| muratordom.pl » Wnętrza » Miejsce do pracy » Praca przy komputerze. Jaka powinna być wysokość biurka? W jakiej odległości ustawić krzesło?

Praca przy komputerze. Jaka powinna być wysokość biurka? W jakiej odległości ustawić krzesło?

Osoby korzystające z komputera na co dzień potrzebują dobrze zorganizowanego, funkcjonalnego stanowiska pracy. Aby praca nie szkodziła naszemu zdrowiu, ważne jest zachowanie odpowiednich odległości.

Praca przy komputerze odbywa się na siedząco. Nie jest to pozycja naturalna. Gdy praca trwa wiele godzin, obciąża kręgosłup i mięśnie grzbietu. Jak temu zapobiec?

 • Do pracy z komputerem nie powinien służyć przypadkowy stół czy biurko. Biurko komputerowe powinno mieć specjalnie wyprofilowaną przednią krawędź, tak aby podczas pracy można było wsunąć się pod blat możliwie głęboko i oprzeć nadgarstki, a czasami także łokcie na blacie biurka.
  Według nowych badań mniej obciążamy kręgosłup, gdy klawiaturę kładziemy na blacie biurka, a nie na wysuwanej półce.
 • Praca będzie mniej męcząca, jeśli monitor ustawimy na odpowiedniej wysokości. Kierujemy się zasadą, że górna krawędź monitora powinna znaleźć się na wysokości wzroku. Stosowanie popularnych do niedawna nadstawek pod monitor ustawianych na blacie sprawia, że monitor jest zbyt wysoko. Najlepiej, jeśli ustawia się go na blacie lub niewiele powyżej niego. Jeśli z komputera korzysta kilka osób lub jeśli pracujemy bardzo długo, warto zapewnić sobie możliwość regulacji wysokości ustawienia monitora. Umożliwia to zmianę pozycji ciała podczas wielogodzinnej pracy.
 • Monitor powienien być ustawiony w odpowiedniej odległości od naszych oczu. Wymagana zdrowa odległość wynosi 40-75 cm. Głębokość blatu biurka komputerowego powinna też zapewnić wygodne korzystanie z klawiatury i materiałów pomocniczych. Odległość między monitorem a przednią krawędzią stołu nie może być mniejsza niż 60 cm.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
 • Wysokość blatu powinna być taka, aby możliwe było wykonanie pracy w naturalnym położeniu rąk – kąt między ramieniem a przedramieniem powinien być prosty. Standardowo blat biurka umieszcza się na wysokości 72-75 cm, ale dla wysokich osób może ona wynosić 80, a nawet 85 cm. Coraz popularniejsze są biurka z regulowaną wysokością blatu.
 • Do długiej pracy trzeba mieć wygodne krzesło:
  – z miękkim oparciem o regulowanej wysokości i wychyleniu,
  – z wyściełanym siedzeniem, z regulacją wysokości i pochylenia, aby można było dostosować je do wzrostu,
  – z mechanizmem obrotowym pozwalającym na zmianę pozycji bez konieczności wykonywania skrętów ciałem,
  – z wyściełanymi podłokietnikami, z regulowanym położeniem, które nie będą utrudniać przysunięcia krzesła do blatu,
  – na kółkach z możliwością blokady.
 • Standardowa wysokość siedziska krzesła wynosi 38-55 cm. Zdrowo jest siedzieć na takiej wysokości, która umożliwia ustawienie stóp na podłodze przy zachowaniu kąta prostego między górną a dolną częścią kończyny.
 • Jeśli w domu pracujemy w ciągu dnia, warto zadbać o odpowiednie usytuowanie miejsca do pracy względem stron świata – światło dzienne powinno pomagać w pracy, a nie przeszkadzać. Dobre będzie rozproszone światło północne albo wschodnie. Dobrze, jeśli biurko z komputerem oświetlone jest z boku – najlepiej z lewej strony lub z góry. Należy zwrócić uwagę, aby monitor stał tyłem lub bokiem do światła – nie będzie się ono wtedy odbijało od powierzchni ekranu i męczyło wzroku. Jeżeli blat z konieczności usytuowany jest frontem do okna, a przy komputerze siedzimy, mając okno z tyłu, należy zadbać o odpowiednie zasłony (najlepiej żaluzje), które mogą ograniczyć zbyt jasne, męczące światło słoneczne. Jeżeli pracujemy głównie wieczorem, przy sztucznym świetle, usytuowanie względem okna nie ma tak dużego znaczenia. Musimy natomiast zadbać o właściwe oświetlenie sztuczne, stosując takie same zasady jak w wypadku oświetlenia naturalnego.

Przeczytaj dodatkowo:
Wygodne miejsce do pracy. Wybieramy biurko

Wielkość i kształt biurka komputerowego zależą od potrzeb i od możliwości usytuowania go w pomieszczeniu....

Gabinet w salonie? To możliwe! Sprawdź, jak...

Pokój dzienny z miejscem do pracy. Łamigłówkę funkcjonalną można rozwiązać, zachowując...

Kilka porad, jak zoragnizować miejsce do pracy

Nie warto oszczędzać na krzesłach, których tańsze wersje rozpadają się zwykle po kilku miesiącach...

Miejsce do pracy w pokoju dziennym. Jak ustawić...

Pokój dzienny to dobre miejsce na komputer, pod warunkiem jednak, że biurko służy jako rodzinne biuro...

Idealny pokój do pracy. Oto kolory, które...

Poznaj przepis na stworzenie idealnego miejsca do pracy i nauki. Podpowiadamy, jaki kolor ścian sprzyja...

Jak urządzić miejsce do pracy w domu?

Jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym lub pracujemy w domu zawodowo, niezbędny jest wygodne miejsce do pracy....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.