| muratordom.pl » Ogród » Trawnik i żywopłot » Trawa na boisko. Z jakich traw można zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie
Murawa jak na boisku piłkarskim

Trawa na boisko. Z jakich traw można zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie

Jaka trawa nadaje się na boisko? Czy to możliwe, by w ogrodzie zrobić boisko do piłki nożnej w ogrodzie? Tak, musisz tylko wybrać odpowiednie gatunki traw, gdy będziesz zakładać trawnik. Podpowiadamy jakie trawy posiać, jesli chcemy mieć w ogrodzie sportową murawę.

Autor: THINKSTOCK/FLASH PRESS MEDIA

Boisko piłkarskie zamiast trawnika

Trawnik to nie tylko elegancka oprawa domu, ale także miejsce zabawy dzieci i rodzinnego relaksu. Osoby, które lubią aktywny wypoczynek, powinny rozważyć, czy zamiast zwykłego trawnika nie wybudować boiska.

Gra w piłkę (nie tylko nożną) czy badmintona będzie wtedy przyjemniejsza. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taka murawa będzie wymagała więcej pielęgnacji. Może więc namówić sąsiadów na wspólne przedsięwzięcie? Będzie można rozgrywać prawdziwe mecze, a praca przy utrzymaniu murawy stanie się początkiem lokalnych przyjaźni.

Jaka trawa nadaje się na boisko

Choć w Polsce występuje naturalnie blisko 200 gatunków traw, tylko około 15 z nich nadaje się na trawniki. To te, które tolerują koszenie na wysokość kilku centymetrów przynajmniej 20 razy w ciągu roku. Trawniki sportowe muszą znieść znacznie więcej – co najmniej 150 koszeń na wysokość zaledwie 2,5-3 cm. Do tego dochodzi bardzo intensywne deptanie murawy.

Takie traktowanie tolerują tylko dwa gatunki traw:
życica trwała (Lolium perenne, nazwa handlowa rajgras angielski),
wiechlina łąkowa (Poa pratensis).

Oba gatunki tworzą zwartą, mocną i gęstą darń, co sprawia, że w czasie gry piłka równo się toczy. Trzeba jednak pamiętać, że w obrębie każdego z tych gatunków jest dużo odmian, ale nie wszystkie nadają się na trawniki sportowe. Trawy, które mogą być użyte do tego celu, muszą się bardzo dobrze krzewić i zadarniać, a darń po wydeptaniu powinna się szybko regenerować. Poza tym rośliny muszą być odporne na choroby (jest to bardzo ważny czynnik wpływający na jakość murawy).

 

WARTO WIEDZIEĆ

Zarejestrowane w Polsce odmiany traw nadające się na boisko:

  • Wiechlina łąkowa: Alicia, America, Answer, Baron, Bartender, Bila, Blueprint, Broadway, Compact, Conni, Europa, Evora, Jarotka, Limerick, Limousine, Miracle, Niweta, Orfeo, Panduro, Professor, Quantum Leap, Sójka, Sunbeam.
  • Życica trwała: Admara, Aut, Azimuth, Bargold, Berkut, Bokser, Equate, Gazon, Graffiti, Gribello, Grilla, Grispy, Gryps, Henrietta, Info, Inka, Kinga, Leon, Libronco, Mondial, Montreux, Natara, Niga, Nira, Oxiana, Pinia, Radara, Replay, Romance, Roneta, Sandra, Santa, Stadion, Stoper, Taya.

 

Przeczytaj dodatkowo:
Pielęgnacja trawnika po zimie. Jak dbać o trawę w...

Ekspert wyjaśnia, jak prawidłowo dbać o trawę w ogrodzie, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas...

Właściwa pielęgnacja trawnika od wiosny do...

Dobra pielęgnacja trawnika przez cały sezon - od wiosny do jesieni - to warunek konieczny, by trawnik w...

Zakładanie trawnika - kiedy zdecydować się na...

Zakładanie trawnika z siewu bądź z rolki - decyzja należy do ciebie! Trawnik można zakładać, wysiewając...

Jak dbać o trawnik? Urządzenia do koszenia trawy

Nowoczesne podkaszarki idealnie sprawdzą się w pielęgnacji małego trawnika. Tradycyjne kosiarki to doskonałe...

11 najczęstszych problemów z trawnikiem -...

Zdarza się, że na naszym trawniku pojawiają się suche lub żółte plamy albo mech, trawa brązowieje....

Zanim wybierzesz kosiarkę odpowiedz na te...

Zanim wybierzesz kosiarkę, musisz odpowiedzieć na kilka pytań. Ułatwi to wybór dobrej kosiarki do...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.