| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Taras drewniany. Jak wybrać odpowiednie deski tarasowe?

Taras drewniany. Jak wybrać odpowiednie deski tarasowe?

Nawierzchnię tarasu drewnianego wykonuje się oczywiście z desek tarasowych. Mniej oczywisty jest jednak wybór konkretnych desek na taras, bo tych jest bardzo wiele. Czy zdecydować się na drewno egzotyczne, czy na drewno krajowe? A może lepiej wykończyć taras termodrewnem?

Deski tarasowe cieszą się niezmienna popularnością. Ciekawą propozycją jest też drewno poddane obróbce termicznej, dzięki której materiał naturalny ma zwiększoną odporność na czynniki atmosferyczne. Kupić można same deski lub gotowe systemy tarasowe, czyli deski w komplecie z legarami oraz elementami mocującymi.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Deski tarasowe z drewna egzotycznego

Na tarasie sprawdzi się drewno twarde, o jak największej gęstości, odporne na warunki atmosferyczne. Z gatunków egzotycznych do zastosowań zewnętrznych najlepsze są tek, ipe (lapacho), bangkirai, cumaru. Zawierają one bardzo dużo substancji oleistych, dlatego nie chłoną wody, nie ulegają łatwo inwazji grzybów i pleśni. Twarde drewno egzotyczne jest odporne na ścieranie, więc taras z niego może być wykonany nawet równo z poziomem gruntu. Naniesiony piasek nie zniszczy szybko nawierzchni.

Deski z drewna europejskiego i drewna krajowego

Z gatunków europejskich stosuje się deski z modrzewia syberyjskiego i sosny karelskiej. Drewno drzew rosnących na Dalekiej Północy ma bardzo małe przyrosty roczne, więc jest twarde i stabilne. Srebrnoszary kolor naturalnie patynującego modrzewia syberyjskiego jest przez wielu uważany za najpiękniejsze wybarwienie drewnianego tarasu. Spośród rodzimych gatunków najczęściej wykorzystuje się jesion, dąb, modrzew europejski, sosnę, świerk. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się na tarasie gatunki liściaste.

Termodrewno

Jeszcze lepiej będzie się zachowywać termodrewno. Obróbce termicznej poddaje się najczęściej drewno jesionowe, bukowe, dębowe i sosnowe. Termodrewno powstaje przez poddanie drewna działaniu wysokiej temperatury (150-220oC) bez użycia środków chemicznych. Dzięki temu zabiegowi materiał jest trwalszy i stabilniejszy niż naturalny. W trakcie tego procesu w drewnie zostają zabite wszelkie mikroorganizmy, więc jest ono odporniejsze na działanie grzybów i pleśni. Znacznie zmniejszone zostały skurcz i pęcznienie, dlatego w niesprzyjających warunkach atmosferycznych drewno nie ulegnie takim odkształceniom jak naturalne. Na skutek działania wysokiej temperatury wzrosła kruchość drewna, więc należy zachować większą ostrożność podczas montażu na wkręty, bo w trakcie skręcania deska może się rozłupać. Obróbka termiczna zmienia kolor drewna. Rodzimy jesion może wyglądać jak gatunek egzotyczny.

Parametry desek na taras

Wilgotność desek i paneli na taras powinna wynosić 20-30%. Żeby elementy długo wytrzymały na zewnątrz, powinny być zrobione z drewna struganego, impregnowanego ciśnieniowo, powleczone olejem bądź nasycone innym preparatem ochronnym. Zabezpieczać trzeba każde drewno, także egzotyczne i termodrewno. W przeciwnym wypadku jego żywot będzie krótszy. Ponadto po pewnym czasie deski zszarzeją pod wpływem promieniowania UV. Drewno musi być zabezpieczone ze wszystkich stron, a nie tylko z wierzchu. Należy także pamiętać o ochronie płaszczyzn cięcia, dlatego podczas montażu tarasu najpierw trzeba dociąć deski, potem je zabezpieczyć i dopiero zamocować. Nie wolno zapominać o ochronie legarów przed korozją biologiczną. Drewno należy zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych, grzybów i pleśni.

Autor: Łukasz Urbański

Drewno modrzewiowe pozostawione w stanie naturalnym z biegiem czasu nabiera szlachetnej srebrnoszarej patyny

Impregnacja desek tarasowych

Trzeba szukać takich preparatów, które mają wyraźnie określone przeznaczenie – do tarasów. Wielu producentów wskazuje nawet, czy produkt powinno się stosować do drewna egzotycznego, czy do rodzimego. Najlepszy jest olej do tarasów, bo pozwala drewnu oddychać – oddawać zgromadzoną wilgoć, a jednocześnie zdecydowanie ogranicza jej wnikanie w strukturę desek. Innym sposobem zabezpieczenia desek tarasowych jest ich impregnowanie. Powinno się używać do tego preparatów z filtrami UV lub z barwnikami, które same pełnią tę funkcję ochronną. Zabiegi pielęgnacyjne należy powtarzać zgodnie z zaleceniami producenta. Tarasy olejowane najlepiej jest konserwować dwa razy w roku.

Przeczytaj dodatkowo:
Nawożenie roślin balkonowych. Dlaczego kwiaty...

Nawożenie kwiatów balkonowych to, obok podlewania, najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Jeśli chcemy...

Cegła w ogrodzie. Architektura ogrodowa z...

Cegła w ogrodzie to materiał naturalny, trwały, a przy tym bardzo efektowny. Klinkier może się mienić...

Taras drewniany, deski elewacyjne i podbiciowe –...

Masz taras drewniany lub balkon pokryty deskami? A może właśnie planujesz jego budowę lub remont? Jeśli tak,...

Co wybrać na taras: deski drewniane czy...

Urządzając taras zastanawiamy się często, z jakiego materiału zrobić nawierzchnię. Do wyboru mamy deski...

Wykończenie balkonu. Mocowanie balustrady - jak...

Mocowanie balustrady to jeden z ostatnich etapów wykańczania balkonu. Nie zawsze przebiega on...