| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Budowa boiska. Jaką trawę wybrać, aby spełniała wymagania małych piłkarzy?
Murawa jak na boisku piłkarskim

Budowa boiska. Jaką trawę wybrać, aby spełniała wymagania małych piłkarzy?

Czy przy domu można mieć murawę, która jakością będzie przypominała prawdziwe boisko piłkarskie? Podpowiadamy, jakie trawy posiać, i jak taką murawę pielęgnować. Jakie zabiegi są potrzebne aby zrobić boisko na istniejącym trawniku oraz jakich czynności wymaga budowa boiska od podstaw?

Autor: THINKSTOCK/FLASH PRESS MEDIA

Boisko piłkarskie zamiast trawnika

Trawnik to nie tylko elegancka oprawa domu, ale także miejsce zabawy dzieci i rodzinnego relaksu. Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, powinny rozważyć, czy zamiast zwykłego trawnika nie wybudować boiska.

Gra w piłkę (nie tylko nożną) czy badmintona będzie wtedy przyjemniejsza. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka murawa będzie wymagała więcej pielęgnacji. Może więc namówić sąsiadów na wspólne przedsięwzięcie? Będzie można rozgrywać prawdziwe mecze, a praca przy utrzymaniu murawy stanie się początkiem lokalnych przyjaźni.

Specjalna murawa na boisko

Choć w Polsce występuje naturalnie blisko 200 gatunków traw, tylko około 15 z nich nadaje się na trawniki. To te, które tolerują koszenie na wysokość kilku centymetrów przynajmniej 20 razy w ciągu roku. Trawniki sportowe muszą znieść znacznie więcej – co najmniej 150 koszeń na wysokość zaledwie 2,5-3 cm. Do tego dochodzi bardzo intensywne deptanie murawy.

Takie traktowanie tolerują tylko dwa gatunki traw: życica trwała (Lolium perenne, nazwa handlowa rajgras angielski) i wiechlina łąkowa (Poa pratensis). Oba gatunki tworzą zwartą, mocną i gęstą darń, co sprawia, że w czasie gry piłka równo się toczy. Trzeba jednak pamiętać, że w obrębie każdego z tych gatunków jest dużo odmian, ale nie wszystkie nadają się na trawniki sportowe. Trawy, które mogą być użyte do tego celu, muszą się bardzo dobrze krzewić i zadarniać, a darń po wydeptaniu powinna się szybko regenerować. Poza tym rośliny muszą być odporne na choroby (jest to bardzo ważny czynnik wpływający na jakość murawy).

Zarejestrowane w Polsce odmiany traw nadające się na boisko, to:

  • Wiechlina łąkowa: Alicia, America, Answer, Baron, Bartender, Bila, Blueprint, Broadway, Compact, Conni, Europa, Evora, Jarotka, Limerick, Limousine, Miracle, Niweta, Orfeo, Panduro, Professor, Quantum Leap, Sójka, Sunbeam.
  • Życica trwała: Admara, Aut, Azimuth, Bargold, Berkut, Bokser, Equate, Gazon, Graffiti, Gribello, Grilla, Grispy, Gryps, Henrietta, Info, Inka, Kinga, Leon, Libronco, Mondial, Montreux, Natara, Niga, Nira, Oxiana, Pinia, Radara, Replay, Romance, Roneta, Sandra, Santa, Stadion, Stoper, Taya.

 

Przeczytaj dodatkowo:
Rośliny cebulowe na trawniku: krokus, szafirek,...

Trawnik w ogrodzie możemy urozmaicić, sadząc w nim rośliny cebulowe. W murawie dobrze czują się gatunki,...

Kolejne lata pielęgnacji żywopłotu: nawożenie i...

Pielęgnacja żywopłotu formowanego polega przede wszystkim na jego regularnym przycinaniu (strzyżeniu). Tylko...

Zakładanie trawnika - kiedy z rolki, kiedy z siewu

Trawnik można zakładać, wysiewając nasiona lub rozkładając darń wyprodukowaną w szkółce. Trawnik z...

Zadbany trawnik: instrukcja zakładania trawnika...

Zadbany trawnik to wizytówka Twojego ogrodu, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Oto...

Zakładanie trawnika krok po kroku. Sianie trawy,...

Kwiecień i maj to najlepszy czas na założenie nowego trawnika. Wbrew pozorom nie wystarczy jedynie posiać...

Pielęgnacja trawnika po zimie: koszenie i...

Trawnik po zimie może być w nie najlepszej kondycji. Kiedy stopnieje śnieg, trrzeba się zabrać zatem za jego...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.