Praca przy komputerze. Jaka powinna być wysokość biurka? W jakiej odległości ustawić krzesło?

2009-08-25 2:00

Osoby korzystające z komputera na co dzień potrzebują dobrze zorganizowanego, funkcjonalnego stanowiska pracy. Aby praca nie szkodziła naszemu zdrowiu, ważne jest zachowanie odpowiednich odległości.

Zdrowo przy komputerze
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Praca przy komputerze odbywa się na siedząco. Nie jest to pozycja naturalna. Gdy praca trwa wiele godzin, obciąża kręgosłup i mięśnie grzbietu. Jak temu zapobiec?

Do pracy z komputerem nie powinien służyć przypadkowy stół czy biurko. Biurko komputerowe powinno mieć specjalnie wyprofilowaną przednią krawędź, tak aby podczas pracy można było wsunąć się pod blat możliwie głęboko i oprzeć nadgarstki, a czasami także łokcie na blacie biurka. Według nowych badań mniej obciążamy kręgosłup, gdy klawiaturę kładziemy na blacie biurka, a nie na wysuwanej półce.

Praca będzie mniej męcząca, jeśli monitor ustawimy na odpowiedniej wysokości. Kierujemy się zasadą, że górna krawędź monitora powinna znaleźć się na wysokości wzroku. Stosowanie popularnych do niedawna nadstawek pod monitor ustawianych na blacie sprawia, że monitor jest zbyt wysoko. Najlepiej, jeśli ustawia się go na blacie lub niewiele powyżej niego. Jeśli z komputera korzysta kilka osób lub jeśli pracujemy bardzo długo, warto zapewnić sobie możliwość regulacji wysokości ustawienia monitora. Umożliwia to zmianę pozycji ciała podczas wielogodzinnej pracy.

Monitor powinien być ustawiony w odpowiedniej odległości od naszych oczu. Wymagana zdrowa odległość wynosi 40-75 cm. Głębokość blatu biurka komputerowego powinna też zapewnić wygodne korzystanie z klawiatury i materiałów pomocniczych. Odległość między monitorem a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 60 cm.

Wysokość blatu biurka powinna być taka, aby możliwe było wykonanie pracy w naturalnym położeniu rąk – kąt między ramieniem a przedramieniem powinien być prosty. Standardowo blat biurka umieszcza się na wysokości 72-75 cm, ale dla wysokich osób może ona wynosić 80, a nawet 85 cm. Coraz bardziej popularne są biurka z regulowaną wysokością blatu.

Do długiej pracy trzeba mieć wygodne krzesło:

  • z miękkim oparciem o regulowanej wysokości i wychyleniu,
  • z wyściełanym siedzeniem, z regulacją wysokości i pochylenia, aby można było dostosować je do wzrostu,
  • z mechanizmem obrotowym pozwalającym na zmianę pozycji bez konieczności wykonywania skrętów ciałem,
  • z wyściełanymi podłokietnikami, z regulowanym położeniem, które nie będą utrudniać przysunięcia krzesła do blatu,
  • na kółkach z możliwością blokady.

Standardowa wysokość siedziska krzesła wynosi 38-55 cm. Zdrowo jest siedzieć na takiej wysokości, która umożliwia ustawienie stóp na podłodze przy zachowaniu kąta prostego między górną a dolną częścią kończyny.

Jeśli w domu pracujemy w ciągu dnia, warto zadbać o odpowiednie usytuowanie miejsca do pracy względem stron świata – światło dzienne powinno pomagać w pracy, a nie przeszkadzać. Dobre będzie rozproszone światło północne albo wschodnie. Dobrze, jeśli biurko z komputerem oświetlone jest z boku – najlepiej z lewej strony lub z góry. Należy zwrócić uwagę, aby monitor stał tyłem lub bokiem do światła – nie będzie się ono wtedy odbijało od powierzchni ekranu i męczyło wzroku. Jeżeli blat z konieczności usytuowany jest frontem do okna, a przy komputerze siedzimy, mając okno z tyłu, należy zadbać o odpowiednie zasłony (najlepiej żaluzje), które mogą ograniczyć zbyt jasne, męczące światło słoneczne. Jeżeli pracujemy głównie wieczorem, przy sztucznym świetle, usytuowanie względem okna nie ma tak dużego znaczenia. Musimy natomiast zadbać o właściwe oświetlenie sztuczne, stosując takie same zasady jak w wypadku oświetlenia naturalnego.

 Czytaj też:

Sonda
Czy kupując materiały wykończeniowe wybierasz te, które emitują mniej szkodliwych substancji?
Pozostałe podkategorie