| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Szkodniki iglaków: ochojnik, miodownica, tarczniki, miseczniki. Środki ochrony roślin

Szkodniki iglaków: ochojnik, miodownica, tarczniki, miseczniki. Środki ochrony roślin

Jeśli odnajdziemy na roślinach oznaki obecności szkodników iglaków: ochojnika, miodownicy, tarczników lub miseczników, trzeba zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. Zwalczanie tarczników czy ochojników wcale nie jest trudne. Zadbaj z nami o swoje iglaki.

Autor: Andrzej Szandomirski

Zdarza się, że iglaki nagle przestają rosnąć, igły żółkną i opadają – roślina marnieje. Przyjrzyj się pędom. Jeśli odnajdziesz na nich oznaki obecności szkodników iglaków, będziesz mógł rozpoznać intruza. Te szkodniki iglaków nie ogryzają igieł i pędów – wysysają z nich soki. Skutków żerowania nie widać natychmiast. Zaatakowane iglaki coraz bardziej słabną, a po pewnym czasie zamierają.

Szkodniki iglaków na żywotnikach zachodnich, czyli tujach:

 • odbarwienia pędów i łuskowatych igieł. Na pędach widać owalne, silnie wypukłe tarczki. Porażone iglaki są odwiedzane przez mrówki, które zbierają wytworzoną spadź - misecznik tujowiec.

Szkodniki iglaków na jałowcach i cyprysikach:

 • larwy i osobniki dorosłe (mszyce) żerujące pojedynczo lub w małych grupach pomiędzy igłami na dolnej stronie młodych pędów wierzchołkowych. Pojawiają się od maja. Atakują nie tylko jałowce, lecz również inne drzewa i krzewy iglaste - miodownica jałowcowa.
 • wygięte pędy i odbarwione igły. Na pędach białe, lekko wypukłe, owalne tarczki średnicy około 1 mm. Zagrożone są zwłaszcza starsze cyprysiki i jałowce – głównie kolumnowe odmiany jałowca pospolitego i wirginijskiego oraz rozłożyste jałowce sawińskie - tarcznik jałowcowiec.

Szkodniki iglaków na sosnach:

 • obfita, woskowa wydzielina, przypominająca drobne kłaczki waty, u nasady igieł - ochojnik sosnowy (szkodnik nie tworzy galasów).

Szkodniki iglaków na modrzewiach:

 • woskowa wydzielina wyglądająca jak puch - ochojnik świerkowo-modrzewiowy.

Szkodniki iglaków na jodłach:

 • liczne grupy młodych i dorosłych osobników, żerujące na dolnej stronie igieł. W miejscach żerowania pojawiają się żółtawe plamy. Z czasem igły i pędy pokrywają się obfitym, białym nalotem woskowym – wydzieliną wyglądającą jak wojłok. Porażone igły przedwcześnie opadają - ochojnik jodłowy.

Ochojniki

Są to drobne owady zaliczane do mszyc. Żerując, wprowadzają do pąków ślinę, a znajdujące się w niej enzymy powodują powstawanie na gałązkach szyszkowatych narośli – galasów. Wewnątrz narośli, w licznych komorach, bezpiecznie żerują i rosną młodociane formy szkodników. Kształt i barwa galasów wskazują na gatunek ochojnika, który zaatakował roślinę. Samice i larwy niektórych gatunków ochojników żerują pod kłaczkami woskowej wydzieliny.

Zwalczanie ochojników na świerkach:

 • usuwać i niszczyć galasy, zanim się otworzą i uwolnią ochojniki.
 • silnie porażone części rośliny wycinać i palić.
 • aby zniszczyć wszystkie formy ochojników, które przezimowały, można wczesną wiosną opryskać drzewka: preparatem olejowym Promanal 60 EC (2%) lub pyretroidem (na przykład Decis 2,5 EC – 0,05%; Sumi-alpha 050 EC – 0,04%; Fastac 10 EC – 0,015%).

Zwalczanie ochojników na modrzewiach:

 • ochojniki otoczone woskowym puchem opryskiwać w okresie wegetacji roślin preparatami układowymi (wnikają do rośliny), na przykład Orthene 75 SP – 0,1%

Miodownice

To też owady zaliczane do mszyc. Na ich wydzielinach, zwanych spadzią lub rosą miodową, rozwijają się grzyby sadzakowe. Ich grzybnia pokrywa igły czarnym nalotem, który również szkodzi roślinom, bo upośledza ich oddychanie i asymilację

Zwalczanie miodownic:

 • można zawierzyć naturalnym wrogom miodownic – biedronkom, które zwabiane na roślinę przez spadź, skutecznie niszczą te szkodniki;
 • jeżeli zdecydujemy się na środki chemiczne, musimy wybrać preparaty selektywne, to znaczy takie, które zabijają szkodniki, ale nie szkodzą pożytecznym owadom. Takimi preparatami są: Bio-Insect i Pirimor 50 DG (0,1%). Do roztworu, którym zamierzamy opryskać iglaki, należy dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń, żeby ciecz dokładniej zwilżyła rośliny. Zabieg wykonuje się po zauważeniu pierwszych kolonii miodownic na iglakach.

Miseczniki i tarczniki

To owady, których nieruchome samice oraz złożone przez nie jaja okryte są niewielkimi tarczkami. Larwy i samice wysysają soki z dolnej strony igieł oraz z kory pędów. Także te szkodniki obficie wydzielają spadź, na której rozwijają się grzyby sadzakowe.

Zwalczanie miseczników:

 • od początku lipca do połowy sierpnia, czyli w okresie, kiedy larwy wychodzą spod tarczek i rozchodzą się po roślinach, opryskiwać dwa lub trzy razy co 14 dni preparatem Actellic 500 EC w stężeniu 0,1%.

Zwalczanie tarczników:

 • w okresie wylęgania się larw (najlepiej już od połowy czerwca, gdy młode wychodzą spod tarczek samic) trzeba dwu-trzykrotnie opryskać rośliny preparatem Actellic 500 EC w stężeniu 0,1%.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jesień w ogrodzie: dmuchawa do liści. Sprawdź,...

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Spadające z drzew liście to zagrożenie dla kondycji trawnika....

Wiosenne prace w ogrodzie. Sadzenie kwiatów,...

Wiosna to czas wytężonej pracy w ogrodzie. To najbardziej pracowita pora roku dla każdego właściciela ogrodu....

Zobacz jak przeprowadzić pielęgnację ogrodu przed...

Jesienną pielęgnacje ogrodu należy zacząć od prac porządkowych. To najlepszy czas na sadzenie iglaków...

Przygotowanie ogrodu do zimy. Rododendrony. Film

Rododendrony to krzewy, które bez odpowiedniego przygotowania nie przetrwają mroźnej zimy. Jeśli więc...

Sposób na mrówki w ogrodzie. Jak skutecznie z...

Zastanawiasz się, jakie metody zastosować, aby pozbyć się mrówek z ogrodu? Oto kilka sprawdzonych...

Pielęgnacja drzew owocowych - jak chronić je...

Walka z chorobami i szkodnikami drzew owocowych trwa w zasadzie przez cały rok. Duże znaczenie mają działania...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.