| muratordom.pl » Wnętrza » AGD i RTV » Dom wolny od alergii - jak zadbać o jakość powietrza w domu?

Dom wolny od alergii - jak zadbać o jakość powietrza w domu?

Na różnego rodzaju alergie cierpi około 60% społeczeństwa krajów wysoko uprzemysłowionych. Jest to spowodowane przede wszystkim zanieczyszczeniem powietrza, ale także obniżeniem odporności organizmu człowieka. Zobacz, jak zadbać o jakość powietrza, aby pozbyć się alergenów.

Urządzenia, które potrafią wyeliminować zanieczyszczenia, to oczyszczacze powietrza. Usuwają ponad 97% różnych cząstek zawieszonych w powietrzu. Niektóre pracują jako oczyszczacze selektywne – wychwytują z powietrza przede wszystkim alergeny, inne są bardziej wszechstronne – potrafią wyeliminować również zapachy, a nawet dym tytoniowy.

Co jest najważniejsze w oczyszczaczu powietrza?

Najważniejszym elementem każdego oczyszczacza jest układ filtracyjny składający się z dwóch lub trzech filtrów. Pod względem budowy można je podzielić na zaporowe i elektrostatyczne, a pod względem spełnianych funkcji – na główne i wspomagające.

Filtry zaporowe są fizyczną przeszkodą dla przepuszczanych przez nie cząstek. Mogą być wykonane z włókna szklanego lub innego materiału o splocie odpowiednim do wielkości zatrzymywanych zanieczyszczeń.  Im gęściejszy materiał, tym mniejsze cząstki są na nim zatrzymywane. Filtry trzeba wymieniać, a o konieczności tej zmiany informuje świecąca kontrolka.

Filtry elektrostatyczne najczęściej wykonane są z tworzywa lub specjalnie spreparowanego papieru. Mają strukturę otwartą, dlatego powietrze przepływa przez nie łatwiej niż przez filtry zaporowe (co nie znaczy, że wychwytują mniej zanieczyszczeń).  Powietrze przepływa przez komorę jonizacyjną, w której cząsteczkom zanieczyszczeń nadawany jest ładunek dodatni, przez co osadzają się one na ujemnie naładowanych płytkach filtrów elektrostatycznych. Trzeba je wymieniać, ale rzadziej niż inne rodzaje filtrów (raz na kilkanaście miesięcy). Należy je również czyścić – najlepiej odkurzaczem, czasami spłukać pod bieżącą wodą.

Co jest najważniejszym elementem oczyszczacza powietrza?

Sercem każdego oczyszczacza jest filtr główny, który może być albo zaporowy albo elektrostatyczny. Na filtrze głównym zatrzymywane jest ponad 99% zanieczyszczeń powietrza. Urządzenia, w których filtrem głównym jest filtr elektrostatyczny, pracują ciszej od takich, w których filtr główny jest zaporowy. W układzie filtracyjnym oczyszczaczy filtry wspomagające są zaporowe.

Takim filtrem jest na przykład filtr wstępny, zbierający na swojej powierzchni kurz, sierść i większe zanieczyszczenia. Ma go prawie każdy oczyszczacz i jest on pierwszym filtrem, przez który przepływa powietrze. Innym rodzajem filtra wspomagającego jest filtr węglowy, odpowiedzialny między innymi za pochłanianie zapachów. Węgiel aktywny umieszczony w takim filtrze reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń, a one osadzają się na jego powierzchni. Filtry węglowe mają małą żywotność – trzeba je wymieniać co dwa-trzy miesiące.

Jak wytworzyć czyste powietrze w domu?

Oczyszczacz powietrza trzeba „dopasować” do pomieszczenia, w którym będzie pracował. Wydajność oczyszczacza określa Wskaźnik Emisji Czystego Powietrza (CADR) mierzony w m3/h. Pokazuje on, ile czystego powietrza oczyszczacz emituje do pomieszczenia w ciągu 1 godziny.

Jest to jedyny wskaźnik umożliwiający porównanie urządzeń o różnej mocy, wytwarzanych przez różnych producentów. Oczyszczacz powinien mieć taką wydajność, aby w ciągu godziny mógł czterokrotnie przefiltrować całą objętość powietrza w pomieszczeniu. W niektórych urządzeniach intensywność oczyszczania regulowana jest płynnie, w innych – dwu- lub trzystopniowo. Większość urządzeń może pracować w trybie ciągłym. Inne muszą „odpoczywać” co kilka godzin.

Jakie są nowoczesne sposoby poprawy jakości powietrza w domu?

Oprócz pokrętła regulującego intensywność pracy urządzenie wyposażone jest zazwyczaj w kontrolki wymiany filtrów. Bogatsze wersje mają wskaźniki poziomu emitowanego hałasu, a niektóre również wskaźniki poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Tak wyposażone urządzenie nie tylko informuje o jakości powietrza, ale również samoczynnie dostosowuje swoją wydajność do stopnia zanieczyszczenia. Są też oczyszczacze wyposażone w czujnik ruchu. Gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia, urządzenie automatycznie się włącza.

Jeśli powietrze w danym pomieszczeniu jest zanieczyszczone, urządzenie będzie kontynuowało pracę, jeśli nie – wyłączy się po kilku minutach. Oczyszczacze mogą być zdalnie sterowane. Za pomocą pilota można sterować wszystkimi funkcjami dostępnymi na panelu sterowania. Niektóre bogato wyposażone oczyszczacze mają też czasomierz, dzięki któremu można ustawić czas pracy, jeśli nie chcemy, aby urządzenie pracowało w trybie ciągłym.

Jeśli zamierzamy stale używać oczyszczacza (24 godziny na dobę), powinniśmy wybrać taki, który nie będzie nam przeszkadzał podczas odpoczynku czy snu. Oczyszczacze nie są niestety bezgłośne. Poziom emitowanego przez nie hałasu zależy od ich budowy. Im więcej mechanicznych przeszkód musi pokonać filtrowane powietrze, tym głośniej pracuje oczyszczacz. Wyjątek stanowią urządzenia wyposażone w filtry elektrostatyczne - nawet pracując z maksymalną wydajnością, są cichsze niż włączony komputer.

Gdzie ustawić jonizator powietrza?

Oczyszczacze mogą mieć różne kształty. Ich wysokość to kilkadziesiąt centymetrów. Ważą od 2 do 8 kg.
Oczyszczacz można ustawić w dowolnym miejscu na podłodze lub powiesić na ścianie. Jedyne ograniczenie nałożone jest na oczyszczacze wyposażone w jonizator powietrza – powinny one być ustawione w bezpiecznej odległości (ponad 1 m) od telewizora lub komputera.

Czy warto w domu zamontować klimatyzator?

Siła i moc odkurzaczy

Wymagania użytkowników stale rosną. Nie chodzi jedynie o nowe funkcje odkurzacza, ale...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowy, energooszczędny sprzęt AGD już niedługo w...

Od 1 września wszystkie nowe odkurzacze muszą mieć etykiety energetyczne takie, jak inny sprzęt AGD np....

Energooszczędny sprzęt RTV. Jaki telewizor i...

Telewizor i sprzęt muzyczny są naszym elektronicznym oknem na świat. Są obecne w każdym domu, nierzadko...

Zaprojektuj osprzęt elektroinstalacyjny w swoim...

Zaprojektuj osprzęt elektroinstalacyjny w ekspresowym tempie. Wypróbuj konfigurator i wybierz gniazdka...

System inteligentnych instalacji pokieruje twoim...

Dzięki inteligentnym instalacjom możesz stworzyć swoje prywatne centrum rozrywki. Zintegrowane zarządzanie...

One.platform - innowacyjny system w świecie...

One.platform to system opierający się na jednym mechanizmie gniazd i jednym mechanizmie łączników,...

Dobry sposób na montaż telewizora na ścianie –...

Obudowa z płyt gipsowo-kartonowych to dobry sposób na ukrycie kabli, gdy chcemy zamontować telewizor na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.