posłużą do tego wszelkiego rodzaju meble dwustronne. Taką funkcję świetnie spełnia barek między kuchnią a salonem lub wyspa kuchenna. Łącznik między tymi pomieszczeniami może stanowić sam stół.
Ciekawy efekt może dać wykorzystanie półek, przez które widać sąsiedni pokój. Do podziału pomieszczenia najlepiej wykorzystywać wszystkie elementy architektury – załamania ścian działowych czy kominy. Można je integrować z meblami i kształtować w ten sposób, by zyskały dodatkowe znaczenie praktyczne. Między sypialnią a garderobą można tak postawić szafę, by jej tył stanowił wezgłowie łóżka.
3. Szklane ściany i szklane drzwi
Możesz zastosować szkło przezroczyste lub o różnej gradacji przezierności, barwione albo laminowane foliami nadającymi kolor czy wzór. Najczęściej spotykane szkło przezroczyste jest lekko zielonkawe. Szkło białe, tak zwane optiwhite, jest już dużo droższe. Szklarz powinien dobrać odpowiednią grubość szkła do rozpiętości. Maksymalne wymiary tafli o grubości 4-40 mm to 2550 x 3400 mm. Ważne, by szkło było hartowane i bezpieczne, na przykład laminowane. Przy pełnej przezierności trudno mówić o podziale, gdyż jest on umowny.
Z kolei półprzezroczyste ścianki nie blokują przepływu światła, ale nie masz wglądu do drugiego pomieszczenia. Ścianki ze szkła nieprzezroczystego upodabniają się do lustra – ważniejsze staje się odbicie przestrzeni. Nieprzezroczyste tafle możesz lakierować na dowolny kolor. Istnieje system mocowania szklanych ścianek działowych bezszprosowo lub z użyciem szprosów o różnej grubości. Systemy mocowania szklanych drzwi są różne. Na uwagę zasługuje system piwotowy do drzwi otwieranych, czyli taki, w którym zawiasy montowane są w posadzce i suficie tak, aby ukryć cały mechanizm.
4. Łączenie różnych podłóg
Istnieją jeszcze inne, bardziej subtelne sposoby na to, by przestrzeń stwarzała wrażenie podzielonej. Taki efekt można osiągnąć, zestawiając ze sobą różne materiały na podłodze. Zmiana sugeruje, że przechodzi się do innego pomieszczenia. Wystarczy, że z gresu położonego w holu wchodzisz na parkiet, a już masz odczucie, że znajdujesz się w salonie. Podobnie jest z sufitami. Wystarczy obniżyć sufit podwieszany w części pokoju nad kuchnią, by mieć wrażenie, że wkraczasz w specjalnie wydzieloną strefę.
5. Rozmieszczenie lamp
Jeśli chcesz umownie dzielić przestrzeń światłem, wystarczy w szeregu równomiernie rozmieszczonych lamp zaburzyć ich porządek, zmieniając typ oprawy na taką o innej wielkości lub odmiennym kształcie. To, że zawiśnie nad stołem, już dostatecznie oddzieli kuchnię od salonu.
Lampy wiszące optycznie obniżą wnętrze, a wpuszczane lub montowane płasko pod sufitem – podkreślą wysokość pomieszczenia. Opcja włączania żarówek pojedynczo lub grupami również ma znaczenie. Jeżeli za jednym pstryknięciem zapalisz dwie lampy w odległych zakątkach pokoju, to automatycznie będziesz mieć odczucie wspólnej przestrzeni.
Za pomocą innych, osobno włączanych lamp oddzielisz kuchnię od salonu, nie stawiając ściany między nimi. Szeroki kąt padania światła równomiernie oświetli dużą przestrzeń, wydobywając jej atuty, wąskie snopy zaś podkreślą tylko jej fragment.
Autor: Andrzej Szandomirski
Świetlik w suficie oddziela jadalnię od biblioteki. W sposób widoczny przestrzeń dzieli się na dwa przenikające się poziomy, zyskując nowe perspektywy widokowe – obie kondygnacje można oglądać z dołu i z góry
6. Kolory ścian
Pierwszą decyzją, którą powinieneś podjąć, jest to, jaką chcesz się posługiwać paletą – jasną czy ciemną, opartą na kontrastach czy monochromatyczną. Z reguły w pomieszczeniach ciasnych używasz raczej jaśniejszych barw.
Sufit pomalowany na bardzo ciemny kolor będzie się wydawał daleki od podłogi. Podobnie ciemna ściana niekoniecznie zamknie przestrzeń, wręcz odwrotnie, spowoduje wrażenie głębi.
Długi i wąski korytarz, w którym jedna ze ścian jest bardzo ciemna, będzie się wydawał szerszy. Kolory średnio ciemne i o wyrazistej barwie należy stosować z wyczuciem, gdyż to one właśnie pomniejszą pomieszczenie.
Firmy produkujące farby proponują gotowe zestawy kolorystyczne. Ułatwia to dobieranie odcieni i jest pomocne dla osób niezbyt pewnie czujących się w tej materii. Trzeba jednak wziąć po uwagę wzajemne oddziaływanie kolorów na siebie w wyniku odbicia światła. Przykładowo zielona ściana da zielonkawe refleksy na suficie, podłodze i sąsiadujących ścianach. Jeżeli zaś ściany malujesz na biało, śmiało możesz farbą o tym samym odcieniu pokryć sufit.
7. Kolor podłogi
Decyzja o kolorze podłogi będzie miała wpływ na postrzeganie całości wnętrza. Jasny parkiet powiększy je, nawet jeżeli ściany będą ciemniejsze. Ciemne posadzki i tak modne ostatnio egzotyczne gatunki drewna pomniejszą pomieszczenie. Nadają się raczej do dużych, otwartych, przeszklonych pomieszczeń.
8. Wnętrza monochromatyczne
Ciekawe są realizacje monochromatyczne. Dobrze wyglądają przestrzenie realizowane w jednym wiodącym kolorze, o nieznacznych różnicach odcieni. Wtedy możesz zabawić się fakturą, zestawiać materiały o różnej strukturze, takie jak kamień, drewno, tapeta strukturalna lub wzorzysta o różnym stopniu połysku.
9. Lustra
To oczywiste, że powiększają pomieszczenia, ale ważne jest także to, co odbijają – piękny widok za oknem, ciekawą fakturę ściany obok, a może bałagan, który wolałbyś ukryć. Nieważne, czy umieścisz lustro na ścianie, czy suficie – przed montażem zalecamy wykonanie odbicia kontrolowanego. Pozornie nieistotny, a jednak decydujący o efekcie końcowym jest sposób fazowania lustra (zwykle od 3 do 25 mm). Wielkość tego nieodzownego zdobienia przesądzi o tym, czy lustro wtopi się w przestrzeń, czy dzięki dużej, eleganckiej fazie stanie się zawieszonym w niej obrazem.