| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Jesień w ogrodzie. Przygotuj ogród na kolejny sezon

Jesień w ogrodzie. Przygotuj ogród na kolejny sezon

Jesień to dobry moment, żeby pomyśleć o następnym roku, zastanowić się, co zmienić na działce, jakie nowe rośliny posadzić. Wiosną na to wszystko może nie być czasu. Pomyśl o sadzeniu krzewów. Zobacz jak sadzić róże.

Wiele prac związanych z pielęgnacją ogrodu i uprawą roślin wykonuje się pod koniec starego sezonu albo u progu nowego. Wiosna to jednak w ogrodzie gorący okres – w krótkim czasie kumuluje się dużo zabiegów pielęgnacyjnych. Dlatego te, które można, warto przeprowadzić na jesieni.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dobry czas na sadzenie róż

Październik to najlepszy termin na sadzenie róż z odkrytymi korzeniami. Wtedy szybko się ukorzeniają, bo ziemia jest dostatecznie ciepła i wilgotna. Poza tym jesienią oferta odmian jest znacznie większa niż wiosną. Kupując krzewy, zwracaj uwagę na to, żeby ich pędy były dorodne i nieprzesuszone – poznasz to po tym, że skórka jest jędrna i nie marszczy się – a korzenie obsypane wilgotną ziemią i zabezpieczone folią. Stanowisko przeznaczone w ogrodzie dla róż powinno być słoneczne, lepiej ich jednak nie sadzić przy południowych ścianach budynków, które latem bardzo się nagrzewają. W takim miejscu rośliny szybciej przekwitają, zdarza się też, że kwiaty (szczególnie o ciemnej barwie) ulegają poparzeniom. Susza i upał sprzyjają też rozwojowi szkodników, zwłaszcza przędziorków. Róże dobrze rosną w piaszczysto-gliniastej glebie o dużej zawartości próchnicy. Tę w ogrodzie przekopuj na głębokość 40-50 cm i użyźniaj, najlepiej przekompostowanym obornikiem, który stosuj w ilości 4-8 kg/m2. Zamiast obornika możesz użyć dojrzałego kompostu albo kupić gotowe podłoże dla róż. Przed ich posadzeniem przytnij korzenie na długość 20-25 cm, a złamane i uszkodzone usuń. Następnie zanurz je na kilka godzin w wodzie. Rośliny sadź na taką głębokość, żeby miejsce okulizacji (czyli to, w którym podkładka jest zrośnięta ze szlachetną odmianą) znalazło się mniej więcej 5 cm poniżej powierzchni ziemi. Posadzone zbyt płytko zimą mogą przemarznąć. Krzewy obficie podlewaj, a przed nastaniem mrozu obsyp 30-centymetrowymi kopczykami ziemi.

Sadzenie krzewów i drzew z odkrytymi korzeniami

W takiej postaci oferowane są przede wszystkim gatunki owocowe. Z odkrytymi korzeniami warto też kupować rośliny żywopłotowe. Są sporo tańsze od uprawianych w pojemnikach, a przecież na żywopłot potrzeba ich dużo. Podobnie jak przy wyborze róż sprawdzamy, czy rośliny nie są przesuszone i czy są zdrowe. Ich korzenie po wykopaniu ze szkółki powinny być obsypane ziemią i owinięte folią.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Cięcie drzew ozdobnych - zasady, terminy,...

Cięcie drzew to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiedni pokrój. Coroczne, prawidłowo...

Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...

Szkodniki iglaków: tarczniki, ochojnik,...

Aby zwalczyć szkodniki iglaków: tarczniki, ochojnika, miodownicę, miseczniki, trzeba zastosować...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Cięcie drzew owocowych – terminy i zasady

Cięcie drzew owocowych ma wpływ na ich kondycję i owocowanie. Reguluje też wzrost rośliny. Sprawdź, jakie są...