| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Jesień w ogrodzie. Przygotuj ogród na kolejny sezon

Jesień w ogrodzie. Przygotuj ogród na kolejny sezon

Jesień to dobry moment, żeby pomyśleć o następnym roku, zastanowić się, co zmienić na działce, jakie nowe rośliny posadzić. Wiosną na to wszystko może nie być czasu. Pomyśl o sadzeniu krzewów. Zobacz jak sadzić róże.

Wiele prac związanych z pielęgnacją ogrodu i uprawą roślin wykonuje się pod koniec starego sezonu albo u progu nowego. Wiosna to jednak w ogrodzie gorący okres – w krótkim czasie kumuluje się dużo zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego te, które można, warto przeprowadzić na jesieni.

Dobry czas na sadzenie róż

Październik to najlepszy termin na sadzenie róż z odkrytymi korzeniami. Wtedy szybko się ukorzeniają, bo ziemia jest dostatecznie ciepła i wilgotna. Poza tym jesienią oferta odmian jest znacznie większa niż wiosną. Kupując krzewy, zwracaj uwagę na to, żeby ich pędy były dorodne i nieprzesuszone – poznasz to po tym, że skórka jest jędrna i nie marszczy się – a korzenie obsypane wilgotną ziemią i zabezpieczone folią. Stanowisko przeznaczone w ogrodzie dla róż powinno być słoneczne, lepiej ich jednak nie sadzić przy południowych ścianach budynków, które latem bardzo się nagrzewają. W takim miejscu rośliny szybciej przekwitają, zdarza się też, że kwiaty (szczególnie o ciemnej barwie) ulegają poparzeniom. Susza i upał sprzyjają też rozwojowi szkodników, zwłaszcza przędziorków. Róże dobrze rosną w piaszczysto-gliniastej glebie o dużej zawartości próchnicy. Tę w ogrodzie przekopuj na głębokość 40-50 cm i użyźniaj, najlepiej przekompostowanym obornikiem, który stosuj w ilości 4-8 kg/m2. Zamiast obornika możesz użyć dojrzałego kompostu albo kupić gotowe podłoże dla róż. Przed ich posadzeniem przytnij korzenie na długość 20-25 cm, a złamane i uszkodzone usuń. Następnie zanurz je na kilka godzin w wodzie. Rośliny sadź na taką głębokość, żeby miejsce okulizacji (czyli to, w którym podkładka jest zrośnięta ze szlachetną odmianą) znalazło się mniej więcej 5 cm poniżej powierzchni ziemi. Posadzone zbyt płytko zimą mogą przemarznąć. Krzewy obficie podlewaj, a przed nastaniem mrozu obsyp 30-centymetrowymi kopczykami ziemi.

Sadzenie krzewów i drzew z odkrytymi korzeniami

W takiej postaci oferowane są przede wszystkim gatunki owocowe. Z odkrytymi korzeniami warto też kupować rośliny żywopłotowe. Są sporo tańsze od uprawianych w pojemnikach, a przecież na żywopłot potrzeba ich dużo. Podobnie jak przy wyborze róż sprawdzamy, czy rośliny nie są przesuszone i czy są zdrowe. Ich korzenie po wykopaniu ze szkółki powinny być obsypane ziemią i owinięte folią.

Przeczytaj dodatkowo:
Przycinanie drzew owocowych - jak robić to...

Cięcie drzew owocowych jest zabiegiem koniecznym, gdyż w znacznym stopniu przyczynia się do uzyskania...

Sposób na kreta, mszyce i nornice w ogrodzie....

Szkodniki w ogrodzie nie są mile widziane, niszczą efekty pracy i potrafią wyrządzić wiele szkód....

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Kompostownik w ogrodzie: jak zrobić, gdzie...

Jesień to najlepsza pora na zakładanie kompostownika. To bardzo dobry sposób na zagospodarowanie...

ZIEMIA OGRODOWA - co zrobić, aby rośliny dobrze...

Tajemnica pięknego ogrodu leży w jakości ziemi ogrodowej. Jeżeli przed posadzeniem roślin zatroszczysz się o...

Mikoryza – jak stosować szczepionki w ogrodzie?

Uprawę roślin można znacznie usprawnić wykorzystując naturalny proces zachodzący w przyrodzie. Tym zjawiskiem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.