| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Aranżacja pokoju dziecięcego sprzyjająca utrzymaniu porządku. Zobacz zdjęcia pokojów dziecięcych

Aranżacja pokoju dziecięcego sprzyjająca utrzymaniu porządku. Zobacz zdjęcia pokojów dziecięcych

Aranżacja pokoju dziecięcego to trudny temat dla wielu rodziców. Pojawia się bowiem pytanie, gdzie zmieścić ogromną liczbę zabawek i skarbów, z którymi maluchy nie chcą się rozstawać. Mamy kilka ciekawych propozycji. Zobacz, jak urządzić pokój dziecka, by łatwo było utrzymać w nim porządek.

Mamy dla Ciebie kilka rozwiązań, które rozwiążą problem przechowywania w pokoju dziecka.

Łóżko średnio wysokie (wys 120 cm)

Zogdnie z obiegową opinią do małego pokoju dziecięcego nie można wstawić podwyższonego łóżka. Błąd! Na małych powierzchniach podniesienie łóżka na niewielką wysokość (np. 120 cm) pozwala uzyskać 2 m2 dodatkowej powierzchni, którą można wykorzystać w dwojaki sposób:

  • dla dzieci w wieku 4-7 lat to doskonałe miejsce do zabawy. Rodzice natomiast mogą schować za estetycznymi zasłonkami duże zabawki (chodziki, wózki lub domek dla lalek, pudła z klockami). Wysokość 120 cm nad podłogą nie pogarsza warunków spania.
  • dla dzieci w wieku 8-12 lat przestrzeń pod łóżkiem można zagospodarować jako małą biblioteczkę lub uzupełnienie garderoby (szuflady). Aby jednak mebel nie sprawiał wrażenia ciężkiego, nie powinien być zbyt wysoki, a szafki umieszczone pod spodem powinnny być zarówno otwarte, jak i zamknięte.

Meble modułowe

Modułowe meble dla dzieci dają większą mobilność. Pozwalają łatwo przemeblować pokój, jeżeli zmienią się potrzeby dziecka lub gdy maluch urośnie. Moduły można wieszać na ścianie, pod łóżkiem lub stawiać na kółkach. Gdy dziecko jest małe, starajmy się zawieszać moduły niżej, tak aby umożliwiać mu samodzielne odkładanie zabawki na miejsce.

Jeżeli miejsce zabawki jest wysoko na regale, nie ma się co dziwić, że dziecko nie odłoży jej tam, gdzie powinno. Przypatrz się, jak urządzone są sale przedszkolne. Tam nie ma wysokich regałów i dzieci potrafią sprzątać po sobie po zabawie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Niskie łóżko z szufladami

Jeżeli dziecko jest zbyt małe (poniżej 4. roku życia) lub zbyt duże (powyżej 13 lat) na łóżko podwyższone, powierzchnię pod łóżkiem można maksymalnie wykorzystać, korzystając z szuflad. Tradycyjne szuflady pomieszczą pościel i część garderoby. Wystarczy jednak podwyższyć łóżko o 10 cm, by zmieścić aż cztery pojemne szuflady, w których zmieści się znacznie więcej dziecięcych skarbów. Są również łóżka, które w miejscu szuflad mają drugie - gościnne łóżko dla babci czy koleżanki, która nocuje u dziecka.

Niezależnie od tego, jak zagospodarujesz przestrzeń przeznaczoną na zabawki i inne skarby, warto regularnie przeglądać wraz z dzieckiem jego rzeczy. Dobrym pomysłem jest chowanie części zabawek na 3-4 miesiące. Gdy maluch odkryje je po tym czasie, będą dla niego bardziej interesujące i inspirujące. Wówczas będzie je też bardziej kreatywnie wykorzystywał w swojej zabawie i odkryje je na nowo.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Tapicerowany zagłówek do łóżka. 10 modnych...

Miękki zagłówek do łóżka to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w sypialni, ale nie...

Jak urządzić pokój nastolatce? Doskonałe miejsce...

Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić pokój nastolatce, nasz poradnik jest dla Ciebie. W pokoju...

Jak dobrać dodatki do pokoju dzieciecego?...

Zobacz co powinieneś wiedzieć o tworzeniu wystroju pokoju dziecięcego. Pomyśl o praktycznych i funkcjonalnych...

Meble i dodatki do pokoju dziecięcego. Wybieramy...

Urządzamy pokój dziecka w wieku przedszkolnym. Jakie meble dziecięce sprawdzą się najlepiej? Jak...

Malowanie pokoju dziecięcego? Tylko bezpiecznymi...

Urządzając pokój dziecięcy, warto zwrócić szczególną uwagę na wykończenie ścian. Farba...