| muratordom.pl » Ogród » Tarasy, balkony » Taras drewniany. Jak wybrać odpowiednie deski tarasowe?

Taras drewniany. Jak wybrać odpowiednie deski tarasowe?

Nawierzchnię tarasu drewnianego wykonuje się oczywiście z desek tarasowych. Mniej oczywisty jest jednak wybór konkretnych desek na taras, bo tych jest bardzo wiele. Czy zdecydować się na drewno egzotyczne, czy na drewno krajowe? A może lepiej wykończyć taras termodrewnem?

Deski tarasowe cieszą się niezmienna popularnością. Ciekawą propozycją jest też drewno poddane obróbce termicznej, dzięki której materiał naturalny ma zwiększoną odporność na czynniki atmosferyczne. Kupić można same deski lub gotowe systemy tarasowe, czyli deski w komplecie z legarami oraz elementami mocującymi.

Deski tarasowe z drewna egzotycznego

Na tarasie sprawdzi się drewno twarde, o jak największej gęstości, odporne na warunki atmosferyczne. Z gatunków egzotycznych do zastosowań zewnętrznych najlepsze są tek, ipe (lapacho), bangkirai, cumaru. Zawierają one bardzo dużo substancji oleistych, dlatego nie chłoną wody, nie ulegają łatwo inwazji grzybów i pleśni. Twarde drewno egzotyczne jest odporne na ścieranie, więc taras z niego może być wykonany nawet równo z poziomem gruntu. Naniesiony piasek nie zniszczy szybko nawierzchni.

Deski z drewna europejskiego i drewna krajowego

Z gatunków europejskich stosuje się deski z modrzewia syberyjskiego i sosny karelskiej. Drewno drzew rosnących na Dalekiej Północy ma bardzo małe przyrosty roczne, więc jest twarde i stabilne. Srebrnoszary kolor naturalnie patynującego modrzewia syberyjskiego jest przez wielu uważany za najpiękniejsze wybarwienie drewnianego tarasu. Spośród rodzimych gatunków najczęściej wykorzystuje się jesion, dąb, modrzew europejski, sosnę, świerk. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się na tarasie gatunki liściaste.

Termodrewno

Jeszcze lepiej będzie się zachowywać termodrewno. Obróbce termicznej poddaje się najczęściej drewno jesionowe, bukowe, dębowe i sosnowe. Termodrewno powstaje przez poddanie drewna działaniu wysokiej temperatury (150-220oC) bez użycia środków chemicznych. Dzięki temu zabiegowi materiał jest trwalszy i stabilniejszy niż naturalny. W trakcie tego procesu w drewnie zostają zabite wszelkie mikroorganizmy, więc jest ono odporniejsze na działanie grzybów i pleśni. Znacznie zmniejszone zostały skurcz i pęcznienie, dlatego w niesprzyjających warunkach atmosferycznych drewno nie ulegnie takim odkształceniom jak naturalne. Na skutek działania wysokiej temperatury wzrosła kruchość drewna, więc należy zachować większą ostrożność podczas montażu na wkręty, bo w trakcie skręcania deska może się rozłupać. Obróbka termiczna zmienia kolor drewna. Rodzimy jesion może wyglądać jak gatunek egzotyczny.

Parametry desek na taras

Wilgotność desek i paneli na taras powinna wynosić 20-30%. Żeby elementy długo wytrzymały na zewnątrz, powinny być zrobione z drewna struganego, impregnowanego ciśnieniowo, powleczone olejem bądź nasycone innym preparatem ochronnym. Zabezpieczać trzeba każde drewno, także egzotyczne i termodrewno. W przeciwnym wypadku jego żywot będzie krótszy. Ponadto po pewnym czasie deski zszarzeją pod wpływem promieniowania UV. Drewno musi być zabezpieczone ze wszystkich stron, a nie tylko z wierzchu. Należy także pamiętać o ochronie płaszczyzn cięcia, dlatego podczas montażu tarasu najpierw trzeba dociąć deski, potem je zabezpieczyć i dopiero zamocować. Nie wolno zapominać o ochronie legarów przed korozją biologiczną. Drewno należy zabezpieczyć przed działaniem czynników atmosferycznych, grzybów i pleśni.

Autor: Łukasz Urbański

Drewno modrzewiowe pozostawione w stanie naturalnym z biegiem czasu nabiera szlachetnej srebrnoszarej patyny

Impregnacja desek tarasowych

Trzeba szukać takich preparatów, które mają wyraźnie określone przeznaczenie – do tarasów. Wielu producentów wskazuje nawet, czy produkt powinno się stosować do drewna egzotycznego, czy do rodzimego. Najlepszy jest olej do tarasów, bo pozwala drewnu oddychać – oddawać zgromadzoną wilgoć, a jednocześnie zdecydowanie ogranicza jej wnikanie w strukturę desek. Innym sposobem zabezpieczenia desek tarasowych jest ich impregnowanie. Powinno się używać do tego preparatów z filtrami UV lub z barwnikami, które same pełnią tę funkcję ochronną. Zabiegi pielęgnacyjne należy powtarzać zgodnie z zaleceniami producenta. Tarasy olejowane najlepiej jest konserwować dwa razy w roku.

Przeczytaj dodatkowo:
Pomysłowa aranżacja balkonu. Drewniane meble z...

Marzysz o pięknym i przytulnym balkonie z wydzieloną strefą wypoczynkową oraz miejscem dla dziecka? Zobacz,...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Skarpy przy tarasie i murki oporowe. Jak...

Jak za pomocą roslin i małej architektury połaczyć wyniesiony taras z ogrodem? Można zbudować murki oporowe,...

Jak zabezpieczyć drewniany taras przed zimą?

Drewniany taras trzeba odpowiednio zabezpieczyć na zimę, aby latem nie wymagał ponownej renowacji....

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Jakie kwiaty balkonowe sadzić na słonecznym, a...

Aranżując zieleń na balkonie należy zwracać uwagę nie tylko na estetykę i dobrą kompozycję, ale także na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.