| muratordom.pl » Wnętrza » Miejsce do pracy » Jak ustawić biurko w domu. O tym pamiętaj, jeśli chcesz mieć zdrowe oczy i kręgosłup

Jak ustawić biurko w domu. O tym pamiętaj, jeśli chcesz mieć zdrowe oczy i kręgosłup

Najważniejsze jest właściwe oświetlenie. Niekorzystne jest ustawienie biurka tyłem do okna lub tyłem do drzwi. Ściany najlepiej pomaluj na jasne i ciepłe barwy w odcieniach pastelowych. Aby nie przemęczać oczu, ustaw monitor bokiem do okna. Pamiętaj o właściwym doborze krzesła i wysokości biurka.

Oświetlenie w pokoju do pracy

Ustawienie biurka w pokoju powinien wyznaczać dostęp do światła słonecznego – pisząca przy nim osoba nie może sobie zasłaniać światła. A zatem biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej – prawym bokiem.

Niekorzystne jest ustawienie biurka tyłem do okna lub tyłem do drzwi. Jeśli chodzi o sztuczne oświetlenie, to w przypadku osoby praworęcznej lampka oświetlająca biurko powinna stać z lewej, a w przypadku leworęcznej – z prawej strony biurka.

Koncentracji w pokoju do pracy sprzyjają ściany pomalowane na ciepłe i jasne barwy w odcieniach pastelowych, na przykład żółty czy pomarańczowy.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dobre odległości

Wygodne krzesło powinno mieć podpórki pod łokcie, możliwość ustawienia kąta oparcia i regulowaną wysokość siedziska w zakresie 40-50 cm. Dobrze, by monitor był nieco odchylony do tyłu, a minimalna odległość oczu osoby pracującej od ekranu wynosiła 40-50 cm, optymalna to 75 cm.

Monitor komputera nie powinien być ustawiony na tle okna ani naprzeciwko niego, aby nie odbijało się w nim światło słoneczne lub sztuczne, gdyż może to powodować przemęczenie oczu, a w rezultacie problemy ze wzrokiem. Najlepiej, by monitor komputera stał bokiem do okna, w odległości co najmniej 1 m.

Dobrze dopasowane biurko

Jeśli pracujemy na komputerze stacjonarnym, dobrze, by wysokości, na których są ustawione monitor i klawiatura, były zróżnicowane – aby monitor stał wyżej na biurku, a klawiatura na wysuwanym blacie, przy czym różnica między poziomami nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Zasada jest taka, że dłonie osoby piszącej na klawiaturze powinny spoczywać swobodnie na wysuwanym blacie, a jej przedramiona tworzyć z osią ciała kąt prosty.

Wygodne biurko do pracy powinno mieć szerokość 80-90 cm i długość 120-160 cm, wysokość zależy od wzrostu człowieka. Pod biurkiem należy zostawić wolną przestrzeń dla nóg szerokości minimum 70 cm i głębokości minimum 60 cm. Nogi powinny spoczywać swobodnie na ziemi, a jeśli nie jest to możliwe, to na podnóżku.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić miejsce do pracy w domu?

Jeśli mamy dzieci w wieku szkolnym lub pracujemy w domu zawodowo, niezbędny jest wygodne miejsce do pracy....

Projektowanie pokoju do pracy na poddaszu

Aby pokój do pracy na poddaszu był wygodny, powinien mieć powierzchnię co najmniej 10 mkw. Przy...

Wygodne miejsce do pracy. Wybieramy biurko

Wielkość i kształt biurka komputerowego zależą od potrzeb i od możliwości usytuowania go w pomieszczeniu....

Gabinet w salonie? To możliwe! Sprawdź, jak...

Pokój dzienny z miejscem do pracy. Łamigłówkę funkcjonalną można rozwiązać, zachowując...

Miejsce do pracy w pokoju dziennym. Jak ustawić...

Pokój dzienny to dobre miejsce na komputer, pod warunkiem jednak, że biurko służy jako rodzinne biuro...