| muratordom.pl » Łazienka » Zrób to sam » Wymiana syfonu pod umywalką

Wymiana syfonu pod umywalką

Brudna woda kapie spod umywalki. Kolejne uszczelnianie starego syfonu nie starcza na długo. Nadszedł więc czas, by wymienić go na nowy.

Obecnie najczęściej używa się syfonów z tworzywa sztucznego, nie tylko ze względu na to, że są trwałe, ale również dlatego, że ich montaż jest łatwy. Do wymiany syfonu z tworzywa nie potrzebne są żadne narzędzia.

Montowany syfon jest wyposażony w łącznik z przewodem odpływowym pralki. Przy okazji zostanie więc rozwiązany problem odprowadzenia brudnej wody z pralki, która będzie mogła odpływać do kanalizacji przez syfon pod umywalką.

Prace rozpoczynamy od opróżnienia syfonu z wody. W tym celu pod syfonem trzeba ustawić wiadro. Po odkręceniu dolnej nakrętki spływa do niego zawartość syfonu. Zbyt mocno dokręcone, nie dające się „ruszyć” nakrętki, dobrze jest owinąć szmatą zmoczoną w gorącej wodzie. To powinno ułatwić ich odkręcenie.

Następnie odkręca się kolejno łączniki na rurach łączących syfon z umywalką i z podejściem kanalizacyjnym.

Montaż syfonu

Autor: Krzysztof Zasuwik

Na rurę łączącą zbiornik syfonu z podejściem kanalizacyjnym (1) nakłada się kołnierz maskujący (2). Następnie umieszcza się ją razem z uszczelką w otworze w ścianie. Jeżeli średnica otworu podejścia kanalizacyjnego jest większa od średnicy rury, trzeba dobrać odcinek redukcyjny. Drugi koniec, na którym widać uszczelkę (9), wkręca się w boczny otwór zbiornika syfonu (4).

Autor: Krzysztof Zasuwik

W zbiornik syfonu wkłada się drugą rurę – połączenie z umywalką (3). Na gwint zbiornika nakłada się nakrętkę (6). Nie dokręca się jej do oporu – rura powinna się swobodnie poruszać. Trzeba też pamiętać o starannym ułożeniu uszczelki (10). Syfon będzie łatwiej zamontować, jeśli ustawi się go w pozycji poziomej.

Widoczny na rurze ukośny element to miejsce na podłączenie przewodu odpływowego z pralki (12). Łącznik, póki nie jest wykorzystywany, może być zaślepiony. Syfon bez łącznika z przewodem odpływowym z pralki montuje się podobnie.

Teraz zbiornik ustawia się w pozycji pionowej i górną nakrętkę rury (7) łączy z gwintem łącznika z umywalką. Nakrętkę dokręca się do oporu. Należy zrobić to ręcznie, bo metalowe klucze mogą uszkodzić elementy z tworzywa.

Jeżeli woda z pralki ma być odprowadzana przez syfon umywalki, trzeba z łącznika zdjąć nakrętkę (8) i wyjąć zaślepkę (okrągłą blaszkę z metalu nierdzewnego lub tworzywa). We wnętrzu zdjętej nakrętki znajduje się uszczelka (11). Trzeba pamiętać o jej starannym ułożeniu.

W nakrętkę (8) wkłada się zgiętą, krótką rurkę (12) i nakręca się ją na łącznik– aż poczuje się mocny opór. Otwór karbowanej rurki musi być skierowany skośnie w dół. Do tak ustawionego łącznika można podłączyć przewód od pralki.

Po ustawieniu pionowej rury (3) oraz drugiej – poziomej, odpływowej (1), można dokładnie (do oporu) dokręcić wszystkie pozostałe nakrętki (5), (6). Uszczelki będą rozpierać i dociskać połączenie. Rura odpływowa (1) musi być ułożona ze spadkiem co najmniej 10 mm  między zbiornikiem a podejściem. Teraz trzeba nalać wodę do umywalki, po czym ją wypuścić i sprawdzić, czy połączenia są szczelne.

Końcowym etapem prac montażowych jest ustawienie postumentu (lub przykręcenie do ściany półpostumentu). Przysłoni on (ale tylko od frontu) elementy instalacji. Zamontowanie go może być jednak konieczne, gdy umywalka jest ciężka – będzie ją dodatkowo podpierał.

Przeczytaj dodatkowo:
Montaż baterii wannowej. Najważniejsze zasady.

Gdy zakończysz montaż wanny, czeka cie jeszcze podłączenie do niej baterii wannowej. To dosyć prosta...

Łazienka z przeponą

Przepona z zaprawy cementowej z wypełniaczami mineralnymi wzbogaconej żywicą syntetyczną zabezpieczy podłoże...

Jak prawidłowo ułożyć płytki w łazience? Jak...

Łazienka nie jest już tylko pomieszczeniem służącym celom praktycznym. Teraz to także wizytówka domu....

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Montujemy lustro w łazience

Najpopularniejszym i najpraktyczniejszym sposobem na zamocowanie lustra w łazience jest wklejenie go w...