Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Łazienka » Zrób to sam » Wymiana syfonu pod umywalką

Wymiana syfonu pod umywalką

Brudna woda kapie spod umywalki. Kolejne uszczelnianie starego syfonu nie starcza na długo. Nadszedł więc czas, by wymienić go na nowy.

Obecnie najczęściej używa się syfonów z tworzywa sztucznego, nie tylko ze względu na to, że są trwałe, ale również dlatego, że ich montaż jest łatwy. Do wymiany syfonu z tworzywa nie potrzebne są żadne narzędzia.

Montowany syfon jest wyposażony w łącznik z przewodem odpływowym pralki. Przy okazji zostanie więc rozwiązany problem odprowadzenia brudnej wody z pralki, która będzie mogła odpływać do kanalizacji przez syfon pod umywalką.

Prace rozpoczynamy od opróżnienia syfonu z wody. W tym celu pod syfonem trzeba ustawić wiadro. Po odkręceniu dolnej nakrętki spływa do niego zawartość syfonu. Zbyt mocno dokręcone, nie dające się „ruszyć” nakrętki, dobrze jest owinąć szmatą zmoczoną w gorącej wodzie. To powinno ułatwić ich odkręcenie.

Następnie odkręca się kolejno łączniki na rurach łączących syfon z umywalką i z podejściem kanalizacyjnym.

Montaż syfonu

Autor: Krzysztof Zasuwik

Na rurę łączącą zbiornik syfonu z podejściem kanalizacyjnym (1) nakłada się kołnierz maskujący (2). Następnie umieszcza się ją razem z uszczelką w otworze w ścianie. Jeżeli średnica otworu podejścia kanalizacyjnego jest większa od średnicy rury, trzeba dobrać odcinek redukcyjny. Drugi koniec, na którym widać uszczelkę (9), wkręca się w boczny otwór zbiornika syfonu (4).

Autor: Krzysztof Zasuwik

W zbiornik syfonu wkłada się drugą rurę – połączenie z umywalką (3). Na gwint zbiornika nakłada się nakrętkę (6). Nie dokręca się jej do oporu – rura powinna się swobodnie poruszać. Trzeba też pamiętać o starannym ułożeniu uszczelki (10). Syfon będzie łatwiej zamontować, jeśli ustawi się go w pozycji poziomej.

Widoczny na rurze ukośny element to miejsce na podłączenie przewodu odpływowego z pralki (12). Łącznik, póki nie jest wykorzystywany, może być zaślepiony. Syfon bez łącznika z przewodem odpływowym z pralki montuje się podobnie.

Teraz zbiornik ustawia się w pozycji pionowej i górną nakrętkę rury (7) łączy z gwintem łącznika z umywalką. Nakrętkę dokręca się do oporu. Należy zrobić to ręcznie, bo metalowe klucze mogą uszkodzić elementy z tworzywa.

Malowanie płytek łazienkowych. Dzięki temu szablonowi odmienisz płytki w łazience

Opatrzyły ci się gładkie płytki w łazience i chcesz, by wnętrze nabrało wyrazu? Mamy na to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Narożna półka

Jeśli twoja łazienka nie grzeszy przestronnością, pomyśl o narożnej półce. Nie ma odpowiedniej w...

Silikonowanie brodzika i silikonowanie wanny....

Po zamontowaniu wanny lub brodzika trzeba styk między nimi a ścianą uszczelnić silikonem sanitarnym lub...

WC kompakt. Poznaj zasady jego montażu

Gdy połączysz już miskę sedesową z dolnopłukiem, czeka cię podłączanie wc kompaktu. Musisz między innymi...

Woda niegroźna dla ścian i podłogi w łazience

Wszędzie woda! Jak zabezpieczyć łazienkę przed rozlewającą się, rozpryskującą wodą? Trzeba przy budowie...

Montaż baterii wannowej. Najważniejsze zasady.

Gdy zakończysz montaż wanny, czeka cie jeszcze podłączenie do niej baterii wannowej. To dosyć prosta...

Montujemy lustro w łazience

Najpopularniejszym i najpraktyczniejszym sposobem na zamocowanie lustra w łazience jest wklejenie go w...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.