| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Nawierzchnie i murki betonowe w ogrodzie. Zobacz, jakie cuda zrobisz z betonu (ZDJĘCIA)

Nawierzchnie i murki betonowe w ogrodzie. Zobacz, jakie cuda zrobisz z betonu (ZDJĘCIA)

Nawierzchnie i murki betonowe w ogrodzie mogą urodą z powodzeniem konkurować z kamiennymi, klinkierowymi lub drewnianymi. Beton jest w dodatku bardzo odporny na warunki atmosferyczne, trudniej się brudzi, nie porasta glonami i nawet po zamoczeniu nie jest śliski. Zobacz, jak wspaniały efekt możesz dzięki niemu uzyskać w swoim ogrodzie.

Do czego beton w ogrodzie?

W ogrodzie betonowe elementy stosowane są przede wszystkim do utwardzania nawierzchni. Beton można wykorzystać także do budowy ścianek oporowych, schodów, ogrodzenia czy gazonów kwiatowych.

Często w skład jednej kolekcji wchodzą kostki, płyty i kształtki dopasowane nie tylko barwą i fakturą (co umożliwia jednorodne stylistycznie zagospodarowanie działki – od elewacji domu i ogrodzenia, po nawierzchnie czy murki), ale także wielkością – ich moduły łatwo można łączyć bez konieczności docinania i żmudnego dopasowywania. To bardzo ułatwia i przyspiesza pracę.

Betonowe elementy mogą mieć dowolną barwę, zależnie od użytego pigmentu, i różną fakturę. Dzięki temu spośród wielu wzorów można wybrać takie, które będą pasowały do ogrodów tradycyjnych, nowoczesnych czy wiejskich. Nie bez znaczenia jest duża trwałość betonu, którą jeszcze można zwiększyć, nanosząc na jego powierzchnię odpowiedni impregnat

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zalety nawierzchni i murków betonowych

Beton to materiał mało nasiąkliwy i odporny na mróz, a więc mniej podatny na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych od drewna i wielu kamieni stosowanych w ogrodzie.

Beton trudniej się brudzi, nie porasta glonami i nawet po zmoczeniu nie jest śliski. Dlatego z powodzeniem może zastąpić te materiały, zwłaszcza że imitacje bywają bardzo dobre i często nawet z bliska trudno je odróżnić od oryginału.

Beton jak kamień

Z betonu wykonywane są między innymi imitacje granitów, łupków, piaskowców, wapieni i trawertynu. Powierzchnia elementów jest uszlachetniana przez płukanie, szczotkowanie, a także profilowanie, które nadaje jej naturalny „kamienny” wygląd. Faktura elementów bywa nierówna, szorstka i porowata lub przeciwnie – gładka i miejscami błyszcząca, jakby wyślizgana przez lata użytkowania.

Niekiedy widoczne są charakterystyczne dla wielu skał łuszczenia i warstwowe ułożenia złoża. Także barwy do złudzenia odwzorowują kolory skał występujących w naturze. Częstym zabiegiem jest postarzanie elementów przez obijanie ich krawędzi.

Elementy przypominające kamień są wykorzystywane na nawierzchnie, ale też do wznoszenia schodów, podwyższonych rabat i murków. W przeciwieństwie do naturalnych kamieni, które w trakcie budowy trzeba mozolnie dobierać, tu zestawia się pasujące do siebie moduły.

Beton jak drewno

W ofercie firm można znaleźć elementy imitujące deski, bale litego drewna, bruk drewniany, pocięte w plastry pnie, a także zużyte podkłady kolejowe. Często zachowana jest niejednorodna, chropowata faktura do złudzenia przypominająca drewno. Widoczne są słoje, sęki i przebarwienia. Elementy te zwykle służą do wykładania tarasów, utwardzania ścieżek, budowy ścianek oporowych, obrzeży i schodów.

Przeczytaj dodatkowo:
Mycie, czyszczenie i konserwacja kostki brukowej,...

Dokładne mycie, skrupulatne czyszczenie, konserwacja i pielęgnacja kostki brukowej to cztery najważniejsze...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Jak zbudować ogrodzenie murowane? Słupki z...

Zobacz, jak wygląda budowa ogrodzenia murowanego z przęsłami stalowymi. Poznaj zasady wykonywania...

Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak...

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy...

Ile kosztuje ogrodzenie. Przykładowe kosztorysy 9...

Od czego zależy cena ogrodzenia? Czy decydują o tym materiały? A może równie duże znaczenie ma...