| muratordom.pl » Wnętrza » Malowanie ścian » Do malowania ścian - farby wodne i farby rozpuszczalnikowe
Czym malować ściany

Do malowania ścian - farby wodne i farby rozpuszczalnikowe

Co do malowania ścian? Możesz zdecydować się na farby wodne lub farby rozpuszczalnikowe. Farby wodne są wygodniejsze w użyciu niż rozpuszczalnikowe i najczęściej stosuje się je do malowania ścian w środku. Szybko schną i są zdrowsze. Farby rozpuszczalnikowe lepiej się sprawdzą do malowania balkonów, okien i drzwi. Są trwalsze i bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Farby wodne

Farby wodne stosujemy najczęściej do malowania ścian wewnątrz domu. Są wygodniejsze w użyciu niż rozpuszczalnikowe. Bardzo szybko schną, a podczas wysychania nie emitują szkodliwych substancji. Mają różne nazwy, pochodzące od rodzaju zastosowanego w nich spoiwa:

  • farby lateksowe: można nimi pokrywać: tynk, beton, cegłę, płyty gipsowo-kartonowe, drewno. Ich zalety: dobrze kryją malowaną powierzchnię, tworząc gładką i jednolitą powłokę. Pokryta nimi powierzchnia "oddycha". Schną od 0,5 do 2 godz. Są też łatwe do nakładania i odporne na działanie promieni słonecznych - pomalowane nimi ściany nie zmieniają koloru przez kilka lat. Są jednak drogie. 
  • farby winylowe: nadają się do malowania: tynku, betonu, cegły, płyt gipsowo-kartonowych, drewna. Słabo przepuszczają parę wodną. Pokryte nimi powierzchnie dość szybko się brudzą, ale też łatwo je umyć. 
  • farby akrylowe: bez trudu pomaluje się nimi: tynk, beton, cegłę, drewno, jak również ściany pokryte tapetami papierowymi, winylowymi i z włókna szklanego oraz farbami klejowymi i olejnymi. Lepiej od winylowych przepuszczają parę wodną, umożliwiając "oddychanie" ścian. Schną około godziny.  Pomalowane nimi ściany można często szorować i zmywać. Dostępne są też w wersji odpornej na grzyby i bakterie. 
  • farby akrylowo-lateksowe: dobre do pomieszczeń o dużej wilgotności (łazienki, kuchnie) oraz ścian narażonych na uszkodzenia (w przedpokojach). Dzięki zawartości lateksu powłoka farby jest elastyczna, a akryl nadaje jej twardość. Nie przepuszcza pary wodnej, jest wodoszczelna. Farby odporne na działanie promieni ultrafioletowych, rozpuszczalników i wysoką temperaturę. 
  • farby winylowo-akrylowe: stosuje się je do: tynku, betonu, cegły, płyt gipsowo-kartonowych, drewna. Tworzą gładką powłokę przepuszczającą parę wodną, dobrze kryjąc malowaną powierzchnię. Łatwo je zmyć, nie ścierając powłoki.

Farby rozpuszczalnikowe

Farby rozpuszczalnikowe są najodpowiedniejsze do malowania balkonów, tarasów, okien i drzwi oraz lamperii. Są trwalsze od wodnych i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Do wyboru mamy trzy ich rodzaje:

  • farby alkidowe (ftalowe): dobre do stolarki drzwiowej, okiennej, elementów metalowych, niektóre również do ścian. Tworzą twarde, równe i elastyczne powłoki odporne na warunki atmosferyczne, uderzenia, grzyby. Nie przepuszczają pary wodnej. Schną 2-12 godz. 
  • farby alkidowe modyfikowane żywicami poliuretanowymi (olejne): używane do malowania mebli oraz powierzchni narażonych na uderzenia i ścieranie (np. podłogi). Tworzą twardą powłokę, odporną na uderzenia. 
  • farby silikonowe: tworzą trwałą i elastyczną powłokę o właściwościach odpychających wodę. Do malowania ścian w pomieszczeniach wilgotnych.

Farby specjalne

Jest osobna kategoria farb ze specjalnymi dodatkami, np. środkami przeciw grzybom lub zapobiegającymi korozji. Kryją one już po jednokrotnym malowaniu. Można też kupić farby strukturalne, przy użyciu których uzyskuje się na powierzchni różne faktury.

Odpowiedni kolor farby

Sklepy oferują gotowe odcienie albo możliwość dobrania barwy z wzornika danej firmy, korzystając z komputerowej mieszalni farb. Za kolor intensywny (żółty, czerwony, zielony) zapłacimy drożej.

Malowanie ścian: szybki kurs malowania pokoju

Malowanie ścian wcale nie jest aż tak bardzo trudne. Wystarczy trochę czasu, chęci i cierpliwości,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

Malowanie ścian: jasne i ciemne kolory ścian

Jasne i ciemne kolory ścian. Jak wpływają na nasze samopoczucie i energię panującą we wnętrzu? Zanim...

Praktycznie i efektownie, czyli jak nowocześnie...

Ogniskiem każdego domu jest salon. Spędzamy w nim dużą część naszego czasu, musi więc być jednocześnie...

Modne ściany. 14 pomysłów na kolory ścian w...

Jeżeli czeka Cię malowanie ścian w salonie i zastanawiasz się, na jakie kolory ścian się zdecydować, jakie...

Maluj bezpiecznie. Jak przygotować się do...

Przygotowania do malowania z reguły nie trwają zbyt długo, ponieważ nie jest to czynność szczególnie...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT