| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Panele podłogowe. 7 zasad, jak ułożyć podłogę pływającą

Panele podłogowe. 7 zasad, jak ułożyć podłogę pływającą

Jedną z zalet paneli podłogowych jest to, że nadają się do samodzielnego montażu. Do układania paneli wystarczą umiejętności majsterkowicza, nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia, a i bałagan podczas prac jest nieduży.

Pielęgnacja i konserwacja paneli podłogowych

Aby panele na długo zachowały ładny wygląd, trzeba o nie dbać. Należy uważać, żeby nie zostały zarysowane, zabrudzone chemikaliami lub zalane wodą. Posadzkę myje się wilgotną ścierką lub lekko zwilżonym mopem i łagodnym detergentem. Do paneli laminowanych warto używać środków czyszczących o działaniu antystatycznym – nie będą się wówczas elektryzować. Ładny wygląd posadzki osiągnie się, przemywając ją raz na jakiś czas środkiem nabłyszczającym. Niewielkie wyszczerbienia lub ubytki w panelach można wypełnić specjalnym akrylowym kitem uszczelniającym. Kity takie produkowane są w kolorze kilku najpopularniejszych gatunków drewna.
Spoiny między panelami można również wypełnić specjalnym woskiem, który sprawi, że staną się nieco szczelniejsze.

Wszystkie rodzaje paneli podłogowych można układać w tak zwanym systemie podłogi pływającej. Oznacza to, że nie przykleja się ich, nie przybija ani nie przykręca do podłoża, ale łączy się jedynie ich krawędzie. Podpowiadamy, jak je prawidłowo ułożyć i jak przygotować podłoże.

Zobacz także:

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Kiedy układamy panele podłogowe?

Ten rodzaj posadzki należy układać po zakończeniu prac wykończeniowych i instalacyjnych w pomieszczeniu.

Jak przygotować podłoże?

Wyrównaną podłogę trzeba oczyścić z kurzu i zabrudzeń, a następnie ułożyć na niej folię oraz izolację akustyczną.

Co położyć pod panele podłogowe?

Panele podłogowe zawsze układa się na folii paroizolacyjnej grubości 0,2 mm oraz na warstwie izolacji akustycznej – najczęściej z pianki polipropylenowej grubości 3 mm. Montaż jest łatwiejszy, gdy przyklei się do podłoża dwustronną taśmą klejącą. Zamiast pianki można użyć miękkich płyt pilśniowych, które układa się pod innym kątem w stosunku do ścian – żeby krawędzie płyt nie pokrywały się z krawędziami paneli.

Autor: Mariusz Bykowski

Pod panelami na podłodze trzeba ułożyć izolację z folii paroizolacyjnej oraz warstwę pianki mającą za zadanie wygłuszyć posadzkę. Producenci oferują również gotowe maty izolujące akustyczne. Taka mata grubości 2 mm zmniejsza poziom hałasu o 20 dB

Autor: Mariusz Bykowski

Panele można przycinać piłą ręczną, choć wygodniej i szybciej będzie użyć wyrzynarki elektrycznej

Układanie paneli podłogowych: do czego służy szczelina dylatacyjna?

Panele zmieniają, choć nieznacznie, swoje wymiary pod wpływem temperatury i wilgoci. Dlatego wzdłuż ścian trzeba zostawić szczelinę dylatacyjną, która powinna mieć szerokość od 5 do 10 mm – tak by zasłoniła je listwa przypodłogowa. Do regulacji szerokości dylatacji służą drewniane kliny grubości około 7 mm. Warunki w pomieszczeniu – w trakcie układania posadzki z paneli temperatura w pomieszczeniu musi wynosić przynajmniej 12°C, a wilgotność powietrza – maksymalnie 55-60%.

Układanie paneli podlogowych: jakie warunki powinny być w pomieszczeniu?

W trakcie układania posadzki z paneli temperatura w pomieszczeniu musi wynosić przynajmniej 12°C, a wilgotność powietrza – maksymalnie 55-60%. W trakcie pracy nie powinno się wietrzyć, by wilgotność powietrza nie uległa gwałtownej zmianie.

Paneli podłogowych nie wolno układać w pomieszczeniach wilgotnych, czyli w saunie, kuchni lub łazience, chyba że kupimy drogie panele przeznaczone do tego rodzaju wnętrz. Nie mogą być również stosowane na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach z podłogowym ogrzewaniem elektrycznym, które szybko osiąga wysoką temperaturę. Można je natomiast montować na podłożu z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Musi być ono rozprowadzone pod całą powierzchnią podłogi, temperatura przewodu grzejnego nie może być wyższa niż 50°C, a temperatura podłogi – niż 28°C.

Jak zamontować listwy przyścienne?

Listwy przyścienne mocuje się do ścian, a nie do posadzki z paneli, które jednak pracują, choć w minimalnym stopniu.

Autor: Mariusz Bykowski

Całą długość wpustu trzeba posmarować klejem, potem umieścić panel na miejscu – powinno się to robić w miarę równo, by uniknąć wypływania kleju

Autor: Mariusz Bykowski

Gdy panele mają być łączone na klej, smaruje się nim wpust panelu, nie pióro

Jak układać panele podłogowe w dużym, a jak w wąskim pomieszczeniu?

Panele będą się dobrze prezentowały, jeśli będziemy je układać prostopadle do okna, a więc zgodnie z kierunkiem padania światła. Taki sposób układania sprawia, że połączenia między poszczególnymi elementami są mniej widoczne. Jeżeli okna są na kilku (na przykład dwóch) ścianach, panele układa się równolegle do promieni słonecznych wpadających przez okno umieszczone naprzeciwko wejścia do pomieszczenia.

Jeżeli panele podłogowe o wzorze klepki mają być ułożone w długim, wąskim pomieszczeniu – należy to zrobić tak, aby wzór był równoległy do ścian krótszych. To sposób na optyczne poszerzenie pomieszczenia. Podczas układania paneli o wzorze deski najważniejsze jest wizualne zachowanie ciągłości desek. Ten efekt można osiągnąć, jeśli przed układaniem paneli zostaną one odpowiednio posortowane. We wszystkich paczkach powtarzają się te same wzory, więc by udało się stworzyć wrażenie ciągłości, musimy do siebie dopasować „na sucho” panele ze wszystkich paczek. Zasada jest dość prosta – trzeba połączyć krótszymi brzegami dwa identyczne panele pochodzące z różnych paczek.

WARTO WIEDZIEĆ

Najczęściej popełniane błędy przy układaniu paneli

  • Układanie paneli na nie do końca osuszonym podłożu. Jego wilgotność nie może być wyższa niż 2-3%.
  • Montaż paneli na podłożu kruszącym się, zabrudzonym, spękanym lub nierównym. W efekcie posadzka, zwłaszcza pływająca, może się uginać i klawiszować.
  • Brak podkładu wytłumiającego pod panelami. Każdy krok po posadzce sygnalizować będzie wtedy donośne stuknięcie.
  • Brak dylatacji miedzy posadzką a ścianą. 1-2 cm szczelina ma umożliwić ruchy posadzki, zwłaszcza pływającej. Przy braku dylatacji, zwiększając swoją powierzchnię, posadzka będzie napierać na ściany i w efekcie wypiętrzać się.
  • Podczas łączenia ze sobą paneli, co jakiś czas dobija się je gumowym młotkiem. Błędem jest uderzanie w tak zwany wypust panelu (inaczej zwany piórem). Może się on od tego uszkodzić. Uderzenia są dopuszczalne jedynie w krawędź z wyprofilowanym wpustem.
  • Zamocowanie listew maskujących do posadzki zamiast do ściany. Po krótkim czasie między listwami a ścianami pojawi się nieestetyczna szpara.

Szybkie stopnie - wybieramy schody gotowe z drewna i metalu

Coraz częściej zamiast schodów żelbetowych wybieramy schody drewniane lub metalowe...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Panele podłogowe: za czy przeciw? Panele...

Panele podłogowe mają zwolenników, jak i przeciwników. Do złudzenia przypominają posadzkę z...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Budowa i projektowanie schodów wewnętrznych. 6...

Męczące podejście w górę, niebezpieczne zejście w dół i guzy na głowie. Takie problemy mogą się...