| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Trawa na boisko. Z jakich traw można zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie
Murawa jak na boisku piłkarskim

Trawa na boisko. Z jakich traw można zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie

Jaka trawa nadaje się na boisko? Czy to możliwe, by w ogrodzie zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie? Tak, musisz tylko wybrać odpowiednie gatunki traw, gdy będziesz zakładać trawnik. Podpowiadamy jakie trawy posiać, jesli chcemy mieć w ogrodzie sportową murawę.

Autor: THINKSTOCK/FLASH PRESS MEDIA

Boisko piłkarskie zamiast trawnika

Trawnik to nie tylko elegancka oprawa domu, ale także miejsce zabawy dzieci i rodzinnego relaksu. Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, powinny rozważyć, czy zamiast zwykłego trawnika nie wybudować boiska.

Gra w piłkę (nie tylko nożną) czy badmintona będzie wtedy przyjemniejsza. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka murawa będzie wymagała więcej pielęgnacji. Może więc namówić sąsiadów na wspólne przedsięwzięcie? Będzie można rozgrywać prawdziwe mecze, a praca przy utrzymaniu murawy stanie się początkiem lokalnych przyjaźni.

Jaka trawa nadaje się na boisko

Choć w Polsce występuje naturalnie blisko 200 gatunków traw, tylko około 15 z nich nadaje się na trawniki. To te, które tolerują koszenie na wysokość kilku centymetrów przynajmniej 20 razy w ciągu roku. Trawniki sportowe muszą znieść znacznie więcej – co najmniej 150 koszeń na wysokość zaledwie 2,5-3 cm. Do tego dochodzi bardzo intensywne deptanie murawy.

Takie traktowanie tolerują tylko dwa gatunki traw:
życica trwała (Lolium perenne, nazwa handlowa rajgras angielski),
wiechlina łąkowa (Poa pratensis).

Oba gatunki tworzą zwartą, mocną i gęstą darń, co sprawia, że w czasie gry piłka równo się toczy. Trzeba jednak pamiętać, że w obrębie każdego z tych gatunków jest dużo odmian, ale nie wszystkie nadają się na trawniki sportowe. Trawy, które mogą być użyte do tego celu, muszą się bardzo dobrze krzewić i zadarniać, a darń po wydeptaniu powinna się szybko regenerować. Poza tym rośliny muszą być odporne na choroby (jest to bardzo ważny czynnik wpływający na jakość murawy).

 

WARTO WIEDZIEĆ

Zarejestrowane w Polsce odmiany traw nadające się na boisko:

  • Wiechlina łąkowa: Alicia, America, Answer, Baron, Bartender, Bila, Blueprint, Broadway, Compact, Conni, Europa, Evora, Jarotka, Limerick, Limousine, Miracle, Niweta, Orfeo, Panduro, Professor, Quantum Leap, Sójka, Sunbeam.
  • Życica trwała: Admara, Aut, Azimuth, Bargold, Berkut, Bokser, Equate, Gazon, Graffiti, Gribello, Grilla, Grispy, Gryps, Henrietta, Info, Inka, Kinga, Leon, Libronco, Mondial, Montreux, Natara, Niga, Nira, Oxiana, Pinia, Radara, Replay, Romance, Roneta, Sandra, Santa, Stadion, Stoper, Taya.

 

Sposób na piękny trawnik: przygotowania i pielęgnacja

Gładki i gęsty trawnik jest doskonałym tłem dla sąsiadujących z nim roślinami, podkreśla urodę...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja trawnika po zimie. Jak dbać o trawę w...

Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo dbać o trawę w ogrodzie, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas...

Jak zregenerować trawnik po zimie: porady. Co...

Aby zregenerować trawnik po zimie, wiosną musimy wykonać różne zabiegi pielęgnacyjne. Sprawdź, kiedy...

Trawnik z rolki - jak założyć trawnik w jeden...

Trawnik z rolki to sposób na zieloną murawę w jeden dzień. Oto rady dla wszystkich, którzy...

Kosiarki Automover w nowych kolorach

Automower® Colour Collection to nowa linia osłon kosiarki w żywych metalicznych kolorach. Barwy...

Zakładanie trawnika: jaką mieszankę nasion traw i...

Są dwie metody zakładania trawnika: z gotowej darni pociętej na pasy i sprzedawanej w rolkach (tzw. trawnik z...