| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Ładny wjazd na posesję: jakie ogrodzenie i brama wjazdowa

Ładny wjazd na posesję: jakie ogrodzenie i brama wjazdowa

Dobry wjazd na posesję to wygodna brama i eststyczne, miłe dla oka ogrodzenie. To je jako pierwsze widzą i oceniają goście. To nie tylko wizytówka Twojego domu, ale też najczęściej użytkowana część działki. Zadbaj o to, żeby była wygodna i zarazem reprezentacyjna.

Autor: Mariusz Bykowski

Parkan decyduje o pierwszym wrażeniu. Niewysoki kamienny mur zwieńczony czapą pnączy i ażurowa „przyjazna” furtka wydają się zapraszać do środka

Ogrodzenie, wjazd na posesję to elementy, z którymi codziennie obcujemy. To także pierwsza rzecz, jaką widzą (i oceniają) odwiedzający nas goście. Nic w ięc dziwnego, że powinny być ładne i zadbane, dopasowane do siebie stylistycznie i oczywiście funkcjonalne.

Ogrodzenie działki

Ogrodzenie jako pierwsze zwraca uwagę osób odwiedzających działkę. To ono buduje atmosferę. Niezbyt wysokie i ażurowe sprawia wrażenie przyjaznego oraz otwartego na gości, okazałe i masywne daje wyraźny sygnał – mój dom to moja twierdza.

Ogrodzenie murowane z kamieni, klinkieru lub bloczków betonowych osadza się na fundamencie sięgającym poniżej poziomu przemarzania gruntu (80-120 cm). Lekkie drewniane płoty mogą mieć fundament zagłębiony na 60-70 cm.

Projektując parkan, nie wolno zapominać, że jest on istotną częścią ogrodu. Tworzy oparcie dla roślinnych kompozycji, jest stale widziany z okien kuchni, salonu czy jadalni, zwłaszcza na niewielkich działkach. Dobrze, jeśli do jego budowy są użyte materiały wykorzystane na elewacji domu i przy aranżacji otoczenia.

Ogrodzenie to także element przestrzeni publicznej. Pamiętajmy o tym! To również od nas zależy klimat ulicy czy osiedla.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Andrzej Szandomirski

Ta sama forma, faktura, te same kolory oraz materiały. Ogrodzenie i dom zostały zaprojektowane razem, nic więc dziwnego, że tworzą jedność

Brama wjazdowa - wymiary

Wjazd na posesję warto tak usytuować, żeby droga od bramy do garażu lub innego miejsca parkowania samochodu była jak najkrótsza, bo to oznacza oszczędność miejsca na działce i mniejsze wydatki związane z budową nawierzchni.

Brama wjazdowa zgodnie z przepisami powinna mieć nie mniej niż 2,4 m szerokości, jednak lepiej zaprojektować ją szerszą, co najmniej 3-3,5-metrową.

Po pierwsze ułatwi to manewrowanie samochodem osobowym i pokonanie granicy posesji nawet mniej sprawnym kierowcom. Po drugie – w razie konieczności umożliwi wjazd na teren działki większego samochodu, na przykład dostawczego (co może się przydać choćby podczas przeprowadzki czy zakupu nowego mebla).

Przy wąskiej ulicy, gdzie trudno złożyć się do skrętu, lepiej cofnąć bramę w głąb działki. Dzięki temu łatwiejszy będzie wjazd na posesję, powstanie też wygodne miejsce parkingowe, z którego będą mogli korzystać goście.

Autor: Andrzej Szandomirski

Jeżeli zjazd na posesję jest wprost z ulicy, warto cofnąć bramę. Ułatwi to wjazd na działkę, poza tym parkujący przed bramą samochód nie będzie przeszkadzał w ruchu drogowym

Brama wjazdowa - rodzaje

Bramy wjazdowe mogą być przesuwne lub rozwieralne. Przesuwne mają jedno skrzydło, które przemieszcza się wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia. Może się ono przesuwać na rolkach po szynie (żeby mechanizm pracował płynnie, trzeba pamiętać o zmiataniu liści i regularnym odśnieżaniu – w tym celu pod szyną można też ułożyć kabel grzewczy) albo nad powierzchnią gruntu jak w przypadku bram samonośnych (tym bramom nie przeszkadzają śnieg i zanieczyszczenia, jednak ze względu na konieczność montażu przeciwwagi skrzydło bramy zajmuje mniej więcej 30% więcej miejsca).

Bramy rozwieralne to rozwiązanie polecane dla właścicieli wąskich działek, na których nie ma wystarczająco dużo miejsca na przesuwające się w bok skrzydło. Stosowane są też wtedy, gdy brama jest cofnięta względem ogrodzenia. Ich wadą jest to, że skrzydła (lub skrzydło), otwierając się, zajmują sporą powierzchnię między domem a ogrodzeniem, która zimą musi być odśnieżana.

Dla wygody użytkowania bramy często są wyposażane w automatyczne otwieranie.

Polecamy wideo: Gabiony - efektowny sposób na ogrodzenie

Przeczytaj dodatkowo:
Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak...

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy...

Ile kosztuje ogrodzenie. Przykładowe kosztorysy 9...

Od czego zależy cena ogrodzenia? Czy decydują o tym materiały? A może równie duże znaczenie ma...

Układanie kostki brukowej wokół domu – jaką...

Decydując się na układanie nowej nawierzchni z kostki brukowej lub płyt betonowych, powinniśmy brać pod uwagę...

Czyszczenie nawierzchni ogrodowych. Zamiatarki...

Od wiosny do zimy ścieżki ogrodowe, tarasy i podjazdy uporczywie się brudzą. Gromadzi się na nich piach,...

Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...