| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Jak dobrać rośliny do oczka wodnego?

Jak dobrać rośliny do oczka wodnego?

Rośliny wodne są nieodzownym elementem wykończenia stawu czy oczka wodnego. To one – odpowiednio dobrane – stanowią istotne dopełnienie kompozycji.

Autor: RONDO

Lilie wodne zachwycają urodą – na tafli wody pięknie wygląda kolekcja rozmaitych odmian

Rośliny w oczku wodnym

Oprócz tego, że rośliny wodne wyglądają atrakcyjnie – zaopatrują wodę w tlen, dają schronienie owadom, ślimakom, rybom, zaskrońcom. Żaby oraz ropuchy składają skrzek wśród pędów i liści. Zbiornik wodny porośnięty roślinami staje się małym ekosystemem, w którym po pewnym czasie wykształca się równowaga biologiczna. Jej utrzymaniu sprzyja zacienienie wnętrze zbiornika, bo to ogranicza rozwój glonów. Poza tym bujne pędy świetnie maskują niedoskonałości brzegów sztucznego stawu czy oczka wodnego.

Różnorodność gatunków

W zbiorniku naturalistycznym, w którym staramy się naśladować przyrodę, trzeba zadbać o różnorodność gatunków. Zbiorowisko takie będzie dobrze funkcjonowało, jeśli – podobnie jak w naturze – urządzimy w nim kilka stref rozmaitej głębokości. Najlepiej jeśli powstaną: strefa wody głębokiej, średnio głębokiej, płytkiej oraz strefa błotna.

Nowoczesne rozwiązania

W oczku wodnym traktowanym jako element architektoniczny, chętnie wykorzystuje się wodę ujętą w wyraźną zgeometryzowaną formę. Rośliny są tu jednym z równorzędnych elementów kompozycji, w której skład wchodzą także tafla wody, obrzeże, czasami fontanna, źródło lub rzeźba.

W takich współczesnych rozwiązaniach lustro wody zazwyczaj pozostaje gładkie, a rośliny stosuje się powściągliwie. Wewnątrz oczka pojawiają się one w niewielkich grupach. Zdobią go pojedyncze egzemplarze gatunków, których liście i kwiaty pływają po wodzie lub wyrastają nad jej powierzchnię. Duże, efektowne kępy złożone z egzemplarzy jednego, dwóch lub trzech gatunków umieszcza się w sąsiedztwie zbiornika.

Przeczytaj dodatkowo:
Budowa oczka wodnego krok po kroku

Idealne miejsce do relaksu i odpoczynku w ogrodzie to spokojny zakątek z oczkiem wodnym z piękną, czystą i...

Czy kolektory słoneczne pomogą w podgrzewaniu...

Podgrzewanie wody w basenie bez dodatkowych kosztów? Jeśli tylko w naszym domu zainstalowane są...

Pomysł na oczko wodne w ogrodzie - kamienie,...

Oczko wodne i bujna zieleń wokół niego, to doskonały pomysł na aranżację ogrodowego zacisza. Zobacz,...

Sposoby na podgrzewanie wody w przydomowym...

W Polsce, basen w ogrodzie wciąż kojarzony jest z luksusem. Co więcej, luksus ten nie zawsze się opłaca....

Basen dla dzieci w ogrodzie - najlepszy basen...

Basen dla dzieci musi być przede wszystkim stosunkowo płytki, mieć miękkie ścianki i szybko napełniać się...

Baseny ogrodowe. Od czego zależy cena basenu?

Budowa basenu i koszt jego utrzymania niestety nie należą do najtańszych. Podsumowując wydatki, należy więc...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.