| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Jak urządzić pokój dla dziecka? Miejsce do nauki

Jak urządzić pokój dla dziecka? Miejsce do nauki

Pokój dla dziecka powinien mieć wyznaczone miejsce do nauki. Podpowiadamy jak urządzić pokój ucznia, żeby dziecko miało jak najlepsze warunki do odrabiania lekcji.

Rozmieszczenie mebli w pokoju ucznia

Biurko powinno stanąć tam, gdzie jest dostęp naturalnego światła – najlepiej z lewej strony (w przypadku praworęcznych). Światło padające z tyłu odbija się od ekranu, a na czytanej książce dziecko zobaczy swój cień. Z kolei światło z przodu męczy wzrok. Wybierz miejsce spokojne, oddalone od drzwi.

Jeśli meblujesz pokój na poddaszu i chcesz postawić biurko pod skosem, wysokość ścianki kolankowej powinna wynieść 75 cm, w przeciwnym razie dostęp do niego będzie utrudniony. By dawało swobodę pracy, biurko powinno mieć 60-90 cm głębokości i minimum 120 cm szerokości.

Biurko ma odpowiednią wysokość, gdy kąt między ramieniem a przedramieniem osoby siedzącej przy nim wynosi 90°. Ponieważ dzieci szybko rosną, przydatnym rozwiązaniem jest biurko z regulowaną wysokością blatu. Dostępne są też takie, w których można ustawiać kąt nachylenia blatu. Pracując przy nich, dziecko łatwiej zachowa naturalną postawę, będzie miało odprężone mięśnie karku i będzie się mniej garbić. Do czytania i nauki najlepszy jest kąt 30°, do pisania – 15°, a do malowania – 5°.

Ważnym elementem wyposażenia pokoju ucznia jest ergonomiczne krzesło. Zachowanie prawidłowej postawy jest łatwiejsze, gdy krzesło podpiera odcinek lędźwiowy kręgosłupa, a nogi spoczywają na ziemi.

Oświetlenie miejsca do nauki

Potrzebne będzie oświetlenie ogólne w postaci centralnie usytuowanej lampy na suficie lub ruchomych reflektorków na szynie. Te ostatnie dają więcej możliwości aranżacyjnych.

Lampa na biurko powinna mieć ruchome ramię i główkę, żeby dziecko mogło korzystać z niej w różnych sytuacjach. Należy ją postawić z lewej strony, aby pisząca ręka nie rzucała cienia na tekst.

Dodatkowe źródła światła warto umieścić przy łóżku, żeby dziecko mogło czytać przed snem. Funkcję tę dobrze będzie pełnić kinkiet lub lampa stojąca z regulowanym kloszem, z którego światło pada w dół. Do lampki na biurku wybierz żarówkę o temperaturze barwowej 5600 K.

Utrzymanie porządku

Mało które dziecko lubi porządek. Ułatwisz mu zadanie, odpowiednio projektując przestrzenie do przechowywania ubrań, zabawek i książek. Dobrze sprawdzają się szafy modułowe, które można rozbudowywać w miarę rosnących potrzeb i ustawiać aż po sufit – miejsce jest wtedy optymalnie wykorzystane. Gdy są zamykane, łatwiej uzyskać wrażenie porządku – potrzebne, gdy dziecko ma się skupić na nauce. Mniej miejsca zajmują drzwiczki suwane niż te otwierane tradycyjnie.

Uczeń nie przestaje być dzieckiem i w jego pokoju musi się znaleźć obszar do zabawy, najlepiej połączonej z ruchem. Dziecko spędzi mniej czasu przy komputerze, gdy zapewnimy mu konkurencyjne atrakcje – liny do wspinaczki lub sznurową drabinkę prowadzące na antresolę, wielką piłkę do skakania. Możesz część ściany pomalować farbą tablicową, żeby było miejsce na naprawdę duże rysunki.

Przeczytaj dodatkowo:
Pokój dziecięcy na poddaszu. Jak urządzić miejsce...

Ciemny, nieużytkowy strych zmienił się w przestronny pokój dziecięcy. Na poddaszu zagospodarowano nie...

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu? 14...

Urządzenie pokoju dziecka na poddaszu to spore wyzwanie dla rodziców. Szczególnie, gdy skosy są...

Pokój dla chłopca - kreatywny i niebanalny....

Podczas urządzania pokoju chłopca najważniejsze powinno być jego hobby. W zależności od tego, czy Twój...

Jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu?...

Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu. Zobacz, jak pod skosami stworzyć oryginalną...

Dom dla dzieci. Pomysły na aranżację pokoju...

To z myślą o dzieciach zwykle buduje się dom. Co robią inwestorzy, żeby z ich wymarzonego domu dzieci też...

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zobacz nowoczesne...

Aranżując pokój młodzieżowy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad, tak, by nasze dorastające...