| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Farby dla alergików. Co wybrać, a czego absolutnie nie wolno!

Farby dla alergików. Co wybrać, a czego absolutnie nie wolno!

Na co zwrócić uwagę, wybierając farby bezpieczne dla alergików? Czy farby rozpuszczalnikowe szkodzą? Czy tynki i farby strukturalne są bezpieczne dla alergika? O czym pamiętać i czego unikać, remontując pokój dla małego i dużego alergika? Odpowiedzi na te pytania są takie...

Łzawienie oczu, katar, astma zapalenia skóry – to tylko niektóre z możliwych objawów nadwrażliwości, mogą wywoływać je chociażby pyłki, sierść zwierząt, czy pokarmy. Szacuje się, że alergicy to od 10 do 30% populacji. Przy okazji remontów są oni szczególnie narażeni na niebezpieczne dla zdrowia alergeny, znajdujące się w farbach. Nieodpowiednie składniki chemiczne mogą być też powodem zdrowotnych problemów u dzieci.

WARTO WIEDZIEĆ

Czy farba jest bezpieczna?

Pamiętaj o szkodliwych lotnych związkach organicznych (tzw. LZO lub VOC). 1 stycznia 2010 roku Unia Europejska wprowadziła normę, według której w farbach i lakierach produkowanych musi zostać ograniczona zawartość LZO do maksimum 30 g / 1 L. To ograniczenie wynika z faktu, że rozpuszczalniki znajdujące się w farbach przedostają się do powietrza w procesie wysychania pomalowanej powierzchni. Duże stężenie tych substancji może niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie, wywołując reakcję alergiczną.

Urządzając pokój dla alergika, pamiętaj

  • Unikaj farb rozpuszczalnikowych i produktów mineralnych
  • Wybieraj hipoalergiczne emulsje wodorozcieńczalne
  • Sprawdź, czy farba posiada stosowny certyfikat
  • Przed malowaniem wyrównaj wszelkie nierówności
  • Struktura pomalowanej powierzchni musi być gładka, aby nie osiadał na niej kurz
  • Malując ścianę, nie pomijaj żadnej szczeliny, aby zapobiec gromadzeniu się kurzu
  • Malowane ściany powinny być suche, aby z wilgoci nie powstawał grzyb
  • Często wycieraj  tapety z kurzu
  • Regularnie sprzątaj i wycieraj połogi na wilgotno

Czego unikać przy urządzaniu wnętrz dla alergika lub dziecka?

Przede wszystkim farb niespełniających wymogów hipoalergicznych, gdyż substancje chemiczne w nich zawarte nie są przystosowane dla osób szczególnie wrażliwych i mogą zdecydowanie obniżać komfort życia lub nawet prowadzić do poważnych dolegliwości zdrowotnych.

Dlatego należy unikać np. farb rozpuszczalnikowych – chociaż cechuje je wyjątkowa odporność na uszkodzenia i ścieranie, substancje zawarte w tego typu farbie mogą być szkodliwe dla zdrowia. W ich skład wchodzi lotny rozpuszczalnik, np. benzyna lakowa, która odparowuje podczas wysychania, emitując niebezpieczne toksyny.

Osoby podatne na uczulenia powinny unikać również wszelkich produktów pylących oraz takich powierzchni, na których szczególnie osiada kurz. Tynki mineralne i farby tworzące powierzchnie strukturalne nie nadają się dla osób wrażliwych, ponieważ ze względu na ich skład (np. ziarenka piasku w tynkach mineralnych) i porowatą strukturę wszelki kurz i pyłki osadzają się z łatwością.

Jakie farby są bezpieczne dla alergików?

Farby rekomendowane alergikom to przede wszystkim emulsje wodorozcieńczalne. Są one również wytrzymałe, a przy tym szybkoschnące i łatwe do nakładania. Ich głównym składnikiem są żywice (np. akrylowe lub lateksowe). Neutralna woda natomiast jest rozcieńczalnikiem. Dzięki takiemu połączeniu wymalowane powierzchnie są gładkie i jednolite. Dlatego dobrym wyborem dla osób wrażliwych są emulsje lateksowe, które tworzą zwarte, niepylące powierzchnie a dzięki temu są przyjazne dla zdrowia.

Czy farba musi mieć atest?

Zwróć uwagę, czy farba ma atest hypoalergiczny. Powinny go posiadać farby dla dzieci lub osób wrażliwych.

- Wszystkie produkty przyjazne dla alergików muszą mieć stosowny certyfikat, potwierdzający pozytywny wynik badań hypoalergicznych. W praktyce najlepiej więc sięgnąć po wysokiej jakości emulsje lateksowe, spełniające wszystkie surowe wymogi. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że wybrany produkt będzie bezpieczny dla naszego zdrowia i nie wywoła żadnych podrażnień – wyjaśnia Monika Goch, młodszy manager marki Dekoral Fashion. Stosowne oznaczenie znajdziemy na opakowaniu farby. Jego obecność świadczy, że wybrana farba nie zawiera substancji uczulających.

Gotowe zestawy mebli dla dzieci. Co oprócz IKEA

Meble dziecięce z IKEA cieszą się sporym zainteresowaniem. Nic dziwnego, są estetyczne i w dobrej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Farba tablicowa na ścianie w pokoju dziecka....

Zastosowanie farby tablicowej w pokoju dziecięcym to świetne rozwiązanie. Ściana, po której można bez...

Jak urządzić pokój nastolatce? Doskonałe miejsce...

Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić pokój nastolatce, nasz poradnik jest dla Ciebie. W pokoju...

9 pomysłowych aranżacji pokoju dziecięcego. Pokój...

Aranżacja pokoju dziecięcego powinna pobudzać wyobraźnię malucha, a jednocześnie go nie przytłaczać. Zobacz,...

Pokój dla chłopca - kreatywny i niebanalny....

Podczas urządzania pokoju chłopca najważniejsze powinno być jego hobby. W zależności od tego, czy Twój...

Jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu?...

Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu. Zobacz, jak pod skosami stworzyć oryginalną...