| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Kamień w ogrodzie. Jaki rodzaj kamienia ogrodowego najlepiej wybrać?

Kamień w ogrodzie. Jaki rodzaj kamienia ogrodowego najlepiej wybrać?

Kamień to naturalny budulec powszechnie stosowany w ogrodzie. Poszczególne kamienie ogrodowe różnią się wyglądem i właściwościami. W czym można wybierać? Jaki rodzaj kamienia najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie?

Marzeniem wielu właścicieli ogrodów jest uzyskanie harmonii pomiędzy zielenią, kamieniem i wodą. Urządzając ogród należy dobierać elementy tak, aby wzajemnie się uzupełniały.

Kamień jest jednak materiałem specyficznym – ochładza ogród. Nie można przesadzić z jego ilością – ogród wyłożony kamieniem będzie wyglądał topornie i nienaturalnie. Nie powinno się również mieszać wielu różnorodnych gatunków kamieni, gdyż będą się zlewały i nie dadzą odpowiedniego wizualnego efektu. Przy ozdabianiu ogrodu (np.: skalniaka) należy pamiętać, aby kamieni nie układać na sztorc.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kamieni ogrodowych

Wybierając kamień ogrodowy należy zwracać uwagę na jego kolorystykę, powierzchnię (zwłaszcza przy budowie ścieżek i schodów), wytrzymałość na ścieranie, obciążenia i czynniki atmosferyczne. Kamień wykorzystuje się w formie naturalnej, rozdrobnionej, jako płyty i kostki. Wybór zależy od stylu ogrodu, elementów trwałych (dom, budynki gospodarcze, ogrodzenie) i zmysłu estetycznego właściciela ogrodu

Popularne kamienie stosowane w ogrodzie

  • Piaskowiec – to dosyć kruchy, łupliwy budulec. Przy odpowiedniej wprawie można go formować, np.: z użyciem gumowego młotka. Jest mało odporny również na ścieranie i nasiąkanie. Bardziej wytrzymałe są „bryły” z widocznymi czerwonymi pasmami rudy. Największą zaletą piaskowca są jego walory estetycznie i umiarkowanie niska cena. Piaskowy kolor (o różnych odcieniach) łatwo komponować w każdym ogrodzie. Często stosuje się go do tworzenia murków oporowych oraz murowanych altan. Pomimo swoich właściwości służy również do budowy schodów i nawierzchni.
  • Granit – to twardy i wytrzymały budulec o różnorodnej barwie (szara, żółta, różowawa, czarna). Jest odporny na ścieranie i nasiąkanie. Jednocześnie łatwo się obrabia – szlifuje i poleruje. Pasuje do ogrodów każdego typu – nawet naturalistycznego. Znajduje wszechstronne zastosowanie – w ogrodzeniach, nawierzchniach, schodach, tarasach i skalniakach.
  • Serpentynit – skała z dużą ilością krzemianów ma niezwykle efektowny wygląd. Często posiada ciemne (najczęściej zielone) zabarwienie i nieregularną, chropowatą powierzchnię. Kamień jest wytrzymały, odporny na promieniowanie UV i nasiąkanie. Stosuje się go m.in. do budowy nawierzchni, dekoracji skarp i oczek wodnych. Coraz częściej wykorzystuje się go do wypełniania koszów i ogrodzeń gabionowych.
  • Wapień – ma jasne zabarwienie (w odcieniach bieli i szarości), jest mało odporny na nasiąkanie i ścieranie. Zwykle wymaga impregnacji. Skałę osadową wykorzystuje się do tworzenia ozdób (np.: posągi), budowy ogrodzeń i murków.
  • Kwarcyt – skała może mieć różną barwę (szarą, szaroniebieską, żołto-czerwoną lub brązową). Jest trwała i wytrzymała na obciążenia. W ogrodzie najczęściej wykorzystuje się ją do budowy ogrodzeń i dekoracji oczek wodnych.
  • Bazalt – skała ma zwykle barwę ciemnoszarą lub niemal czarną. Jest wytrzymała, trudna w obróbce, odporna na ścieranie i czynniki atmosferyczne. Dobrze sprawdza się przy budowie nawierzchni.
  • Marmur – może mieć białą, szarą, różową, zielonkawą lub czarną barwę. Łatwo szlifuje się i poleruje. Jest twardy i dość wytrzymały. Często wykorzystuje się go do budowy nawierzchni i schodów (mimo iż po deszczu jest śliski).
  • Porfir – tak potocznie określa się skały pochodzenia wulkanicznego lub żyłowego. Kamień jest wytrzymały, twardy, oporny. Ma ciemne zabarwienie. Często używa się w formie płyt do budowy nawierzchni.
Autor: thinkstockphotos.com

Wybór odpowiedniego rodzaju kamienia zależy od przeznaczenia, stylu w jakim urządzony jest ogród oraz indywidualnych preferencji

Przeczytaj dodatkowo:
Popularne świerki do ogrodu. Świerki - uprawa,...

Podstawowe gatunki świerków zaleca się sadzić głównie w dużych ogrodach. Świerki to okazałe...

Rośliny miododajne do ogrodu: uprawa i...

Jak i jakie uprawiać rośliny miododajne w ogrodzie? W obliczu wymierania pszczół miodnych i samotnic...

Pnącza: rośliny wieloletnie, które otulą twój...

Wybieramy pnącza do ogrodu. Jeśli masz mały ogród i chcesz stworzyć zielone osłony zapewniających...

Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...

Najcenniejsze zioła do ogrodu. Zioła i ich...

Zioła i ich właściwości lecznicze: wybieramy najlepsze rośliny. Zioła warto uprawiać w ogrodzie z kilku...