| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Zamiast kabiny prysznicowej

Zamiast kabiny prysznicowej

Co zrobić, jeśli uwielbiamy natrysk, a w łazience nie ma miejsca na kabinę prysznicową? Możemy zamontować na wannie specjalny parawan: z tworzywa sztucznego lub z hartowanego szkła.

 Parawan nawannowy często nazywany jest również nawannową kabiną prysznicową. Możemy go zamontować na wannie wykonanej z każdego materiału (żeliwnej, akrylowej, stalowej) oraz o każdym kształcie. Do kształtu wanny musimy jednak dopasować parawan o odpowiedniej konstrukcji. Dostepne na rynku gotowe elementy kabin mają najczęściej od 70 do 180 cm szerokości i od 140 do 200 cm wysokości. U większości producentów można również zamówić parawan o nietypowych wymiarach i kształtach (np. dopasowany do pomieszczenia na poddaszu) – wystarczy dołączyć szkic i wymiary. Wymierzenie wielkości kabiny można też zlecić specjaliście z firmy. Na nietypowy parawan czeka się około miesiąca. Jego koszt jest wyższy, niż standardowego.

Autor: Jarosław Kołton

Zamiast kabiny 3

Autor: Piotr Mastalerz

Zamiast kabiny 5

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Najbardziej popularne są kabiny nawannowe:

 • wahadłowe – jednoelementowe, obracające się wokół własnej osi; nadają się tylko do wanien prostokątnych;
 • składane harmonijkowe – dwu- lub klikuelementowe. Ilość elementów możemy dobierać w zależności od tego, ile mamy miejsca na kabinę. Pasują do każdego typu wanny. Montaż jest bardzo prosty, bo nad wanną i na jej krawędziach nie trzeba instalować prowadnic, po których przesuwają się drzwi;
 • przesuwne – mogą być jedno- lub kilkuczęściowe. Pasują do wanny o każdym kształcie.

Konstrukcja

Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi parawanów nawannowych są profile i ścianki.

 • Profile ścianek (mogą być płaskie lub zaokrąglone) najczęściej produkuje się z aluminium. Dostępne są w kilkunastu kolorach – od bieli aż po chrom. Za pomocą profili (przyściennych) przytwierdza się również kabiny do ścian. Niektóre parawany (tzw. bezramowe) nie mają między ściankami długich profili, lecz zawiasy łączące. Dzięki temu łatwiej je wyczyścić. Wyglądają też znacznie ładniej i delikatniej.
 • Ścianki kabin produkowane są z tworzywa sztucznego (polistyrenu, akrylu) albo ze szkła hartowanego o grubości 3-8 mm. Mogą być przezroczyste, matowe, przydymiane, z nadrukiem lub tłoczonym wzorem (np. krople czy smugi wody spływające po tafli). W połączeniach szyb i profili, stosuje się uszczelki gumowe oraz silikon sanitarny. Barwy uszczelek można dopasować do kolorów profili. Silikonem uszczelnia się również szczeliny między ścianą łazienki a profilami.
  W drzwiczkach droższych parawanów montowane są magnesy, dzięki którym zamknięcie jest bardziej szczelne.
Autor: Michał Przeździk

Zamiast kabiny 1

Autor: Marcin Czechowicz

Zamiast kabiny 2

Montaż

Kabinę nawannową łatwo zainstalować samodzielnie. Większość producentów zaleca jednak, aby ich parawany montowali pracownicy serwisu firmy. Niektórzy producenci zastrzegają, że jeśli zrobimy to sami – możemy utracić gwarancję. Jeżeli wolimy założyć kabinę samodzielnie, pamiętajmy o kilku zasadach:

 • montujemy parawan dokładnie według załączonej instrukcji, zwracając uwagę na kolejność czynności;
 • miejsca styków profili kabiny ze ścianami łazienki starannie uszczelnijmy silikonem sanitarnym;
 • jeśli połączenia okażą się nieszczelne, najpierw należy je wysuszyć,  a potem jeszcze raz pokryć silikonem od strony wanny;
 • nie korzystajmy z zamontowanej kabiny przez pierwsze 24 godziny, aż do wyschnięcia silikonu.

Czyszczenie i konserwacja

Ścianki parawanu myjemy miękką szmatką zmoczoną w wodzie z dodatkiem delikatnych środków myjących. Nie wolno stosować ziarnistych preparatów do szorowania oraz rozpuszczalników organicznych (acetonu, benzyny, fenolu). Prowadnice w drzwiach przesuwnych warto co jakiś czas przetrzeć wazeliną kosmetyczną lub techniczną – drzwi będą się lekko przesuwać. Niektóre firmy za dodatkową opłatą oferują pokrycie szkła specjalną substancją impregnującą. Na tak zabezpieczonej powierzchni woda łączy się w duże krople i strużki – spływa szybciej i pozostawia mniej zacieków, a te które zostawia, dużo łatwiej usunąć. Najłatwiejsze do wyczyszczenia są parawany bezramowe. Nie mają między ściankami profili, które najbardziej się brudzą.

Nietypowe modele wanien

Masaż lub prysznic w wannie? Czemu nie, wystarczy tylko wybrać odpowiedni model.   

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wanna wolnostojąca czy zabudowana? Zobacz galerię...

Wanna wolno stojąca staje się coraz bardziej popularna w polskich domach i mieszkaniach. Sprawdzi się nie...

Brodzik podłogowy w nowoczesnej łazience. Jak...

Woda lejąca się z prysznica wprost na posadzkę to coraz popularniejszy widok w nowoczesnej łazience. Jakie...

Odpływ liniowy w łazience

Odpływ liniowy odprowadza wodę z prysznica z poziomu podłogi łazienki. Nie potrzeba kabiny prysznicowej ani...

Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku

Zobacz, jak powinien przebiegać montaż wanny, jej poziomowanie i podłączanie syfonu wannowego.

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...