| muratordom.pl » Prawo » Podatki i ubezpieczenia » Jak obliczyć podatek rolny i podatek od nieruchomości

Jak obliczyć podatek rolny i podatek od nieruchomości

O tym, jaki podatek zapłacimy, decydują zapisy w ewidencji gruntów. Grunty sklasyfikowane jako rolne z zasady nie podlegają podatkowi od nieruchomości. Do wyliczenia podatku rolnego bierze się średnią cenę skupu żyta z pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy. Dla tej samej powierzchni gruntu podatek za działkę rolną będzie kilkanaście razy niższy od podatku od nieruchomości.

Ile wynosi podatek rolny?

Roczny podatek rolny wynosi równowartość pieniężną:

  • 2,5 q żyta od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych (powierzchnięw hektarach przeliczeniowych ustala się na podstawie powierzchni rzeczywistej, rodzajów i klas użytków rolnych wynikających z ewidencji gruntów i budynków oraz zaliczenia do jednego z czterech okręgów podatkowych; zasada jest taka, że im słabsza ziemia, tym mniej hektarów po przeliczeniu);
  • 5 q żyta od 1 ha pozostałych gruntów (powierzchnię określa się zgodnie z ewidencją gruntów i budynków).

Do wyliczenia podatku bierze się średnią cenę skupu żyta z pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy (w 2010 r. ta średnia cena wyniosła 37,64 zł).

Co ważne, podatek może być mniejszy, ponieważ rady gmin są uprawnione do obniżenia cen skupu przyjmowanych za podstawę obliczania podatku rolnego na obszarze gminy.

Jakie grunty zwolnione z podatku rolnego?

Z podatku rolnego zwolnione są między innymi użytki rolne klasy V, VI i VIz.

Jaki podatek za działkę budowlaną?

Za działkę budowlaną należy zapłacić podatek od nieruchomości, który w 2011 r. wynosi rocznie 41 gr od 1 mkw. gruntu (maksymalnie, bo gmina może ustalić niższą stawkę). Łatwo więc obliczyć, że dla tej samej powierzchni gruntu podatek za działkę rolną będzie co najmniej kilkanaście razy niższy od podatku od nieruchomości.

O tym, jaki podatek zapłacimy, decydują zapisy w ewidencji gruntów. Grunty tam sklasyfikowane jako rolne z zasady nie podlegają podatkowi od nieruchomości.

Wyjątek stanowią jedynie te z nich, które zostały zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej (tu stawka jest jeszcze wyższa: do 80 gr za 1 m2). Właściciel jednej działki może płacić obydwa rodzaje podatku: od części zajętej pod działalność gospodarczą – podatek od nieruchomości, a od pozostałej – rolny.

Za budynek mieszkalny płaci się zawsze podatek od nieruchomości (maksymalnie 67 gr za 1 mkw. powierzchni użytkowej), bez względu na to, czy znajduje się na gruncie rolnym, czy budowlanym.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Program Mieszkanie dla Młodych zostawia zwrot VAT...

Program Mieszkanie dla Młodych przedłuża system zwrotu VAT za materiały budowlane, ale znacząco go ogranicza....

Nie będzie podwyżki podatku od nieruchomości od...

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wycofało się z planów radykalnej podwyżki podatku od...

Zwrot VAT od materiałów budowlanych. Jest szansa,...

Od 2014 r. ma przestać obowiązywać system zwrotu VAT na materiały budowlane. Pieniądze z niego zostaną...

Zmiany w podatku od nieruchomości. Sprawdź, jakie...

Nowe przepisy dotyczące naliczania podatku od nieruchomości będą obowiązywać od stycznia 2016 roku. Na...

Stawka podatku VAT na usługi budowlane przy...

Kwestia zakupu materiałów budowlanych jest istotna z przyczyn podatkowych. Inwestor może skorzystać z...

Stawki podatku VAT w budownictwie jednorodzinnym....

Oliczając koszty planowanej inwestycji - budowy domu, wykończenia czy remontu - należy wziąć pod uwagę ceny...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.