| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Przytulne wnętrze

Przytulne wnętrze

Wykańczając pomieszczenia, warto sięgnąć po materiały akumulujące ciepło. Klimat wnętrza buduje bowiem nie tylko temperatura powietrza, ale także ciepłe w odbiorze podłogi, ściany i meble.

Autor: Andrzej Szandomirski

Akumulatory ciepła

Bardzo ważne jest, by dom akumulował ciepło dostarczone w ciągu dnia, bo w przeciwnym razie po zachodzie słońca lub po nadejściu zachmurzenia w domu natychmiast zrobi się chłodno.

W domach murowanych akumulatorami ciepła są ściany, podłoga i strop. Szczególnie ważną rolę odgrywa ściana znajdująca się naprzeciwko okien wychodzących na południe. Będzie dobrym akumulatorem, gdy wzniesiemy ją z materiałów takich jak cegła pełna, beton lub kamień – także w domach drewnianych lub szkieletowych. Kiedy promienie słońca przestaną bezpośrednio wnikać do wnętrza domu, ściana stanie się grzejnikiem – będzie emitować zgromadzone w niej ciepło.
Jeśli będzie masywna, ciepła wystarczy nawet na parę godzin. Zalecana grubość ściany akumulacyjnej to 20- -45 cm. Najlepiej, gdy jest nią ściana nośna, bo nie trzeba wtedy ponosić dodatkowych kosztów. Elementem nadającym się do akumulacji ciepła może być też obudowa kominka znajdującego się na wprost okna – wykonana z materiałów dobrze akumulujących ciepło, takich jak cegła czy bloczki betonowe. Zdolność do pochłaniania promieniowania ściany akumulacyjnej można zwiększyć przez pomalowanie jej na ciemny kolor – nawet o 75% w stosunku do ściany białej. Pozostałe powierzchnie w pomieszczeniu powinny być jak najjaśniejsze, aby odbijały i rozpraszały światło. Chcąc możliwie najefektywniej wykorzystywać promieniowanie słoneczne do ogrzewania pomieszczeń, trzeba ograniczyć ich głębokość.
Aby napromieniowanie masywnej ściany akumulującej ciepło było maksymalne, musi się ona znajdować jak najbliżej południowego okna – nie dalej niż w odległości równej dwuipółkrotnej jego wysokości. Ściana nie powinna być też zacieniona przez meble i inne wyposażenie.

3 sposoby na aranżację budującą ciepłe wnętrze

Ocieplanie wnętrz

Nowoczesne wnętrza kojarzą się z chłodem i sterylnością. Prezentujące się pięknie na zdjęciach, nie zawsze sprawdzają się tam, gdzie domownikom zależy na budowaniu w domu prawdziwie rodzinnej atmosfery. Ściany można ocieplić materiałami ciepłymi w dotyku: tapetą, tkaninami, korkiem, jak i wizualnie: tynkiem stylizowanym na stary lub wapienny, chropawą cegłą, a także farbą w ciepłym kolorze. Posadzki będą cieplejsze, gdy wybierzemy drewno, wykładziny elastyczne lub dywanowe.

Szaty okna

Okno przystrojone tkaniną nadaje charakter wnętrzu. Wybór jest duży, od rolet, przez...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Popularne szkodniki roślin pokojowych – jak je...

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach w zdecydowanej większości pochodzą z rejonów o klimacie...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Wielki powrót lnu na salony. Zobacz lniane...

Swój renesans len zawdzięcza nowoczesnej technice wytwarzania tkanin dekoracyjnych. Nowy len nie...

Modne rośliny doniczkowe - 7 kwiatów doniczkowych...

Rośliny doniczkowe w nowoczesnym wnętrzu mogą wyglądać tak samo doskonale co w tradycyjnym. Zamiast dużej...

Niezniszczalne rośliny do biura – zielona...

W biurach i budynkach użyteczności publicznej żywa zieleń jest bardzo często zaniedbywana. Po pewnym czasie...

Pomysły na wielkanocny stół [INSPIRACJE]

Świąteczne śniadanie powinno mieć odpowiednią oprawę, aby wprowadzać w radosny klimat Wielkanocy. Na stole...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.