| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Nawierzchnie i murki betonowe w ogrodzie. Zobacz, jakie cuda zrobisz z betonu (ZDJĘCIA)

Nawierzchnie i murki betonowe w ogrodzie. Zobacz, jakie cuda zrobisz z betonu (ZDJĘCIA)

Nawierzchnie i murki betonowe w ogrodzie mogą urodą z powodzeniem konkurować z kamiennymi, klinkierowymi lub drewnianymi. Beton jest w dodatku bardzo odporny na warunki atmosferyczne, trudniej się brudzi, nie porasta glonami i nawet po zamoczeniu nie jest śliski. Zobacz, jak wspaniały efekt możesz dzięki niemu uzyskać w swoim ogrodzie.

Do czego beton w ogrodzie?

W ogrodzie betonowe elementy stosowane są przede wszystkim do utwardzania nawierzchni. Beton można wykorzystać także do budowy ścianek oporowych, schodów, ogrodzenia czy gazonów kwiatowych.

Często w skład jednej kolekcji wchodzą kostki, płyty i kształtki dopasowane nie tylko barwą i fakturą (co umożliwia jednorodne stylistycznie zagospodarowanie działki – od elewacji domu i ogrodzenia, po nawierzchnie czy murki), ale także wielkością – ich moduły łatwo można łączyć bez konieczności docinania i żmudnego dopasowywania. To bardzo ułatwia i przyspiesza pracę.

Betonowe elementy mogą mieć dowolną barwę, zależnie od użytego pigmentu, i różną fakturę. Dzięki temu spośród wielu wzorów można wybrać takie, które będą pasowały do ogrodów tradycyjnych, nowoczesnych czy wiejskich. Nie bez znaczenia jest duża trwałość betonu, którą jeszcze można zwiększyć, nanosząc na jego powierzchnię odpowiedni impregnat

Zalety nawierzchni i murków betonowych

Beton to materiał mało nasiąkliwy i odporny na mróz, a więc mniej podatny na niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych od drewna i wielu kamieni stosowanych w ogrodzie.

Beton trudniej się brudzi, nie porasta glonami i nawet po zmoczeniu nie jest śliski. Dlatego z powodzeniem może zastąpić te materiały, zwłaszcza że imitacje bywają bardzo dobre i często nawet z bliska trudno je odróżnić od oryginału.

Beton jak kamień

Z betonu wykonywane są między innymi imitacje granitów, łupków, piaskowców, wapieni i trawertynu. Powierzchnia elementów jest uszlachetniana przez płukanie, szczotkowanie, a także profilowanie, które nadaje jej naturalny „kamienny” wygląd. Faktura elementów bywa nierówna, szorstka i porowata lub przeciwnie – gładka i miejscami błyszcząca, jakby wyślizgana przez lata użytkowania.

Niekiedy widoczne są charakterystyczne dla wielu skał łuszczenia i warstwowe ułożenia złoża. Także barwy do złudzenia odwzorowują kolory skał występujących w naturze. Częstym zabiegiem jest postarzanie elementów przez obijanie ich krawędzi.

Elementy przypominające kamień są wykorzystywane na nawierzchnie, ale też do wznoszenia schodów, podwyższonych rabat i murków. W przeciwieństwie do naturalnych kamieni, które w trakcie budowy trzeba mozolnie dobierać, tu zestawia się pasujące do siebie moduły.

Beton jak drewno

W ofercie firm można znaleźć elementy imitujące deski, bale litego drewna, bruk drewniany, pocięte w plastry pnie, a także zużyte podkłady kolejowe. Często zachowana jest niejednorodna, chropowata faktura do złudzenia przypominająca drewno. Widoczne są słoje, sęki i przebarwienia. Elementy te zwykle służą do wykładania tarasów, utwardzania ścieżek, budowy ścianek oporowych, obrzeży i schodów.

Przeczytaj dodatkowo:
Formalności prawne przy budowie ogrodzenia. Czy...

Obecnie formalności związane z budową ogrodzenia zależą jedynie od jego wysokości. Jeżeli ogrodzenie nie...

Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w...

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia domu ma kolosalne znaczenie. Wyznacza ono granicę działki,...

Czyszczenie nawierzchni ogrodowych. Zamiatarki...

Od wiosny do zimy ścieżki ogrodowe, tarasy i podjazdy uporczywie się brudzą. Gromadzi się na nich piach,...

Ogrodzenia gabionowe – eleganckie dopełnienie...

Ogrodzenia gabionowe mają coraz więcej zwolenników. Są efektowne, izolują od hałasu, zanieczyszczeń i...

Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta...

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz...

Czyszczenie i pielęgnacja kostki brukowej przed...

Podpowiadamy, jak czyścić, impregnować i pielęgnować kostkę brukową, aby przetrwała zimę w nienagannym stanie.