Pojemniki na śmieci: gdzie ustawić, jak zabezpieczyć i czyścić

2009-07-30 2:00

Pojemniki na śmieci ustawiamy zwykle w widocznym, łatwo dostępnym miejscu od frontu posesji, przy ogrodzeniu. Są więc dobrze widoczne z zewnątrz. Warto więc zadbać o to, by były czyste i estetyczne. Podpowiadamy gdzie ustawić pojemniki na śmieci, jak je zabezpieczyć i jak czyścić.

Pojemniki na śmieci
Autor: Andrzej Szandomirski Pojemniki na śmieci

Pojemniki na śmieci, ze względu na to, że są ustawiane w widocznym miejscu - od frontu domu, przy ogrodzeniu, siłą rzeczy stają się naszą wizytówką. Zadbajmy o to, by były czyste i estetyczne, bo to, jak wyglądają, świadczy o nas.

Ile pojemników na śmieci potrzeba?

Najczęściej przyjmuje się, że przeciętna czteroosobowa rodzina zapełnia śmieciami dwa-trzy pojemniki 110-litrowe przez dwa tygodnie. Jeśli produkujemy duże ilości śmieci, bo na przykład kupujemy dużo produktów pakowanych w plastik, pudełka, puszki, to wówczas potrzebne są nam większe pojemniki lub większa ich liczba. Jeśli natomiast zadbamy o to, aby zmniejszyć masę odpadów - to i pojemników będzie mniej lub będą mniejsze. Proste sposoby zmniejszenia masy odpadów: puszki i butelki plastikowe zgniatać i wyrzucać nie zakręcone, papier oraz pudełka i pudła kartonowe segregować. Są specjalne zgniatarki butelek plastikowych i puszek, ale w Polsce jeszcze mało popularne. Masę odpadów zmniejsza też przeciętnie o 35 proc. osobne gromadzenie odpadów organicznych. Można je przeznaczyć na kompost we własnym ogródku lub wyrzucać do specjalnie dla nich przeznaczonych pojemników. Odpady organiczne, rozkładając się, wydzielają nieprzyjemne zapachy. Nasila się to szczególnie latem, gdyż w wyższej temperaturze procesy rozkładu zachodzą szybciej. Warto więc  odpowiednio zagospodarować te odpady, by uniknąć zapachów w pobliżu domu i ogródka.

Gdzie ustawić pojemniki na śmieci i jak je zabezpieczyć?

Pojemniki powinny być ustawione w takim miejscu, aby łatwy dostęp mieli do nich zarówno domownicy, jak też pracownicy firm wywozowych. Częstym rozwiązaniem jest zbudowanie z drewna, prętów metalowych, czy cegieł zadaszonego boksu z dostępem do pojemników od strony ogrodu i od ulicy. Zadaszenie ułatwi utrzymanie czystości wewnątrz boksu, a obsadzenie go roślinami sprawi, że będzie wyglądał estetycznie. Aby zabezpieczyć pojemnik przed kradzieżą lub podrzucaniem śmieci można od strony ulicy zamontować furtkę z zamkiem i otwierać ją tylko w dniu wywozu śmieci. Gdy w domu mieszkają małe dzieci i zwierzęta można też zamontować furtkę od strony ogrodu. Nie wszędzie na świecie jest zwyczaj, że pojemniki ustawia się przed domem. Odpady gromadzi się w małych pojemnikach bądź workach plastikowych, ale trzyma się w domach. Na ulicę wystawia się je tuż przed przyjazdem śmieciarki.

Jak czyścić pojemniki na śmieci

Co kilka miesięcy powinno się go przepłukać wodą z dodatkiem detergentów lub specjalnych biopreparatów bakteryjnych lub bakteryjno-enzymatycznych. Biopreparaty czyszczą ścianki pojemnika, a dzięki odpowiedniemu doborowi kultur bakteryjnych eliminują mikroorganizmy chorobotwórcze. Nie powodują korozji blachy i tworzyw sztucznych. Niektóre firmy, które dzierżawią pojemniki, czyszczą je lizolem (preparat o charakterystycznym szpitalnym zapachu).

Segregacja odpadów. Dlaczego warto segregować śmieci?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie