| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Kamień w ogrodzie. Jaki rodzaj kamienia ogrodowego najlepiej wybrać?

Kamień w ogrodzie. Jaki rodzaj kamienia ogrodowego najlepiej wybrać?

Kamień to naturalny budulec powszechnie stosowany w ogrodzie. Poszczególne kamienie ogrodowe różnią się wyglądem i właściwościami. W czym można wybierać? Jaki rodzaj kamienia najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie?

Marzeniem wielu właścicieli ogrodów jest uzyskanie harmonii pomiędzy zielenią, kamieniem i wodą. Urządzając ogród należy dobierać elementy tak, aby wzajemnie się uzupełniały.

Kamień jest jednak materiałem specyficznym – ochładza ogród. Nie można przesadzić z jego ilością – ogród wyłożony kamieniem będzie wyglądał topornie i nienaturalnie. Nie powinno się również mieszać wielu różnorodnych gatunków kamieni, gdyż będą się zlewały i nie dadzą odpowiedniego wizualnego efektu. Przy ozdabianiu ogrodu (np.: skalniaka) należy pamiętać, aby kamieni nie układać na sztorc.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kamieni ogrodowych

Wybierając kamień ogrodowy należy zwracać uwagę na jego kolorystykę, powierzchnię (zwłaszcza przy budowie ścieżek i schodów), wytrzymałość na ścieranie, obciążenia i czynniki atmosferyczne. Kamień wykorzystuje się w formie naturalnej, rozdrobnionej, jako płyty i kostki. Wybór zależy od stylu ogrodu, elementów trwałych (dom, budynki gospodarcze, ogrodzenie) i zmysłu estetycznego właściciela ogrodu

Popularne kamienie stosowane w ogrodzie

  • Piaskowiec – to dosyć kruchy, łupliwy budulec. Przy odpowiedniej wprawie można go formować, np.: z użyciem gumowego młotka. Jest mało odporny również na ścieranie i nasiąkanie. Bardziej wytrzymałe są „bryły” z widocznymi czerwonymi pasmami rudy. Największą zaletą piaskowca są jego walory estetycznie i umiarkowanie niska cena. Piaskowy kolor (o różnych odcieniach) łatwo komponować w każdym ogrodzie. Często stosuje się go do tworzenia murków oporowych oraz murowanych altan. Pomimo swoich właściwości służy również do budowy schodów i nawierzchni.
  • Granit – to twardy i wytrzymały budulec o różnorodnej barwie (szara, żółta, różowawa, czarna). Jest odporny na ścieranie i nasiąkanie. Jednocześnie łatwo się obrabia – szlifuje i poleruje. Pasuje do ogrodów każdego typu – nawet naturalistycznego. Znajduje wszechstronne zastosowanie – w ogrodzeniach, nawierzchniach, schodach, tarasach i skalniakach.
  • Serpentynit – skała z dużą ilością krzemianów ma niezwykle efektowny wygląd. Często posiada ciemne (najczęściej zielone) zabarwienie i nieregularną, chropowatą powierzchnię. Kamień jest wytrzymały, odporny na promieniowanie UV i nasiąkanie. Stosuje się go m.in. do budowy nawierzchni, dekoracji skarp i oczek wodnych. Coraz częściej wykorzystuje się go do wypełniania koszów i ogrodzeń gabionowych.
  • Wapień – ma jasne zabarwienie (w odcieniach bieli i szarości), jest mało odporny na nasiąkanie i ścieranie. Zwykle wymaga impregnacji. Skałę osadową wykorzystuje się do tworzenia ozdób (np.: posągi), budowy ogrodzeń i murków.
  • Kwarcyt – skała może mieć różną barwę (szarą, szaroniebieską, żołto-czerwoną lub brązową). Jest trwała i wytrzymała na obciążenia. W ogrodzie najczęściej wykorzystuje się ją do budowy ogrodzeń i dekoracji oczek wodnych.
  • Bazalt – skała ma zwykle barwę ciemnoszarą lub niemal czarną. Jest wytrzymała, trudna w obróbce, odporna na ścieranie i czynniki atmosferyczne. Dobrze sprawdza się przy budowie nawierzchni.
  • Marmur – może mieć białą, szarą, różową, zielonkawą lub czarną barwę. Łatwo szlifuje się i poleruje. Jest twardy i dość wytrzymały. Często wykorzystuje się go do budowy nawierzchni i schodów (mimo iż po deszczu jest śliski).
  • Porfir – tak potocznie określa się skały pochodzenia wulkanicznego lub żyłowego. Kamień jest wytrzymały, twardy, oporny. Ma ciemne zabarwienie. Często używa się w formie płyt do budowy nawierzchni.
Autor: thinkstockphotos.com

Wybór odpowiedniego rodzaju kamienia zależy od przeznaczenia, stylu w jakim urządzony jest ogród oraz indywidualnych preferencji

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Najpiękniejsze rośliny ozdobne na wrzosowisko

Wrzosowisko to pagórkowaty teren przepięknie obsadzony wrzosami. Taki uroczy zakątek można zbudować...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Krzewy ozdobne w ogrodzie: przegląd...

Wybieramy najładniejsze krzewy ozdobne do ogrodu. Krzewy uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie, czy...

Ptaki w ogrodzie. Rośliny, które są schronieniem...

Ptaki w ogrodzie to nasi naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami atakującymi rośliny i będącymi...

Najcenniejsze zioła do ogrodu. Zioła i ich...

Zioła i ich właściwości lecznicze: wybieramy najlepsze rośliny. Zioła warto uprawiać w ogrodzie z kilku...

Łąka kwietna czy wiejski ogródek? Łąka kwiatowa...

Łąka kwiatowa zamiast zwykłego trawnika. Przy domu letnim warto posadzić sprawdzone, przystosowane do...