| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Moja szafa pęka w szwach... Rozwiązaniem garderoba!

Moja szafa pęka w szwach... Rozwiązaniem garderoba!

Dobrze zaplanowana i urządzona garderoba pozwoli ci zapanować nad ubraniowym chaosem. Jeżeli twoja szafa pęka w szwach, to rozwiązanie idealne dla ciebie. Podpowiadamy, jak zaplanować półki i drążki, kiedy przydają się szuflady i kosze. Sprawdź, jak przechowywać buty, bieliznę, garnitury, a jak torby i walizki.

Mieszkać lepiejJakie ubrania będą w garderobie

Podstawowym wyposażeniem dobrze zaprojektowanej garderoby jest odpowiednia liczba półek, drążków oraz szuflad, które umożliwią utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Wymiary oraz odległości między nimi zależą od rodzaju odzieży, która ma być na nich przechowywana. Przed przystąpieniem do projektowania dobrze jest więc zrobić przegląd szafy.

Zanim zaczniemy przeglądać ofertę firm, zastanówmy się, jakie rzeczy chcemy w garderobie przechowywać i jakie elementy zabudowy będą nam potrzebne.

Na jakie ubrania drążki i pantografy

Jeśli masz rzeczy, które muszą się znaleźć w pozycji pionowej, na wieszakch, potrzebna będzie odpowiednia liczba drążków.

Na krótsze rzeczy (koszule, krótkie kurtki) potrzeba około 110 cm, o czym nie można zapominać, jeśli decydujemy się na montowanie drążków na dwóch poziomach. Na dłuższe ubrania (suknie, spodnie) potrzeba będzie więcej – co najmniej 180 cm – żeby dół ubrania nie leżał na podłodze.

Jeśli drążek jest umieszczony wyżej, możemy przekształcić klasyczne rozwiązanie w pantograf, który można opuszczać. Pozwala to maksymalnie wykorzystać przestrzeń w wysokich szafach. Dzięki uchwytowi umożliwiającemu łatwe zdjęcie wieszaka można na nim wieszać codzienne ubrania, a nie tylko te używane sporadycznie czy sezonowo.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Gdzie półki

Rzeczy, które mogą się rozciągać, nie powinny wisieć na wieszakch. Na tego typu ubrania oraz swetry najlepiej przewidzieć odpowiednią liczbę półek. Aby półki pomieściły ubrania, powinny mieć co najmniej 45 cm szerokości i około 30 cm odległości między nimi w pionie. Zbyt duże lub małe odległości będą powodowały kłopoty z wyjęciem rzeczy i utrzymaniem porządku w szafie oraz odzieży w dobrym stanie. Półki, z których korzysta się na co dzień, powinny być w zasięgu wzroku, dlatego też nie należy ich montować na wysokości poniżej 90 cm.

Kiedy szuflady

Bieliznę, delikatną odzież oraz dodatki najlepiej przechowywać w szufladach. Powinny być stosunkowo płytkie i szerokie. Optymalne wymiary to 60-65 cm szerokość i 12-15 cm głębokość.

W głębszych szufladach ubrania układane są jedno na drugim, gniotą się i trudno jest je wyjąć. Wyjątkiem są szuflady na czapki, szaliki i rękawiczki, które mogą być głębsze.

Codziennej wygodzie służą specjalne wkładki z przegródkami, które pomogą utrzymać w porządku krawaty, paski czy apaszki.

Jak przechowywać obuwie

Jeśli decydujemy się na przechowywanie w garderobie obuwia, pamiętajmy, że szerokość półek czy szuflad powinna wynosić około 80 cm.

Niskie obuwie najlepiej trzymać na półkach rozmieszczonych co 17-20 cm. Wyższe wymagają 50-60 cm. Możemy zdecydować się także na przechowywanie obuwia w szufladach – powinny mieć około 30 cm głębokości.

Miejsce na walizki, torby

Na rzeczy, z których korzysta się sezonowo lub sporadycznie najlepiej przeznaczyć półki znajdujące się wysoko, pod sufitem. Jest to doskonałe miejsce na walizki, torby czy rzadko używane koce i pledy lub sprzęt turystyczny. Półki na tego typu rzeczy powinny mieć większą szerokość – około 120 cm, tak aby wszystko zmieściło się bez wciskania.

Co oprócz standardowego wyposażenia

Oprócz standardowego wyposażenia (półek i drążków) w sklepach można kupić elementy utrzymujące w porządku poszczególne części garderoby. Są więc specjalne wieszaki na spódnice czy spodnie, uchwyty na krawaty i paski, druciane kosze na swetry, półki z przegródkami na drobne przedmioty, apaszki i biżuterię oraz prawidła na buty.

Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią, doskonałe będą takie, które pełnią podwójne funkcje, na przykład wieszak na spodnie może mieć dodatkowe uchwyty na krawaty czy paski. Większość elementów wyposażenia ma prowadnice, dzięki którym można je wysunąć z szafy.

W zależności od miejsca, którym dysponujemy w garderobie, możemy zastosować szafy głębsze lub płytsze. Na tradycyjne, głębsze potrzeba 55-60 cm. W płytszych, o głębokości około 40 cm, ubrania wiszą na specjalnych wysuwanych wieszakch równolegle do drzwi.

Gotowe zestawy mebli dla dzieci. Co oprócz IKEA

Meble dziecięce z IKEA cieszą się sporym zainteresowaniem. Nic dziwnego, są estetyczne i w dobrej...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak powinno wyglądać nowoczesne mieszkanie dla...

Na co dzisiaj stawiamy urządzając nowoczesne mieszkanie. Czy młodzi Polacy wybierają designerskie meble, czy...

Szafa do sypialni - pojemna, funkcjonalna,...

Szafa do sypialni musi pomieścić ogromną część naszego odzieżowego dobytku, a przy tym staje się jednym z...

Płyty fornirowane. Fornir z drewna krajowego i...

Prezentują się lepiej niż lite drewno. Zapewne dlatego ich wybór jest tak bogaty –...

Zobacz jak przeprowadzić kompleksową aranżację...

Meble młodzieżowe w pokoju nastolatka powinny zapewnić komfortowe wykorzystanie każdej funkcji pomieszczenia....

Stoły rozkładane- pomysł na aranżację małego...

Idealne rozwiązanie dla małego mieszkania to meble składane. Mają sprytne, dostawki i ukryte blaty....

Renowacja mebli. Jak naprawić zniszczony fornir...

Ładne, stare drewniane meble pokryte naturalnym fornirem mają dużą wartość. Na aukcjach internetowych...