| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Ogrodzenia panelowe z drewna. Na co zwracać uwagę wybierając gotowy płot drewniany?
Ogrodzenia drewniane

Ogrodzenia panelowe z drewna. Na co zwracać uwagę wybierając gotowy płot drewniany?

Ogrodzenia drewniane to już nie tylko tradycyjny płot. Bardzo popularne stały się ostatnio systemy ogrodzeń panelowych i przęsłowych. Są niedrogie, gotowe do szybkiego i łatwego montażu, zazwyczaj nie trzeba ich nawet impregnować, więc ogrodzenie powstaje szybko i sprawnie. Sprawdź, co warto wiedzieć o drewnianych systemach ogrodzeniowych.

Najlepsze drewno na ogrodzenie systemowe drewniane

Drewniane ogrodzenia systemowe wykonuje się z różnych gatunków drewna - sosnowego, świerkowego, modrzewiowego, dębowego, a nawet gatunków egzotycznych. Drewno może być tylko zaimpregnowane ciśnieniowo albo wykończone bejcą, lakierobejcą lub olejem.

Trwałość drewnianego płotu jest obliczana na mniej więcej 15 lat – oczywiście pod warunkiem że elementy nie mają bezpośredniego kontaktu z gruntem.

Autor: Andrewex

Systemowy drewniany płot ryflowany jest bardzo stabilny. Stanowi solidne zabezpieczenie przed nieproszonym gościem  (fot. Andrewex)

Autor: Jagram

Niewysokie drewniane ogrodzenia przęsłowe sprawdzą się w miejscach, gdzie chcemy tylko zasygnalizować granice między działkami (fot. Jagram)

Ogrodzenie drewniane panelowe czy przęsłowe?

Ogrodzenia panelowe w zewnętrznej ramie mają wypełnienie z cienkich listew. Natomiast solidne ogrodzenia przęsłowe wykonane są ze sztachet drewnianych przytwierdzonych do stalowych profili. Te drugie wyglądają jak tradycyjny drewniany płot, cieszą się więc sporą popularnością.

Montaż ogrodzenia systemowego z drewna

Ogrodzenia panelowe mocuje się za pomocą łączników z wkrętem do drewnianych słupków z kantówek o przekrojach 7 x 7 i 9 x 9 cm. Słupki te wcześniej umieszcza się w gruncie, w metalowych szpicach bądź przytwierdza do stalowych obejm zatopionych w betonowych stopach fundamentowych.

Drewniane ogrodzenia przęsłowe montuje się podobnie jak te z metalu. W zależności od tego, czy słupki są systemowe czy wymurowane na miejscu, przęsła mocuje się do nich za pomocą śrub i nitów lub specjalnych obejm albo kołkami rozporowymi lub łącznikami uprzednio wmurowanymi w słupek. Przęsła można również umieszczać w przytwierdzonych do ogrodzenia ramach.

Ogrodzenie drewniane. Jakie drewno jest najlepsze na płot?

Mimo, że ogrodzenie drewniane wymaga starannej konserwacji i odnawiania co kilka lat, ma wielu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Lakierobejca do malowania mebli ogrodowych. Jak...

Drewniane meble ogrodowe trzeba od czasu do czasu pomalować. Można do tego użyć lakierobejcy, która...

Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w...

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia domu ma kolosalne znaczenie. Wyznacza ono granicę działki,...

Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta...

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz...

Nowoczesne ogrodzenia betonowe - rodzaje...

Jeszcze do niedawna ogrodzenia betonowe kojarzyły się z wysokimi i zamkniętymi murami. Obecnie można spotkać...

Jak zabezpieczyć drewniane ogrodzenie? Ochrona i...

Ekspert radzi, jak zabezpieczyć drewniane ogrodzenie. Jak impregnować i chronić drewno, by było trwałe i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.