| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Luksus jacuzzi

Luksus jacuzzi

Strumienie wody, masując ciało dają uczucie odprężenia. Pulsująca woda rozluźnia mięśnie, poprawia krążenie i ukrwienie skóry.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Najprostszą formą masażu wodnego jest zwykły prysznic. Więcej możliwości daje kąpiel w wannie z hydromasażem. Wanny te potocznie zwane są „jacuzzi” od nazwy firmy, która opatentowała to rozwiązanie i jako pierwsza wprowadziła na rynek ten rodzaj wanien.

Rodzaje masażu

Można rozróżnić masaż wodny, wodno-powietrzny lub powietrzny.

 • Masaż wodny i wodno-powietrzny. W trakcie masażu wodnego i wodno-powietrznego strumienie wody powstające w specjalnych dyszach (tzw. jetach), umieszczonych w ściankach wanny, docierają do ciała kąpiącej się osoby. Dodatek powietrza powoduje zwiększenie ciśnienia strumienia wody i dotlenia skórę.
  Liczba dysz jest uzależniona od wielkości i kształtu wanny. Niektóre wanny mają specjalnie wytłoczone zagłębienia, w których montuje się dysze w taki sposób, aby nie przeszkadzały podczas kąpieli. Zwykle montuje się od 4 do 12 dysz – w zależności od wielkości wanny. Dysze mogą być nastawne, co pozwala ukierunkować strumień wody na określone partie ciała. Zamykane zaś dają możliwość uniknięcia masażu wybranej (np. bolącej) części ciała. Rozmieszczenie dysz w ściankach wanny jest bardzo ważne, gdyż decyduje o masażu konkretnych partii ciała: karku, pleców i ramion, bioder, łydek i stóp. Masaż pleców może odbywać się za pomocą jednej dużej dyszy i czterech mniejszych umieszczonych wokół niej w oparciu wanny. Do masażu okrężnego karku służy dysza turbinowa. Niektóre firmy montują dysze w miejscach wskazanych przez klienta. Należy jednak pamiętać, że rozmieszczenie dysz proponowane przez producenta nie jest przypadkowe. Jest poparte badaniami, obliczeniami i nie powinno się go pochopnie zmieniać. Gdy chcemy korzystać z masażu w celach leczniczych, najlepiej poradzić się fizykoterapeuty. Specjalista podpowie, gdzie powinny być umieszczone dysze, określi parametry strumienia wody oraz czas kąpieli.
  Wodę do dysz dostarcza agregat pompowy (czyli pompa z silnikiem elektrycznym). Pompa zasysa wodę z wanny przewodem ssącym, zakończonym specjalnym otworem wlotowym i wtłacza ją przez dysze z powrotem do wnętrza wanny. Przewody, którymi płynie woda, są wykonane ze sztywnych lub giętkich (karbowanych) rur z PVC. Dobry agregat pompowy pracuje cicho. Może być chłodzony wodą kąpielową, co sprawia, że jest ona systematycznie podgrzewana. Najczęściej spotyka się agregaty o mocy około 1 kW, a przy dużych wannach 1,5 kW.
 • Masaż powietrzny (tzw. perełkowy) wspomaga hydromasaż i odbywa się za pomocą drobniutkich bąbelków powietrza. Jest to masaż delikatny, typowo relaksujący. Spotyka się tu dwa rozwiązania – powietrze może być wtłaczane w postaci drobnych pęcherzyków przez dysze lub przez perforowane dno wanny. Wanny, w których sprężone powietrze wydostaje się otworkami, mają podwójne dno. W przestrzeni między nimi znajdują się kanały zapewniające równomierne rozprowadzanie powietrza. Wanny z dyszami powietrznymi powinny mieć odpowiednio grube i wytrzymałe dno.
  Powietrze do masażu powietrznego jest wtła-czane przez kompresor, umieszczony pod wanną. Powietrze to może być podgrzewane (nagrzewnicą) lub niepodgrzewane. W niektórych systemach strumienie pęcherzyków powietrza mogą pulsować płynnie lub skokowo między minimalnym a maksymalnym ich natężeniem.

Sterowanie

W najprostszych modelach wanien sterowanie aparaturą do masażu jest ręczne. Pompa jest włączana i wyłączana za pomocą przycisku pneumatycznego. Droższe modele wanien sterowane są elektronicznie – za pomocą wyłączników sensorowych. Mogą być wyposażone również w programatory, dzięki którym ustawia się zmieniające się w trakcie kąpieli parametry masażu (intensywność strumienia, ciśnienie wody, czas, strumień pulsujący lub stały, temperaturę wody wypływającej z dysz). Dodatkowo w wannach z masażem powietrznym reguluje się przepływ i pulsację powietrza.
Wyposażenie dodatkowe. Wanna może mieć podwodne oświetlenie halogenowe, układ zamykająco-przelewowy, urządzenie do podgrzewania wody kąpielowej i powietrza do masażu perełkowego, do osuszania przewodów i dysz po skończonej kąpieli oraz usuwania resztek pokąpielowych, a także system dezynfekcji – stosowany najczęściej w wannach znajdujących się w hotelach, zakładach leczniczych, gabinetach itp. Razem z wanną można kupić luksusową baterię, montowaną na obrzeżu wanny. Bateria, jak i inne detale (uchwyty, korek, pokrętło przelewu) mogą być pozłacane. Niektóre wanny mają dno wykonane w wersji antypoślizgowej.

Montaż wanny

Wanny są ustawiane na specjalnych stelażach aluminiowych lub na nóżkach. Ze względu na drgania, jakie powstają w trakcie hydromasażu, obudowa wanny nie powinna być sztywno połączona ze ścianą lub z podłogą.
Przód wanny jest osłonięty panelem, który w razie potrzeby można zdjąć i dostać się do pompy i przewodów. Można też zagłębiać wanny w podłodze, zawsze jednak trzeba pamiętać o możliwości dostania się do urządzeń i zapewnieniu wentylacji przestrzeni pod wanną.
Przed zainstalowaniem wskazana jest konsultacja z fachowcem, który określi, jakie wymagania musi spełniać instalacja elektryczna i wodociągowa, aby bez problemu podłączyć wannę. Dobrze też, jeśli o zamiarze zamontowania wanny z hydromasażem wie architekt projektujący dom.
Podłączenie wanny do instalacji elektrycznej najlepiej powierzyć osobie z serwisu lub uprawnionemu elektrykowi. Przy nieumiejętnym podłączeniu urządzeń elektrycznych (dotyczy to szczególnie wanien produkowanych za granicą), łatwo można uszkodzić skrzynkę sterującą.

Zabezpieczenia

Większość wanien ma czujniki poziomu wody. Hydromasaż można uruchomić dopiero wtedy, gdy dysze są przykryte wodą. Wcześniejsze włączenie hydromasażu grozi zalaniem łazienki strumieniami wody o bardzo dużej sile. System wyłącza się samoczynnie po pewnym czasie, na wypadek, gdyby osoba kąpiąca się zasnęła w wannie.
Innym zabezpieczeniem może być:

 • zerowanie pompy wodnej i ramy aluminiowej,
 • izolacja ochronna kompresora i skrzynki elektronicznej,
 • maksymalne napięcie elementów w bezpośrednim zasięgu kąpiącego się – 12 V prądu stałego,
 • odpowiedni stopień ochrony silnika pompy,
 • dostateczna odległość pompy od otworu ssącego, uniemożliwiająca wciągnięcie włosów.

Instalacja elektryczna w domu lub mieszkaniu powinna mieć zamontowany wyłącznik różnicowo-prądowy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czyszczenie i konserwacja

Przewody, którymi pompa zasysa i tłoczy wodę, powinny być ułożone z takim spadkiem, aby znajdująca się w nich woda mogła spłynąć do kanalizacji. Także pompa, po zakończeniu kąpieli, powinna być opróżniana z wody. Jeśli urządzenia nie są całkowicie odwodnione, w zalegającej wodzie rozwijają się glony i bakterie, które zanieczyszczają wodę używaną do kąpieli. Dlatego producenci zalecają okresową dezynfekcję systemów masażu. Do wody w wannie dodaje się zalecany przez producenta środek i uruchamia obieg wody na kilka minut, następnie opróżnia się wannę. Dozownik płynu może być wbudowany, wtedy czyszczenie odbywa się automatycznie.
Po każdej kąpieli należy przedmuchać kanały powietrzne (masaż powietrzny), by osuszyć i usunąć zanieczyszczenia. Niektóre wanny mają układy automatycznego osuszania kanałów powietrznych po zakończonej kąpieli.
Niektóre firmy oferują specjalny system spłukiwania wanny, który oczyszcza elementy hydromasażu z resztek pokąpielowych.

Wanny wieloosobowe (typu spa)

Są formą pośrednią między wanną a basenem. Umożliwiają kąpiel kilku osobom jednocześnie i mogą być źródłem relaksu dla całej rodziny. Najczęściej instaluje się je w domu na poziomie parteru lub w piwnicy. Wyposażone są w hydromasaż i masaż powietrzny oraz oświetlenie podwodne. Ze względu na dużą pojemność tych wanien, wodę wymienia się w nich raz na jakiś czas (np. co 15–20 kąpieli, jeżeli nie używa się mydła). Do oczyszczania wody kąpielowej służy filtr i ozonator. Wodę do kąpieli się podgrzewa. Możliwe jest zaprogramowanie temperatury wody na określoną godzinę. Do tego typu wanien zaleca się ustawianie agregatu pompowego i kompresora w osobnym pomieszczeniu, ponieważ są one dosyć hałaśliwe. Wanny te mają specjalne pokrywy zabezpieczające przed utratą ciepła i nieszczęśliwym wypadkiem (np. przypadkowym wpadnięciem dziecka).

Kąpiel w wannie akrylowej

Starą żeliwną wannę można odnowić. Czasami jednak trzeba ją wymienić. Zwłaszcza gdy planujemy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż prysznica bez brodzika. Odpływ w podłodze...

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach....

Prysznic bez brodzika. Pomysł na nowoczesną...

Prysznic bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. Dzięki wrażeniu...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Jaki brodzik łazienkowy wybrać, aby zapewnić...

Prysznic bez brodzika a może z odpływem liniowym? Trzeba pamiętać, że przede wszystkim jednym z...

Jak kupować i montować kabiny prysznicowe?

Kabina prysznicowa powinna pasować do miejsca, w którym ma być ustawiona w łazience, i... do...