| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Jak wyegzekwować od dewelopera naprawę usterek?

Jak wyegzekwować od dewelopera naprawę usterek?

Trzy lata temu kupiłem od developera mieszkanie. Już pierwszej zimy okazało się, że są problemy z wentylacją i ociepleniem. Na oknach i ścianach pojawiła się wilgoć, a w pokoju, nad którym jest tylko dach - zacieki po roztopach...

... Zgłosiłem wady wykonawcy. Dokonał naprawy, ale nieskutecznie. Po kolejnym sezonie sytuacja się powtórzyła i wykonawca znów coś naprawiał. Niestety, mimo licznych pism nic nie zrobiono z wentylacją. Jak mam wyegzekwować niezbędne naprawy?

Janusz L., woj. mazowieckie

Skoro składane do tej pory reklamacje nie przyniosły oczekiwanych rezultatów, to pozostaje droga sądowa.
Trzeba się jednak pospieszyć ze złożeniem pozwu, gdyż po upływie 3 lat od odbioru mieszkania roszczenia z rękojmi wygasają i nie można już ich skutecznie dochodzić przed sądem. Podobne stanowisko przyjął Sąd Najwyższy w uchwale z 5 lipca 2002 r. sygn. III CZP 39/02 (OSNC 2003/6/78).

Trzeba bowiem pamiętać, że przepisy kodeksu cywilnego przewidują 3-letni termin dla dochodzenia roszczeń z rękojmi w odniesieniu do wad budynku. Dla zachowania tego terminu nie wystarczy samo zawiadomienie sprzedawcy o wadzie i zażądanie dokonania naprawy. Konieczne jest w tym terminie wystąpienie przez kupującego ze stosownym powództwem do sądu. Niestety, nie wszyscy o tym wiedzą, a sprzedający często zwlekają z załatwieniem reklamacji do czasu, aż uprawnienia kupującego wygasną.

Jeśli deweloper nie udzielił gwarancji na wybudowane mieszkanie lub budynek na dłuższy okres, to po 3 latach nie musi roszczeń uwzględniać. Kupujący może jednak w okresie 10 lat wystąpić z roszczeniem o naprawianie szkody wynikłej z nienależytego wykonania zobowiązania przez dewelopera. Poza tym w sytuacji, gdyby sprzedający dochodził przed sądem jakichś roszczeń od kupującego (np. zapłaty pozostałej ceny), klient może się bronić, podnosząc zarzut z rękojmi nawet po upływie 3 lat, pod warunkiem że wcześniej powiadomił sprzedawcę o wadach budynku.Podstawa prawna: Art. 568 i 471 kodeksu cywilnego.

Czy na generalny remont mieszkania potrzebna jest zgoda wspólnoty mieszkaniowej?

Chcesz przeprowadzić generalny remon mieszkania? Zmienić układ pomieszczeń, wyburzyć niektóre...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Zasiedzenie służebności. Na czym polega i w...

Jeżeli ktoś korzysta z Twojego gruntu bez zgody czy orzeczenia sądu, to musisz jak najszybciej doprowadzić do...

Spór z sąsiadem o granicę działki. Jak sprawdzić...

Spór o granicę działki to chyba najbardziej typowy konflikt z sąsiadem. Dlatego przed kupnem działki...

Najważniejsze zasady programu Mieszkanie dla...

W programie Mieszkanie dla Młodych wprowadzono zmiany, co przyczyniło się do zwiększenia jego popularności....

Zmiany w opłatach za wycięcie drzew: procedura...

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody powodują modyfikację zasad uzyskiwania zgody na wycięcie drzewa lub...

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Co to jest dziennik budowy? Co zrobić, gdy...

Dziennik budowy to ważny dokument każdego inwestora. Należy go prowadzić dla każdego obiektu, którego...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.