| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Ogrodzenia panelowe z drewna. Na co zwracać uwagę wybierając gotowy płot drewniany?
Ogrodzenia drewniane

Ogrodzenia panelowe z drewna. Na co zwracać uwagę wybierając gotowy płot drewniany?

Ogrodzenia drewniane to już nie tylko tradycyjny płot. Bardzo popularne stały się ostatnio systemy ogrodzeń panelowych i przęsłowych. Są niedrogie, gotowe do szybkiego i łatwego montażu, zazwyczaj nie trzeba ich nawet impregnować, więc ogrodzenie powstaje szybko i sprawnie. Sprawdź, co warto wiedzieć o drewnianych systemach ogrodzeniowych.

Najlepsze drewno na ogrodzenie systemowe drewniane

Drewniane ogrodzenia systemowe wykonuje się z różnych gatunków drewna - sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego, a nawet gatunków egzotycznych. Drewno może być tylko zaimpregnowane ciśnieniowo albo wykończone bejcą, lakierobejcą lub olejem.

Trwałość drewnianego płotu jest obliczana na mniej więcej 15 lat – oczywiście pod warunkiem że elementy nie mają bezpośredniego kontaktu z gruntem.

Autor: Andrewex

Systemowy drewniany płot ryflowany jest bardzo stabilny. Stanowi solidne zabezpieczenie przed nieproszonym gościem  (fot. Andrewex)

Autor: Jagram

Niewysokie drewniane ogrodzenia przęsłowe sprawdzą się w miejscach, gdzie chcemy tylko zasygnalizować granice między działkami (fot. Jagram)

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ogrodzenie drewniane panelowe czy przęsłowe?

Ogrodzenia panelowe w zewnętrznej ramie mają wypełnienie z cienkich listew. Natomiast solidne ogrodzenia przęsłowe wykonane są ze sztachet drewnianych przytwierdzonych do stalowych profili. Te drugie wyglądają jak tradycyjny drewniany płot, cieszą się więc sporą popularnością.

Montaż ogrodzenia systemowego z drewna

Ogrodzenia panelowe mocuje się za pomocą łączników z wkrętem do drewnianych słupków z kantówek o przekrojach 7 x 7 i 9 x 9 cm. Słupki te wcześniej umieszcza się w gruncie, w metalowych szpicach bądź przytwierdza do stalowych obejm zatopionych w betonowych stopach fundamentowych.

Drewniane ogrodzenia przęsłowe montuje się podobnie jak te z metalu. W zależności od tego, czy słupki są systemowe czy wymurowane na miejscu, przęsła mocuje się do nich za pomocą śrub i nitów lub specjalnych obejm albo kołkami rozporowymi lub łącznikami uprzednio wmurowanymi w słupek. Przęsła można również umieszczać w przytwierdzonych do ogrodzenia ramach.

Przeczytaj dodatkowo:
Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju,...

Początek wiosny to czas na mycie i czyszczenie kostki brukowej, która łatwo chłonie wodę i się brudzi....

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Oświetlenie ogrodowe - pomysły na oświetlenie...

Oświetlenie ogrodowe ułatwi poruszanie się po działce wieczorem. Światło powinno być skierowane na...

Efektowna mozaika kamienna w ogrodzie. Układanie...

Mozaika kamienna podkreśla rangę miejsca, urozmaica przestrzeń, przełamuje monotonię podjazdu do domu....

Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...